Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas treningu?
Czy nietrzymanie moczu musi być przeszkodą w uprawianiu sportów? Nie! Zobacz, jak radzić sobie z tą przypadłością w trakcie ruchu, by czuć się komfortowo.
Nietrzymanie moczu a aktywność fizyczna
Wiele osób doświadcza popuszczania moczu podczas wysiłku fizycznego. Ten nieprzyjemny objaw może stać się wtedy powodem zaniechania aktywności, ponieważ może wprawiać w zakłopotanie i wstyd.
Warto jednak pamiętać o tym, że nietrzymanie moczu wcale nie musi być przeszkodą w prowadzeniu aktywnego życia, a wprost przeciwnie – warto o nim pamiętać, ponieważ dzięki niemu można ograniczyć ten problem i zadbać kompleksowo o swoje zdrowie.
Najlepiej więc dowiedzieć się, jakie metody zastosować, by ograniczyć popuszczanie moczu w trakcie ruchu i czerpać radość z uprawiania swoich ulubionych dyscyplin sportowych.
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Najczęściej w trakcie aktywności fizycznej problemem staje się wysiłkowe nietrzymanie moczu. W tej dolegliwości dochodzi do mimowolnego wypływu moczu na skutek podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej.
W przypadłości, takiej jak wysiłkowe nietrzymanie moczu przyczyny powiązane są z osłabieniem tzw mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, które podtrzymują układ moczowy i umożliwiają jego prawidłowe działanie. Cewka moczowa nie zaciska się wtedy całkowicie, więc pojawia się wypływ moczu, zwłaszcza w trakcie kaszlenia, kichania, śmiania się, podnoszenia ciężarów czy gwałtownych ruchów.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej jest skutkiem:
– postępującego wieku,
– ciąży i porodu,
– menopauzy,
– otyłości,
– częstych zaparć,
– uszkodzenia mięśni w trakcie urazów,
– zabiegów oraz operacji urologicznych i ginekologicznych,
– przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.
U pacjentów z dolegliwością jak wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie dobierane jest na podstawie jego intensywności. W początkowych fazach, gdy wypływ moczu jest mały, najczęściej zaleca się odpowiednie ćwiczenia oraz dietę. U osób z poważniejszymi symptomami można zastosować leczenie operacyjne.
Aby zmniejszyć dolegliwości związane z mimowolną mikcją – wypływem moczu podczas aktywności fizycznej, warto zastosować odpowiednie ćwiczenia i metody, które pomagają w poprawie komfortu ruchu.
Rodzaje ćwiczeń dla osób z nietrzymaniem moczu
W celu redukcji objawów nietrzymania moczu w trakcie ruchu można wybrać takie aktywności, w których pojawiają się one rzadziej.
Najczęściej polecane są ćwiczenia statyczne, które nie będą wymagały wykonywania gwałtownych ruchów, skakania, podnoszenia ciężarów, czyli nie będą one zwiększały ciśnienia w jamie brzusznej.
Dla osób z nietrzymaniem moczu rekomendowane są aktywności jak joga, pilates, jazda na rowerze, nordic walking czy pływanie.
Zalecane jest również prowadzenie ćwiczeń mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, aby je wzmocnić i dzięki temu zmniejszyć objawy mimowolnego wypływu moczu. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu mięśni oraz na ich rozluźnianiu. Należy prowadzić je kilka razy dziennie.
Odpowiednie ćwiczenia może zalecić również fizjoterapeuta uroginekologiczny, który specjalizuje się w terapii nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń – jak sobie z nim radzić?
Osoby z problemem popuszczania moczu mogą zastosować różne metody, by ćwiczyć wygodniej. W jaki sposób zredukować nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń, by czuć się komfortowo?
1. Zastosuj wkładki urologiczne
Dostępne w sprzedaży wkładki na nietrzymanie moczu nie tylko skutecznie wchłaniają wilgoć, ale również są bardzo dyskretne, dlatego nie widać ich nawet pod obcisłymi ubraniami. Dodatkowo mogą redukować nieprzyjemny zapach moczu, by zapewnić maksymalny komfort.
2. Korzystaj z tamponów lub pessarium na nietrzymanie moczu
Tampony oraz pessarium to akcesoria, które umieszczane są w pochwie. Ich celem jest uciskanie cewki moczowej, by zapobiegać mimowolnej mikcji. Polecane są również dla kobiet z obniżonymi i wypadającymi narządami rodnymi.
3. Unikaj napojów gazowanych, z kofeiną i cytrusami
Tego typu napoje powodują podrażnienie pęcherza moczowego i nasilają dolegliwości, dlatego najlepiej ich unikać. Nie należy jednak ograniczać ilości pitych napojów podczas ruchu, aby zmniejszyć potrzebę oddawania moczu. Może prowadzić to do osłabienia, odwodnienia i zakażeń układu moczowego.
4. Skorzystaj z toalety przed treningiem
Dzięki temu można również zminimalizować nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń. Ale nigdy nie oddawaj moczu “na zapas”.
Nietrzymanie moczu nie musi być więc przeszkodą w uprawianiu sportów – odpowiednie ćwiczenia, pomocne akcesoria i dieta zmniejszą dolegliwości i zapewnią pełen komfort podczas ruchu!
Zobacz również https://mjrmedical.com/bol-pecherza-przyczyny-i-objawy/