Przeziębiony pęcherz – objawy i domowe sposoby leczenia

Stan zapalny pęcherza, choć dość prosty w wyleczeniu, jest naprawdę bolesną dolegliwością. Dawniej wiązano go z wychłodzeniem organizmu, a nasze mamy i babcie zwykły zabraniać dzieciom siadania na podłodze czy ziemi, strasząc je możliwością wystąpienia przeziębienia pęcherza. Dziś wiemy, że kwestia stanu zapalnego pęcherza jest zdecydowanie bardziej złożona.

Popuszczanie moczu – wstydliwy kłopot czy łatwa w wyleczeniu choroba?

Do tej pory wszystko było w porządku, oddawanie moczu nie przysparzało żadnych problemów, a na bieliźnie nie pojawiały się zawstydzające, wilgotne plamy. Nagłe wystąpienie popuszczania moczu może okazać się dla wielu osób na tyle wstydliwą dolegliwością, że nim dotrą do lekarza, upłynie kilka dni.

Tymczasem przeziębiony pęcherz to nie tylko kłopoty z niekontrolowanym wypływaniem moczu, ale również spore dolegliwości bólowe. Na szczęście, w aptekach można kupić wiele środków, którymi można wyleczyć przeziębienie pęcherza bez konieczności stosowania farmakoterapii, jeśli tylko podejdziemy do kwestii na poważnie i wdrożymy domowe leczenie tuż po dostrzeżeniu pierwszych objawów.

Przeziębiony pęcherz objawy

Objawy stanu zapalnego pęcherza bardzo trudno jest pomylić z czymś innym, a także… nie sposób zignorować. Przeziębienie pęcherza objawy to:

– popuszczanie moczu,

– dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu (większość pacjentów opisuje je jako ostry, piekący ból),

– częste uczucie parcia na pęcherz zakończone bardzo słabą mikcją,

– uczucie dyskomfortu, a także ból w podbrzuszu,

– u dzieci może pojawić się również gorączka.

Jak widać, wskazujące na przeziębiony pęcherz objawy są dość specyficzne i trudno jest pomylić je z jakimkolwiek innym schorzeniem. O ile bowiem popuszczanie moczu może być związane także z nietrzymaniem moczu wywołanym innymi przyczynami niż stan zapalny pęcherza – cała reszta współistniejących dolegliwości jest trudna do zignorowania i przeoczenia.

Przeziębienie pęcherza, choć dolegliwe, samo w sobie nie jest szczególnie groźne – pod warunkiem, że wdrożymy odpowiednie leczenie. Bez stosowania odpowiednich środków, schorzenie to może stać się źródłem wielu kłopotów i doprowadzić na przykład do zapalenia nerek. Zatem co na przeziębiony pęcherz, by uchronić się przed dalekoidącymi konsekwencjami tej niegroźnej choroby?

Przeziębiony pęcherz domowe sposoby

Nim konieczne będzie wdrożenie farmakoterapii, można radzić sobie domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że jeśli niżej opisane metody nie przyniosą poprawy w ciągu kilku dni, wizyta u specjalisty jest konieczna z uwagi na ryzyko zapadnięcia na zdecydowanie poważniejsze choroby dróg moczowych czy nerek. Przeziębiony pęcherz domowe sposoby, które przynoszą ulgę to:

1. Nasiadówki ziołowe – jednym z pierwszych rozwiązań, jakie z pewnością warto zastosować, są ziołowe nasiadówki. Stosowane regularnie od momentu wystąpienia pierwszych dolegliwości skutecznie wspomagają leczenie przeziębienia pęcherza, a przy tym przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych. Aby przygotować ziołową nasiadówkę, wystarczy zaparzyć kilka torebek nagietka, kory dębu lub rumianku, przestudzić napar, przelać go do odpowiednio dużej miski lub wanny i… usiąść. Stosowane kilka razy dziennie, kilkuminutowe nasiadówki z ciepłego naparu ziołowego są niezwykle skuteczne.

2. Sok z żurawiny – zawarta w żurawinie witamina C wspomaga zwalczanie dolegliwości związanych z chorobami pęcherza. Można stosować soki dostępne w aptece lub samodzielnie wyciskać sok ze świeżych owoców.

3. Duże ilości wody – stanu zapalnego pęcherza nie uda się wyleczyć bez odpowiedniej ilości płynów. Dlatego tak ważne jest optymalne nawodnienie.

4. Tabletki z furaginą – tabletki zawierające furaginę wykazują działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu pozwalają szybko pozbyć się przykrych dolegliwości. Co ważne, tabletki te są dostępne w aptekach bez recepty, dzięki czemu wizyta u lekarza nie jest konieczna.

Jak uniknąć kłopotów z pęcherzem?

Kłopotów z pęcherzem można uniknąć. Przede wszystkim, warto spożywać odpowiednią ilość płynów: minimum dwa litry dziennie. Dzięki temu zachowana zostanie odpowiednia filtracja, a co za tym idzie – nie dojdzie do nadmiernego namnażania bakterii.

Dodatkowo, nie tylko ze względu na zdrowie pęcherza, ale ogólny dobrostan organizmu – warto zadbać o zdrową, pełnowartościową dietę. Niezbędna jest również odpowiednia higiena okolic intymnych: podmywanie się łagodnymi środkami przeznaczonymi do wskazanych wyżej sfer, a także noszenie dobrej jakości, przewiewnej bielizny.

Zobacz również https://mjrmedical.com/wkladki-higieniczne-kiedy-i-dlaczego-warto-ich-uzywac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *