Czym jest nokturia? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Często wstajesz w nocy, aby skorzystać z toalety? To może być objaw nokturii. Czym dokładnie jest ta dolegliwość? Jakie wywołuje ona objawy? W jaki sposób można ją leczyć?

Nokturia – co to jest?

Nykturia albo nokturia to stan chorobowy charakteryzujący się koniecznością częstego budzenia się w nocy w celu oddania moczu. Również nazywany jest on poliurią nocną – wielomoczem występującym w trakcie nocy.

Oddawanie moczu w tej dolegliwości może być zarówno kontrolowane, jak i niekontrolowane przez osobę, czyli może mieć postać nietrzymania moczu.

Ten stan bywa bardzo uciążliwy i może zakłócać sen, prowadząc do zmęczenia w ciągu dnia i obniżenia jakości życia. Również częste wizyty w toalecie w trakcie nocy mogą być powodem do dyskomfortu innych domowników.

Co może być przyczyną nokturii?

Nykturia może wystąpić u osób w każdym wieku, ale częściej występuje u osób starszych. Może być spowodowana wypiciem dużej ilości płynów przed pójściem spać, ale również może być ona objawem różnych schorzeń.

Istnieje kilka możliwych przyczyn nykturii, do których zaliczane są głównie:

Infekcje dróg moczowych

Zakażenia układu moczowego mogą powodować zapalenie i podrażnienie pęcherza moczowego, co następnie może prowadzić do zwiększonej produkcji moczu i konieczności częstego oddawania moczu również w trakcie nocy.

Powiększona prostata

U mężczyzn powiększona prostata, czyli gruczoł krokowy może naciskać na cewkę moczową, powodując trudności w oddawaniu moczu i prowadząc do konieczności częstego wstawania w celu oddania moczu.

Pęcherz nadreaktywny

Pęcherz nadreaktywny może wywołać potrzebę częstego oddawania moczu, także w nocy, powodując uczucie nasilonej, natychmiastowej konieczności wizyty w toalecie.

Cukrzyca

Podwyższony poziom glukozy we krwi będący objawem cukrzycy również może wywołać zwiększoną produkcję moczu, co prowadzi do nocnego wybudzania się w celu jego oddania.

Zastoinowa niewydolność serca

Częste oddawanie moczu w trakcie nocy może być objawem zastoinowej niewydolności serca, w której dochodzi do zwiększenia filtracji kłębkowej podczas przebywania w pozycji leżącej. Towarzyszą temu uczucie duszności, przyspieszenie pracy serca, suchy kaszel.

Leki

Niektóre leki, takie jak leki moczopędne, mogą zwiększać produkcję moczu i prowadzić do nykturii.

Nokturia objawy choroby

W dolegliwości jak nokturia objawy koncentrują się głównie na budzeniu się w nocy jeden lub więcej razy w celu oddania moczu. Odczuwane jest wtedy uczucie pilnej potrzeby oddania moczu, a także mogą pojawiać się trudności z ponownym zaśnięciem po wstaniu do toalety.

Dodatkowo nykturii mogą towarzyszyć inne objawy, które powiązane są z jej przyczyną, na przykład:

– Ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu, które pojawiają się podczas infekcji układu moczowego,

– Kropelkowe, powolne oddawanie moczu przy problemach z prostatą,

– Nadmierne pragnienie i utrata masy ciała w przebiegu cukrzycy,

– Zmęczenie lub senność w ciągu dnia,

– Obniżona koncentracja i produktywność,

– Drażliwość, zmiany nastroju,

– Pogorszone samopoczucie psychiczne.

Nasilenie i częstotliwość tych objawów może się różnić w zależności od przyczyny nykturii. Na przykład w niektórych przypadkach potrzeba oddawania moczu w nocy może być łagodna i rzadka, podczas gdy w innych cięższa i pojawiać się kilka razy w ciągu nocy, prowadząc do poważnych zakłóceń snu.

Nokturia jak leczyć?

Leczenie nykturii zależy od przyczyny choroby. Gdy zdiagnozowana została nokturia jak leczyć tę dolegliwość?

Zmiany w stylu życia

Wprowadzanie zmian w diecie może pomóc zmniejszyć częstotliwość oddawania moczu w nocy. Zalecane jest szczególnie ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu przed snem, picie mniejszej ilości płynów przed pójściem spać i zmniejszenie masy ciała.

Leki

W zależności od przyczyny nykturii, lekarz może przepisać leki, takie jak antydiuretyki, leki hormonalne, aby zmniejszyć wytwarzanie moczu lub rozluźnić mięśnie pęcherza.

Stosowane są też leki na pierwotną przyczynę dolegliwości, na przykład na zakażenie układu moczowego, cukrzycę lub inne stany, które mogą przyczyniać się do nykturii.

Trening mięśni Kegla i pęcherza

Pomocne mogą być również ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla) i pęcherza, które pozwalają na skuteczniejsze kontrolowanie potrzeby oddawania moczu.

Wyroby chłonne

Aby zapobiegać przemoczeniu ubrań, pościeli i materaca przy nocnym nietrzymaniu moczu, warto stosować wkładki chłonne lub bieliznę chłonną.

Zabiegi

W niektórych przypadkach procedury medyczne mogą być konieczne w celu leczenia przyczyny nykturii. Dotyczy to między innymi schorzeń prostaty u mężczyzn. Po zabiegu dochodzi do złagodzenia objawów ze strony układu moczowego.

Warto porozmawiać z lekarzem, jeśli pojawia się problem nadmiernego oddawania moczu w nocy lub inne objawy ze strony układu moczowego. Przestrzegając zalecanego przez lekarza niego planu leczenia, można opanować nykturię i poprawić jakość życia.

Polecamy artykuł -„Kwas moczowy – jak go obniżyć?” w którym opisane są skuteczne sposoby obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi. W artykule znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat przyczyn i skutków podwyższonego poziomu kwasu moczowego, a także sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *