Trening siłowy – jak ćwiczyć, aby wzmacniać zdrowie?

Jeszcze do niedawna uważano, że aby zachować dobre zdrowie przez długie lata, wystarczy jedynie wykonać trening cardio (np. jazda na rowerze, jogging, szybki marsz) co najmniej dwa razy w tygodniu, nie krócej niż 30 minut, dbając przy tym o to, by tętno nie przekroczyło 130 uderzeń na minutę. Obecnie jednak świadomość – nie tylko specjalistów – na ten temat wzrasta i wiemy już, że trening siłowy ma nie mniejsze znaczenie dla zdrowia!

Dlaczego trening siłowy jest ważny?

Ćwiczenia siłowe pomagają wzmocnić poszczególne partie ciała, co ma kluczowe znaczenie dla naszego obecnego trybu życia. Twoi dziadkowie, a być może nawet rodzice, musieli regularnie wykonywać znacznie więcej czynności, które prowadziły bezpośrednio do rozrostu tkanki mięśniowej. Obecnie – wiele czynności domowych wykonują za nas urządzenia, a ludzie w większości decydują się na pracę umysłową.

Dlatego też wdrożenie treningu siłowego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i pozwala na zachowanie jego optymalnego stanu przez zdecydowanie dłuższy czas. Trening siłowy jest szczególnie polecany dla Ciebie, jeśli masz siedzącą pracę: pozwoli on wzmocnić partie mięśniowe odpowiadające za podtrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji!

Korzyści wynikające z regularnych treningów siłowych

Trening siłowy nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób, które chcą pochwalić się muskularną sylwetką. To rozwiązanie dla każdego, a korzyści, jakie niesie za sobą regularny wysiłek fizyczny, są nie do przecenienia. Wśród nich z pewnością wskazać można:

  • wzrost wydolności organizmu – osoby, które regularnie trenują, mają więcej sił. Wraz ze wzrostem wydolności organizmu, są one w stanie wydłużyć swoje treningi, ale – co jeszcze istotniejsze – mogą także cieszyć się zwiększoną sprawnością w życiu codziennym;
  • wzrost masy mięśniowej – wzrost ilości tkanki mięśniowej jest naturalną konsekwencją regularnych treningów siłowych. Dzięki nim poprawia się jędrność skóry oraz ogólny wygląd ciała, ale również wzrasta metabolizm. Co za tym idzie, zdecydowanie łatwiej jest utrzymać prawidłową masę ciała, a także – w razie konieczności – zgubić zbędne kilogramy. Warto przy tym pamiętać, że ciało z większą ilością masy mięśniowej jest po prostu zgrabniejsze;
  • wzrost wytrzymałości aparatu ruchu – regularne treningi siłowe wpływają korzystnie także na pozostałe elementy aparatu ruchu: więzadła, a także kości czy ścięgna również są wzmacniane w trakcie treningów, a co za tym idzie – nie musisz obawiać się dolegliwości bólowych z nimi związanych.

Nie tylko sfera fizyczna

Pamiętaj również o tym, że trening siłowy wpływa korzystnie nie tylko na Twoje ciało, ale również na psychikę! Regularne treningi poprawiają samopoczucie i dodają energii. Gdy zaczniesz regularnie wykonywać treningi siłowe, szybko zauważysz, że czujesz się lepiej.

Trening siłowy dla początkujących

Wprowadzając ćwiczenia siłowe, musisz wziąć pod uwagę obecny stan swoich mięśni, a także kondycję i ewentualne przeciwwskazania do trenowania. Co może być czynnikiem uniemożliwiającym wykonywanie regularnych treningów? Np. kontuzje, wiek, otyłość lub dysfunkcje aparatu ruchu. W tym ostatnim przypadku warto jednak nie rezygnować z góry z aktywności, ale zamiast tego – skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym, który pomoże określić, czy treningi siłowe są wskazaną formą aktywności.

Rozpoczynając treningi siłowe, wyznacz sobie cel, który będzie realny. Nie zakładaj od razu, że wyrzeźbisz perfekcyjnie każdą partię ciała, bo to może przynieść co najwyżej… zniechęcenie. Korzystaj także z wygodnego stroju, który zapewni Ci komfort – pierwsze treningi potrafią być dość stresujące, zwłaszcza gdy ćwiczysz w ogólnodostępnej sali na siłowni. W takiej sytuacji większości początkujących osób wydaje się, że są obserwowane, co jest nieprawdą! Stali bywalcy siłowni są skupieni na własnych ćwiczeniach, a jeśli z jakiegoś powodu zwrócili na Ciebie uwagę – to z całą pewnością po to, by Ci pomóc, a nie wyśmiać.

Korzystaj także ze środków, które pomogą Ci zachować higienę, zwłaszcza jeśli cierpisz np. na kłopoty z nietrzymaniem moczu. W takiej sytuacji przydatne mogą okazać się wkładki chłonne. Pamiętaj również, by w takim przypadku dostosować rodzaj treningu do swoich możliwości – tak, by pomóc mięśniom dna miednicy, a nie dodatkowo je osłabić!

Ćwiczenia siłowe mają ogromne znaczenie dla Twojego organizmu. Dzięki nim nie tylko poczujesz się lepiej, ale również wzmocnisz poszczególne partie mięśniowe, co zapewni Ci siłę na wiele lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *