Dzienniczek mikcji – czym jest i kto powinien go prowadzić?
Dziennik mikcji to swego rodzaju narzędzie, które umożliwia diagnostykę różnicową rozmaitego rodzaju zaburzeń mikcji, a także stopnia ich nasilenia. Bardzo istotnym jest jednak, aby dobrze przygotować się do prowadzenia takiego dzienniczka. O czym warto pamiętać?
Dzienniczek mikcji – czym jest?
Dzienniczek mikcji pozwala na ułatwienie procesu diagnostycznego związanego z takimi chorobami jak:
- częstomocz,
- pęcherz nadreaktywny,
- nietrzymanie moczu,
- parcia naglące,
- oddawanie niewielkich ilości moczu bez żadnego widocznego podłoża takiego stanu rzeczy.
Dzięki odpowiednio szczegółowo prowadzonemu dzienniczkowi mikcji, można szybko i dokładnie określić, jak często oddawany jest mocz, jak bardzo zaawansowane są te dolegliwości, a także wskazanie najbardziej efektywnej metody leczenia w danym przypadku. Określenie swego rodzaju schematu mikcji zdecydowanie ułatwi proces diagnostyczny i może oznaczać, że będzie on dużo szybszy.
Kiedy warto rozpocząć prowadzenie dzienniczka mikcji?
Dziennik mikcji to narzędzie diagnostyczne szczególnie polecane osobom, u których występuje nietrzymanie moczu pojawiające się np. podczas śmiechu, kichania czy w trakcie (niekoniecznie intensywnego) wysiłku fizycznego. To dobre rozwiązanie również dla osób, u których występuje częstomocz lub nagłe parcie na pęcherz.
W najogólniejszym ujęciu można zatem przyjąć, że dzienniczek mikcji to świetne narzędzie diagnostyczne dla osób, które uskarżają się na występowanie rozmaitego rodzaju anomalii, jeśli chodzi o oddawanie moczu, w szczególności, jeżeli tego rodzaju kłopoty nie występowały dotychczas.
Co powinno znaleźć się w dzienniku mikcji?
W trakcie prowadzenia dzienniczka mikcji kluczowe znaczenie ma regularność. Tylko zapisując dokładnie wszystkie dane związane z oddawaniem moczu, możemy zaprezentować lekarzowi pełen obraz sytuacji, mogący doprowadzić go do jasnych wniosków dotyczących danego schorzenia.
Wśród danych, jakich nie może zabraknąć w dzienniczku mikcji, warto wskazać:
- ilość wypitych płynów, wśród których ujmuje się również zupy (także kremy), koktajle czy kawę lub herbatę – obok tej informacji powinny również znaleźć się dane dotyczące tego, o jakiej godzinie został spożyty dany płyn i w jakiej ilości;
- datę oraz godzinę mikcji wraz ze wskazaniem dokładnej ilości oddanego moczu;
- określenie momentów, w których doszło do mimowolnej mikcji (np. wskazanie, że miało to miejsce podczas wysiłku fizycznego, w trakcie śmiechu itp.);
- informacja o tym, czy stosowane były wkładki urologiczne lub inne środki higieniczne w związku z nietrzymaniem moczu.
Aby dane były wiarygodne, dzienniczek trzeba prowadzić skrupulatnie przez dłuższy czas. Tylko w ten sposób można jasno określić podłoże wielu kłopotów związanych z układem moczowym.
Dzienniczek mikcji – jak prowadzić?
Jak wskazaliśmy powyżej, w dzienniczku mikcji nie może zabraknąć niektórych informacji, które są kluczowe dla wskazania, z jakiego rodzaju podłożem problemu mamy do czynienia.
Dobrym rozwiązaniem jest zatem stworzenie zeszytu wraz z tabelą, gdzie osobne kolumny będą odpowiadać za wskazanie ilości spożytych płynów i innych kwestii opisanych powyżej. Możemy również przygotować wydrukowaną tabelę – wszystko zależy od tego, które z rozwiązań jest wygodniejsze. Dziennik mikcji warto umieścić w łatwo dostępnym miejscu, np. w szafce w toalecie, wraz z długopisem: w ten sposób ograniczymy ryzyko, że zapomnimy o jego wypełnieniu.
Jeśli zaś chodzi o ilość moczu – przydatny może okazać się pojemniczek z miarką, dzięki któremu dokładnie wskażemy, ile moczu oddaliśmy w trakcie jednej wizyty w toalecie.
Dzienniczek mikcji – kiedy powinien stać się podstawą wizyty u lekarza?
Dziennik mikcji może pomóc w określeniu, z jakiego rodzaju kłopotami z układem moczowym mamy do czynienia. Przyjmuje się, że u zdrowego człowieka bez żadnych kłopotów z układem moczowym dochodzi do mikcji co około 3 godziny w ciągu dnia i maksymalnie raz w ciągu nocy. Jeśli natomiast do oddawania moczu dochodzi częściej – to może oznaczać, że mamy do czynienia z kłopotami w zakresie układu moczowego. W takim przypadku konsultacja lekarska to świetne rozwiązanie, dzięki któremu szybciej poradzimy sobie z kłopotem i pozbędziemy się przykrych dolegliwości dotyczących nietrzymania moczu.
Prawidłowo prowadzony dziennik mikcji może być podstawą dla szybszej i pewniejszej diagnozy wielu schorzeń. Dlatego też warto poświęcić nieco uwagi i czasu na jego prowadzenie, a zawarte w nim wnioski z pewnością będą pomocne w procesie diagnostycznym.