Częstomocz – czym jest i jakie są przyczyny?

Częstomocz to dość częsty problem zdrowotny, który może pojawiać się w przebiegu dość zróżnicowanych schorzeń. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z głównymi przyczynami oraz objawami tego stanu chorobowego.

Czym jest częstomocz?

Wśród problematycznych objawów, z którymi zmaga się w obecnych czasach coraz większa liczba osób, można wskazać częstomocz. Objawy tego problemu zdrowotnego, które są najbardziej uciążliwe dla pacjentów, to przede wszystkim zwiększenie częstotliwości oddawania moczu. Mocz oddawany jest częściej, jednak w mniejszych ilościach. Ilość wizyt w toalecie może być zróżnicowana ze względu na różne czynniki dodatkowe, jednak jeśli przekracza siedem razy w ciągu dnia to warto zastanowić się nad konsultacją lekarską. Częste oddawanie moczu może pojawić się również w nocy. NIepokojące jest, jeśli wizyty w toalecie odbywają się więcej niż dwa razy w ciągu nocy.

Częstomocz – przyczyny

Wiele osób zastanawia się, jakie są powody występowania takiego problemu zdrowotnego jak częste oddawanie moczu. Przyczyny występowania nadmiernego oddawania moczu mogą być dość różne. Standardowo taki stan rzeczy może zostać wywołany na przykład zwiększoną ilością przyjmowanych płynów. Częstomocz może także występować na tle nerwowym, na przykład w przebiegu depresji, zaburzeń nerwowych oraz lęków napadowych. Również zmniejszenie wielkości lub uszkodzenie pęcherza może skutkować takim problemem zdrowotnym jak częstomocz. Przyczyny częstszego oddawania moczu, które bierze się pod uwagę w trakcie diagnostyki, to także występowanie pewnych schorzeń. Wśród nich można wskazać na przykład takie choroby jak cukrzyca oraz kamica nerkowa.

Najczęstsze schorzenia

Częste oddawanie moczu to problem zdrowotny, który najczęściej stanowi objaw występowania pewnych chorób. Częstomocz pojawia się zazwyczaj w przebiegu infekcji dróg moczowych oraz zapalenia pęcherza. Może występować także w przebiegu takich schorzeń jak cukrzyca, kamica nerkowa oraz reaktywne zapalenie stawów. Może to być objaw chorób wenerycznych lub problemów z prostatą u mężczyzn. Częste oddawanie moczu będzie konsekwencją stosowania diuretyków, czyli leków moczopędnych. Bardzo często pojawia się także u kobiet w ciąży, ponieważ jest wynikiem nacisku dziecka na pęcherz moczowy. Wśród zaawansowanych problemów zdrowotnych skutkujących częstym oddawaniem moczu można wskazać natomiast niedoczynność przysadki mózgowej lub uszkodzenie mózgu.

Częstomocz – objawy

Zwiększenie częstotliwości oddawania moczu stanowi istotę takiego problemu zdrowotnego jak częste oddawanie moczu. Przyczyny tego stanu powiązane są z występowaniem konkretnych objawów, ponieważ mogą się one różnić w zależności od występowania poszczególnych jednostek chorobowych w takim problemie zdrowotnym jak częstomocz. Objawy, które najbardziej zwracają uwagę pacjenta, to ból i pieczenie podczas mikcji, a także problemy z powstrzymywaniem mikcji. Mogą się także pojawiać dolegliwości bólowe w obrębie miednicy oraz silne parcie na pęcherz. W niektórych przypadkach objawy będą obejmowały także gorączkę oraz złe samopoczucie.

Częstomocz – leczenie

W celu podjęcia leczenia niezbędne jest postawienie odpowiedniej diagnozy takich problemów zdrowotnych jak częstomocz. Leczenie może być zróżnicowane i zależne przede wszystkim od istoty występujących kłopotów ze zdrowiem, a także od ich przyczyn. W przypadku pojawienia się uciążliwych dolegliwości warto udać się do swojego lekarza, który zleci niezbędne badania. Wśród nich wymienić można przede wszystkim ogólne badanie moczu, ale także badania krwi oraz USG jamy brzusznej w przebiegu takich dolegliwości jak częstomocz. Leczenie może obejmować zastosowanie antybiotyków, a także leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych.

Co robić?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak sobie radzić z takim problemem zdrowotnym jak częste oddawanie moczu. Konieczność częstej mikcji może utrudniać wychodzenie z domu, wykonywanie zawodowych obowiązków, a także aktywność fizyczną. Niezbędne oczywiście jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które umożliwi zminimalizowanie problemów zdrowotnych. Jednak na co dzień doskonale sprawdzą się także wkładki urologiczne, które zapewnią pacjentowi komfort podczas codziennego funkcjonowania. Można będzie czuć się w nich pewnie, gdy w pobliżu nie będzie znajdowała się toaleta.

Profilaktyka

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie również pewnych działań profilaktycznych, które zmniejszą częstotliwość oddawania moczu. Zmiany stylu życia są niezwykle istotne w niwelowaniu problemów, dlatego warto je wprowadzić. Przede wszystkim powinno się rozważyć zmianę nawyków żywieniowych, a w szczególności wyeliminowanie z codziennej diety kawy oraz alkoholu, ponieważ mają działanie moczopędne. Także w przypadku infekcji pęcherza do leczenia można włączyć takie produkty jak żurawina oraz pokrzywa.

Sprawdź również https://mjrmedical.com/kamica-nerkowa-przyczyny-objawy-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *