Nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn. Jak leczyć?

Wbrew pozorom, nietrzymanie moczu nie jest wyłącznie kobiecą dolegliwością. Dotyka ona również mężczyzn, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. Niestety, panowie bardzo często ignorują pierwsze objawy dolegliwości i bardzo się jej wstydzą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zaniedbanie leczenia choroby może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji.

Nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn – przyczyny

Pomimo tego że nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która może występować u mężczyzn w każdym wieku, to jednak zdecydowanie częściej występuje ona u mężczyzn dojrzałych.

Wszystko dlatego, że mniej więcej po ukończeniu 45 roku życia w męskim organizmie zachodzą liczne zmiany hormonalne. Najprawdopodobniej to właśnie pod ich wpływem dochodzi do rozrostu prostaty. To właśnie wtedy rozpoczyna się rozwój uciążliwej choroby, którą nazywa się łagodnym przerostem stercza lub gruczolakiem prostaty. Jest to proces, który dla pacjenta jest całkowicie bezbolesny i następuje powoli. Problem starzenia się prostaty polega na jej powiększaniu.

Kłopoty z oddawaniem moczu rozpoczynają się, kiedy prostata zaczyna zaciskać się wokół cewki moczowej. Mężczyzna może mieć uczucie, że pomimo wizyty w toalecie pęcherz nie opróżnia się całkowicie. Czasem może dochodzić u niego do mimowolnych mikcji, co kończy się krępującym nietrzymaniem moczu.

Pęcherz nadreaktywny u mężczyzny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn może być również spowodowane pęcherzem nadreaktywnym. Jest to zespół objawów, który polega na występowaniu nietrzymania moczu z parcia, parcia naglącego, a także częstomoczu. Objawy te mogą występować niezależnie od siebie bądź też razem.

Przyczyną omawianych parć, powiązanych z nietrzymaniem moczu u starszych mężczyzn, mogą być choroby neurologiczne. Mowa tutaj o udarze mózgu, urazie rdzenia kręgowego, stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona czy też chorobie Alzheimera. Niestety, medycyna w wielu przypadkach nie jest w stanie określić przyczyn powstawania pęcherza nadreaktywnego. Pacjent, którego dotyka ta dolegliwość, może odczuwać nagłą potrzebę oddania moczu, której w żaden sposób nie da się powstrzymać. Częste oddawanie moczu oznacza nawet kilkanaście mikcji na dobę i mimowolne popuszczanie w czasie parcia.

Specjaliści wskazują, że czynniki, które mogą wywołać niekontrolowany skurcz pęcherza i nagłe parcie na mocz, to między innymi silny stres, emocje, szum wody lecącej z kranu, a także zmiana temperatury otoczenia. W takiej sytuacji chory najczęściej nie jest zdolny dotrzeć do toalety na czas.

Nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn – badania

Aby zdiagnozować nietrzymanie moczu u mężczyzny, konieczne będzie badanie narządów płciowych i prostaty perrektum. W ten sposób można określić symetrię, kształt i wielkość prostaty. Jeśli lekarz zaobserwuje jakiekolwiek zmiany, z pewnością skieruje pacjenta do dalszej diagnostyki. Konieczne może okazać się wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak krew, mocz, a także badanie bakteriologiczne. Do popularnych badań diagnostycznych należy również oznaczenie poziomu antygenu sterczowego. Aby ocenić stan dolnych dróg moczowych, specjalista może zdecydować się na przeprowadzenie badania urodynamicznego.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn?

Niestety, wciąż wielu pacjentów w wieku dojrzałym jest przekonanych, że nietrzymanie moczu jest przypadłością fizjologiczną i nic nie można z tym zrobić. Tymczasem istnieje wiele sposobów na poprawę komfortu swojego życia. W przypadku łagodnego przerostu prostaty można zdecydować się na zastosowanie kuracji ziołowej. Opiera się ona na ekstraktach z pokrzywy, wierzbownicy oraz palmy sabałowej. Zioła te hamują rozrost prostaty, poprawiają przepływ moczu, a także łagodzą stany zapalne.

Jeśli przerost prostaty jest znaczny, konieczne może okazać się zastosowanie leków hormonalnych. Osłabiają one wpływ hormonów na rozrost tego gruczołu. Bardzo skuteczną metodą terapii jest również elektrostymulacja, która ma za zadanie pobudzić nerwy odpowiedzialne za funkcjonowanie mięśni miednicy i pęcherza.

W przypadku pacjentów bardzo ważnym elementem skutecznej terapii są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Duża ilość pacjentów decyduje się również na skorzystanie z terapii behawioralnej, która pozwala na naukę kontrolowania mikcji.

Podsumowując, wysiłkowe nietrzymanie moczu u starszych mężczyzn bardzo często jest dla nich powodem do wstydu. Tymczasem z przypadłością tą da się, a nawet trzeba, skutecznie walczyć. Wszystko po to, by w dojrzałym wieku móc cieszyć się wysoką jakością życia.

Jakie są przyczyny częstomoczu? Sprawdź https://mjrmedical.com/czestomocz-czym-jest-i-jakie-sa-przyczyny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *