Zioła na pęcherz moczowy. Jakie herbatki sprawdzą się najlepiej?
Problemy ze strony układu moczowego zdarzają się dosyć często. Są jednak bardzo trudne w wyleczeniu i znacząco obniżają jakość życia. W przypadku braku odpowiedniej terapii problem będzie jedynie narastać, dlatego ważne jest zarówno wdrożenie leczenia, jak i prewencja przeciw nowym objawom. W przypadku wyleczenia ważne jest niedopuszczenie do ponownego wystąpienia choroby – pomocne będą wtedy odpowiednio dobrane zioła, których właściwości będą wspomagały właściwą pracę układu moczowego. Jakie herbatki będą zatem pomocne gdy ma się skłonności do zapalenia pęcherza? Czy zioła są profilaktyką schorzenia, jakim jest nietrzymanie moczu?
Jakie zioła na pęcherz? Profilaktyka schorzeń układu moczowego
Układ moczowy kończy się ujściem cewki moczowej na zewnątrz ciała. Z tego powodu jest narażony na infekcje grzybicze i bakteryjne, szczególnie u kobiet, gdzie ujście cewki jest zdecydowanie krótsze i umiejscowione bliżej odbytu i ujścia pochwy łatwiej o infekcje pęcherza. Dlatego istotne jest wspomaganie go odpowiednią terapią – mogą być do tego używane substancje farmakologiczne lub naturalne zioła, szczególnie gdy ma się skłonności do schorzeń tych narządów warto wybrać odpowiednie herbatki i nasiadówki. Zioła polecane do picia to wszelkie napary, które mają charakter moczopędny – pomagają one oczyścić ścianki cewki moczowej z bakterii. Dodatkowo część z nich działa zakwaszająco na ph moczu, co również jest niekorzystnym środowiskiem dla bakterii. Ziołami o takich właściwościach są na przykład liście brzozy, suszony korzeń pietruszki czy liść pokrzywy. Dzięki nim można również usunąć toksyny z organizmu. W przypadku wystąpienia objawów najlepsze są zioła na pęcherz moczowy, których używa się w formie nasiadówki – takie jak kora dębu czy nawłoć. Dzięki nim można zahamować rozwój choroby lub wspomóc działanie leków z apteki.
Zioła na nerki i pęcherz – dlaczego ważne jest wspieranie pracy tych narządów?
Pęcherz i cewka moczowa są najbardziej narażone na infekcje bakteryjne. Dotyczy to szczególnie kobiet, ze względu na budowę anatomiczną. Jednak również nerki, które są filtrem dla całego ciała, są podatne na infekcje. Dlatego też warto wspierać ich pracę wybierając odpowiednie zioła na nerki i pęcherz. Schorzenia nerek, ze względu na ich umiejscowienie są trudne do wyleczenia, a profilaktyka jest zdecydowanie łatwiejsza do wdrożenia, szczególnie że te same zioła na pęcherz moczowy dobrze wpływają także i na te organy. Dodatkowym wsparciem mogą być szyszki chmielu czy korzenie lubczyku. Stworzenie odpowiadającej nam smakowo mieszanki ziołowej nie jest trudne, szczególnie że herbatki można uzupełnić o suszone owoce: żurawinę lub borówkę brusznicę, które również korzystnie działają na pęcherz i nerki. Schorzenia nerek są bardzo poważne, dlatego warto dbać o profilaktykę i gdy tylko zdarza się coś niepokojącego, odwiedzać specjalistę. Terapia ziołami i naturalnymi suplementami sprawdzi się jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej lub jako profilaktyka, ale często nie jest w stanie zastąpić klasycznego leczenia.
Profilaktyka problemów z nietrzymaniem moczu
Nietrzymanie moczu nie wynika w linii prostej jedynie z problemów z układem moczowym. Istnieje wiele czynników, które wpływają na to schorzenie. Po pierwsze wysiłkowe objawy pojawiają się szczególnie u kobiet po ciężkich porodach, których mięśnie dna miednicy osłabły. Z tego powodu nie mają one kontroli nad cewką moczową. Objaw pojawia się najczęściej w czasie wysiłku – kaszlu lub kichnięcia. Z tego powodu wszystkie kobiety profilaktycznie powinny odwiedzać fizjoterapeutę uroginekologicznego. Problemy z utrzymaniem moczu mogą być również objawem związanym z zakażeniem bakteryjnym dróg moczowych. Ma się wtedy wrażenie, że pęcherz nie został opróżniony do końca, dodatkowo cewka moczowa piecze i czasem swędzi. To nieprzyjemne i musi być skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu, urologiem lub ginekologiem. Aby zapewnić prawidłowy odczyn ph warto pić zioła na pęcherz moczowy – wspomogą one naturalne bariery ochronne organizmu.
Ryzykowne zachowania przy skłonnościach do problemów z pęcherzem
Aby nie pojawiły się problemy z pęcherzem czy nerkami, lepiej zrezygnować z aktywności, które są ryzykowne – nerki są na przykład bardzo wrażliwe na temperaturę i lepiej dobrze je ogrzewać. Dodatkowo zapalenie pęcherza moczowego ma swoją przyczynę w niepoprawnej higienie – lepiej nie siadać na deski sedesowe w publicznych toaletach oraz po oddaniu moczu wytrzeć krocze w kierunku do tyłu. Zapobiegnie to często problemom z układem moczowym.
Zobacz również https://mjrmedical.com/wkladki-i-podpaski-urologiczne-kiedy-warto-je-stosowac/