Nietrzymanie moczu przy kichaniu i kaszlu

Popuszczanie moczu przy kichaniu i kaszlu jest przypadłością, która z racji swojej genezy dotyka głównie kobiet. Najczęściej jest ono znane po prostu pod nazwą wysiłkowe nietrzymanie moczu. Polega ono na tym, że podczas dużego wysiłku lub kichaniu czy kaszleniu dochodzi do mimowolnego popuszczenia moczu. Czasami jest to kilka kropel, a czasami problem jest zdecydowanie bardziej nasilony. Nietrzymanie moczu tego typu można leczyć oraz stosować specjalne wkładki, które zmniejszają uciążliwość objawów. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu podczas kichania?

Nietrzymanie moczu kichanie – przyczyny

Popuszczanie moczu przy kichaniu i kaszlu dotyka od 25 do 55% Polek w różnych grupach wiekowych. Szacunek ten może jednak być bardzo zaniżony, bo popuszczanie moczu jest uważane za coś bardzo wstydliwego i kobiety nie zgłaszają się z tą przypadłością do lekarza. Stąd też najprawdopodobniej ilość kobiet, które obawiają się krępujących konsekwencji byle kichnięcia jest więcej. Jeśli chodzi o kaszel a popuszczanie moczu, to najczęstszą przyczyną występowania tego zjawiska są osłabione mięśnie dna miednicy. U zdrowej kobiety mięśnie te otaczają i zaciskają cewkę moczową. Gdy są one osłabione, nie mogą wywoływać odpowiedniego nacisku i może wypływać z pęcherza. Ma to związek z podwyższonym ciśnieniem we wnętrzu brzucha podczas kaszlu lub kichnięcia. Z racji jego występowania większy nacisk wywierany jest na pęcherz i cewkę moczową. Silne mięśnie mogą się temu przeciwstawić i zacisnąć się na cewce, by uniemożliwić wypłynięcie moczu. Jeśli jednak są one osłabione, to nie mogą dobrze spełniać swojej roli. Przyczyn słabych mięśni dna miednicy może być wiele. Najważniejsze z nich to:

– nadwaga,

– otyłość,

– długi poród (trwający ponad 12 godzin),

– poród po 42. tygodniu ciąży,

– poród naturalny,

– poród dziecka o wadze powyżej 4000 g,

– poród wywołany oksytocyną,

– poród zabiegowy z użyciem np. kleszczy lub próżnociągu,

– palenie papierosów,

– operacje w rejonie podbrzusza – ginekologiczne, urologiczne, proktologiczne,

– przewlekłe choroby płuc, które wywołują silny kaszel.

– przewlekłe zaparcia,

– niedobór estrogenów po menopauzie,

– wieloletnie przeciążenie pracą fizyczną,

– schorzenia neurologiczne (choroby Alzheimera i Parkinsona, stwardnienie rozsiane, udary mózgu),

– nowotwory.

Jak więc widać lista potencjalnych przyczyn wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu, w tym także popuszczania moczu przy kichaniu jest bardzo długa. Na pierwszy rzut oka wysuwa się jednak stwierdzenie, że problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, które urodziły dziecko siłami natury. Trzeba jednak podkreślić, że popuszczanie moczu przy kichaniu nie pojawia się wcale bezpośrednio po porodzie. Pierwsze objawy mogą być tak dyskretne, że zostaną zauważone dopiero po latach. Mogą one więc zostać zauważone nawet już po menopauzie, kiedy to nasilają się przez obniżony poziom żeńskich hormonów.

Nietrzymanie moczu kichanie – u mężczyzn

Popuszczenie moczu podczas kaszlu lub kichania zdecydowanie rzadziej dotyka mężczyzn. W ich wypadku dolegliwość ta jest związana z mechanicznym uszkodzeniem cewki moczowej. Najczęściej dochodzi do niej podczas operacji urologicznych i proktologicznych. Zdarza się też, że przerośnięty gruczoł krokowy naciska na cewkę moczową i powoduje jej opróżnienie. Kolejnymi ważnymi przyczynami są także nowotwory oraz radioterapia. Kluczowe jest jednak podkreślenie, że u mężczyzn problem popuszczania moczu jest dużo mniej powszechny niż w przypadku kobiet. Nie oznacza to jednak, że jest on mniej krępujący. Mężczyźni także potrzebują odpowiedniego leczenia, a czasami także wsparcia psychologicznego.

Leczenie

Kaszel a popuszczenie moczu wykazują oczywisty związek, więc bardzo ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Nie ma przecież możliwości ciągłego wstrzymywania się przed kichaniem lub kaszleniem. Pierwszą drogą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest fizjoterapia. Zajęcia z rehabilitantem mogą polegać na poprawie ogólnej kondycji fizycznej oraz na wzmocnieniu osłabionych mięśni dna miednicy. Ich ćwiczenie jest dość trudne, ale jest możliwe nawet w warunkach domowych. Mięśnie te można ćwiczyć, regularnie je zaciskając i rozluźniając. W sklepach medycznych dostępne są pessary, które mają za zadanie ułatwić wykonywanie tych ćwiczeń. Jeśli fizjoterapia nie odniesie oczekiwanych skutków, konieczne jest leczenie farmakologiczne, a w najpoważniejszych wypadkach także leczenie operacyjne. Bardzo ważne jest też stosowanie specjalnych chłonnych wkładek, które chronią przed zabrudzeniem ubrania i podnoszą komfort życia.

Poznaj ćwiczenia na nietrzymanie moczu https://mjrmedical.com/cwiczenia-na-nietrzymanie-moczu-jak-poradzic-sobie-z-uporczywym-problemem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *