Wkładki higieniczne. Kiedy i dlaczego warto ich używać?

Higiena w okolic intymnych jest bardzo ważna. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i w dojrzałym wieku. Warto zadbać o to, by czuć się komfortowo i czysto. Wkładki higieniczne, jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie ułatwić utrzymanie czystości. Kiedy jednak powinno się je zakładać? Czy zawsze jest to konieczne? Przy jakich schorzeniach wkładki zapewnią komfort w codziennych sytuacjach? Czy warto nosić wkładki przez całą dobę? Wiele kobiet opiera się na własnych doświadczeniach – jak jednak wygląda to od strony medycyny i higieny?

Kiedy nosić wkładki higieniczne, a kiedy nie jest to konieczne?

Używanie wkładek stanowi dodatkowe zabezpieczenie bielizny i ubrań przed wydzielinami z miejsc intymnych. Dotyczy to zarówno wydzielin z pochwy, jak i moczu z cewki moczowej. Wkładki powinny być zakładane wtedy, gdy występuje taka konieczność – przede wszystkim gdy wychodzi się poza własną strefę komfortu. Jednocześnie ze względu na skład ich używanie powinno być maksymalnie minimalizowane. Oczywiście w przypadku schorzeń takich jak nietrzymanie moczu, wkładki higieniczne są niezastąpione, jednak nawet wtedy lepiej maksymalnie skracać czas ich noszenia. Warto zrezygnować z nich w nocy – ze względu na niską przewiewność mogą prowadzić do namnażania się bakterii i grzybicy. To, kiedy nosić wkładki higieniczne zależy oczywiście od komfortu użytkowniczki, jednak okres nocny powinien być czasem wypoczynku dla skóry. Warto zatem zrezygnować nie tylko z wkładek, ale również z bielizny z włókien syntetycznych. Jeśli wkładki są noszone ze względu na infekcje intymne, zdjęcie ich na noc może mieć leczniczy wpływ. Wkładki mogą być zatem noszone jako wsparcie w czasie choroby, ale część kobiet wybiera je także w czasie miesiączki – w ostatnie dni jako samodzielne zabezpieczenie, w pierwsze jako wsparcie dla kubeczka czy tamponu. Wszystko po to, by czuć się jak najbardziej komfortowo – niezależnie od powodu zakładania wkładki higienicznej. 

Jak zakładać wkładki higieniczne, aby ich działanie było skuteczne?

Zazwyczaj wkładki higieniczne posiadają z jednej strony delikatny klej. To on ma za zadanie utrzymać je na miejscu w bieliźnie. Wkładki powinny być zakładane w ten sposób, aby optymalnie objąć miejsce, z którego pojawia się wydzielina. W zależności od potrzeb należy, zatem samodzielnie dopasować ten parametr. Na rynku znaleźć można coraz więcej wkładek wielorazowych. Nie neutralizują one zapachu, jednak z drugiej strony skutecznie zabezpieczają, są lepsze od strony ekologicznej oraz ze względu na naturalne włókna nie powodują obtarć i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Wkładki wielorazowe zakładane są na specjalne skrzydełka lub w wyjątkowych sytuacjach zapinane na napy. Należy samodzielnie wybrać środki higieniczne, które najbardziej nam odpowiadają. Przede wszystkim wkładki syntetyczne, neutralizujące zapach są polecane osobom z nietrzymaniem moczu czy wydzieliną związaną z infekcją pochwy. Jeśli wkładki mają być jedynie zabezpieczeniem przed codziennymi wydzielinami rozwiązania wielorazowe sprawdzają się równie dobrze, jak jednorazowe środki higieniczne. To, jak zakładać wkładki higieniczne zależy zatem nie tylko od ich rodzaju, ale również od preferencji kobiety i profilu jej schorzenia. 

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu wkładki higieniczne są rozwiązaniem na niekomfortowe objawy

Producenci środków higienicznych starają się sprawić by życie kobiet z różnymi schorzeniami było jak najbardziej komfortowe. Dlatego też dla osób z nietrzymaniem moczu powstały środki, które nie tylko zabezpieczają przed zamoczeniem bielizny moczem, ale również neutralizują nieprzyjemny zapach. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy kobieta nie ma możliwości częstego skorzystania z toalety i wymiany tradycyjnej wkładki, zanim mocz zacznie się utleniać. Często producenci nasączają przyjemnym zapachem swoje produkty, aby jeszcze zwiększyć komfort użytkowania. Szczególnie, że nietrzymanie moczu uznawane jest za dosyć wstydliwą przypadłość. Warto wybierać produkty higieniczne dedykowane dla tego schorzenia – są one bardziej chłonne i dają dużo większą wygodę noszenia. 

Wkładki higieniczne na różne schorzenia – kiedy są pomocne?

Nietrzymanie moczu nie jest jedynym schorzeniem, w którym wkładki higieniczne się sprawdzą. Wszelkie infekcje w miejscach intymnych, które zwiększają ilość wydzieliny są również wskazaniami do czasowego używania tego środka higienicznego. W tym wypadku nie należy jednak nosić ich zbyt długo, aby infekcja nie rozprzestrzeniła się na zewnętrzne narządy płciowe.

Zobacz również https://mjrmedical.com/joga-dna-miednicy-jakie-cwiczenia-warto-wykonywac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *