Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Wiele schorzeń organizmu wynika w prostej linii z zaniedbań, które nawarstwiały się przez wiele lat. Zdarza się, że trudno wskazać jeden czynnik, który jest bezpośrednio winny zaburzeniu. Nietrzymanie moczu jest jednym z tego typu zaburzeń. Próżno jego przyczyn szukać w jednej jednostce chorobowej – raczej zespół czynników wpływa na to, czy i kiedy wystąpi. Leczenie tego schorzenia jest zatem bardzo trudne – często wymaga kompleksowych działań nie tylko ze strony lekarza, ale również fizjoterapeuty, a nawet samego pacjenta.
Kompleksowe przyczyny nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest powodowane przez wiele czynników. Nawet gdy objawy pojawiają się w wieku dorosłym, przyczyna schorzenia może leżeć w wieku dziecięcym. Zbyt wczesne odpieluchowanie powoduje zły wzorzec oddawania moczu – mięśnie dna miednicy nie pracują poprawnie i są osłabione. Wraz ze splotem czynników, jakimi są infekcje układu moczowego, trudne porody siłami natury czy predyspozycje w budowie ciała, jest to schorzenie wymagające kompleksowej terapii. Ze względu na mnogość przyczyn, czasem stwierdzenie co dokładnie spowodowało nietrzymanie moczu wymaga wielu badań. Gdy chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu, leczenie jest bardzo trudne i wymaga kooperacji wielu specjalistów oraz samej pacjentki, od której zależy regularność prowadzonych ćwiczeń oraz zmiana wzorców zachowania i postawy.
Kto najczęściej ma problemy z nietrzymaniem moczu i kiedy pojawić się mogą pierwsze objawy chorobowe?
Zazwyczaj pierwsze objawy nietrzymania moczu pojawiają się w wieku dojrzałym, jednak problem ten dotyka również młodszych kobiet, które przeszły ciężki poród siłami natury lub zostały rutynowo nacięte w czasie wydawania na świat potomstwa. Problem w większości dotyczy kobiet, ponieważ mięśnie dna miednicy są u przedstawicielek tej płci bardziej narażone na obciążenia. Ważna powinna być profilaktyka i ćwiczenia tych partii mięśniowych jeszcze przed zajściem w ciążę czy osiągnięciem wieku dorosłego. Aktualnie coraz więcej kobiet decyduje się na leczenie nietrzymania moczu, ponieważ problem zaczął wychodzić ze strefy wstydu. Gdy chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie obejmuje przeciwdziałanie niekorzystnym przyzwyczajeniom i wspomaganie chirurgiczne lub farmaceutyczne procesu fizjoterapii.
Leczenie nietrzymania moczu – jacy specjaliści muszą uczestniczyć w wydaniu diagnozy i prowadzeniu terapii?
Biorąc pod uwagę wysiłkowe nietrzymanie moczu, leczenie jest procesem kompleksowym i wieloetapowym. Powinno obejmować porady nie tylko ze strony urologa, ale również ginekologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ten typ nietrzymania moczu ma swoją przyczynę w osłabieniu mięśni dna miednicy, którego przyczyną może być niepoprawna postawa lub powikłania związane z porodem i ciążą. Często obie te przyczyny są ze sobą powiązane. Dlatego konieczne jest najpierw skontrolowanie stanu narządów wewnętrznych przez ginekologa – powinien on zrobić USG, aby sprawdzić czy organy układu rozrodczego nie naciskają na dno miednicy. W przypadku wystąpienia poważnych anomalii konieczna może być interwencja chirurgiczna, ale często wystarczająca jest zmiana nawyków i rehabilitacja przy współpracy z fizjoterapeutą. Z racji tego, że większość problemów spowodowana jest niepoprawną postawą i wzorcem zachowania, specjalista uczy kobietę poprawnego sposobu mikcji oraz tego jak przybierać prawidłową pozycję w czasie codziennych zadań. Ważne w leczeniu jest również wykonywanie regularnie specjalnych ćwiczeń zwiększających siłę mięśni dna miednicy.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – wspomagające leczenie ziołami i suplementami
Leczenie chirurgiczne lub rehabilitacja mięśni powinna być jednocześnie wspomagana przez farmakologiczne lub naturalne wspomagacze. Zioła takie jak krwawnik czy skrzyp zwiększają ukrwienie mięśni dna miednicy i ścian pęcherza i cewki moczowej. Dzięki temu podejmowane ćwiczenia i wysiłki przynoszą efekt zdecydowanie szybciej – fizjoterapia zwiększa swoją skuteczność. Na rynku znaleźć można zarówno gotowe mieszanki ziół, jak i syntetyczne suplementy, które są odpowiedzią na pytanie, jak leczyć nietrzymanie moczu.
Dlaczego problemy z nietrzymaniem moczu są tak powszechne?
Główną przyczyną powszechnych problemów z nietrzymaniem moczu są wadliwe wzorce zachowania i niekorzystna postawa przyjmowana w czasie wykonywania różnych zadań. Należy zaznaczyć jednak, że liczba kobiet cierpiących na to schorzenie jest stała – aktualnie więcej się o nim mówi, ponieważ kobiety przestają się wstydzić problemu i szukają pomocy.
Zobacz również https://mjrmedical.com/kim-jest-fizjoterapeuta-uroginekologiczny-i-kiedy-warto-sie-do-niego-wybrac/