Joga dna miednicy. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Mięśnie dna miednicy są niezwykle istotne dla zachowania zdrowia, a także komfortu życia. Gdy są one zbyt słabe, może dojść do kłopotów z trzymaniem moczu. Niestety, dolegliwości te dotykają szerokiego grona pań w różnym wieku. Jakie ćwiczenia wykonywać, by wzmocnić mięśnie Kegla?

Joga dno miednicy – czemu jest ważna?

Joga dna miednicy pozwala na stosunkowo szybkie i łatwe poradzenie sobie z wieloma dolegliwościami w obrębie mięśni Kegla. Z tego typu ćwiczeń korzystać powinny osoby, które chcą zapobiegać kłopotom z inkontynencją, a także ci, u których już występuje nietrzymanie moczu. Dzięki treningom mięśni dna miednicy możemy je wzmocnić, a co za tym idzie – ograniczyć kłopoty z popuszczaniem moczu.

Dodatkowo, treningi mięśni Kegla w trakcie jogi mogą pomóc w trakcie porodu i w okresie ciąży. Przede wszystkim, silne mięśnie dna miednicy zminimalizują kłopoty z nietrzymaniem moczu, które w stanie błogosławionym jest bardzo częstym problemem. Ponadto – joga dno miednicy ułatwi poród i zmniejszy ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Joga mięśnie dna miednicy – idealne wzmocnienie także na co dzień

Joga – ćwiczenia dna miednicy są korzystne nie tylko w czasie ciąży i w okresie po niej. Wykonując jogę, której zadaniem jest wzmocnienie tych partii ciała, możemy liczyć na:

– zdecydowanie łatwiejsze wykonywanie niektórych pozycji w jodze (m.in. balanse, uptuli czy asany),

– lepszą sprężystość ruchów – zarówno podczas skoków, jak i w trakcie codziennego poruszania się,

– stabilizację kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach,

– minimalizację ryzyka wystąpienia kłopotów z nietrzymaniem moczu czy stolca również poza okresem ciąży,

– uzyskanie prawidłowej postawy ciała dzięki odpowiedniemu ustawieniu miednicy oraz aktywizację głębokich partii mięśni,

– usprawnienie procesów trawiennych,

– zmniejszenie widoczności cellulitu w wielu partiach ciała, w tym również w okolicach ud, brzucha i pośladków,

– poprawę jakości życia seksualnego,

– odciążenie gruczołu krokowego u panów.

Joga na dno miednicy dla pań i dla panów

Joga dna miednicy niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń z zakresu jogi możemy liczyć na poprawę wielu aspektów życia, nie tylko seksualnego czy w zakresie przewodu moczowego. Już sama aktywność fizyczna pozwala na poprawę wydolności organizmu i sprawia, że czujemy się lepiej, a także zdecydowanie rzadziej cierpimy z powodu gorszego stanu psychicznego.

Aby joga mięśnie dna miednicy przynosiła faktyczne efekty, należy prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia. Osoby początkujące nie powinny samodzielnie decydować się na treningi jogi w domowym zaciszu – zdecydowanie bezpieczniej jest najpierw posiąść podstawy tej sztuki w obecności profesjonalisty. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych kontuzji, a także zyskać pewność, że wykonywane ćwiczenia przynoszą pożądane efekty.

Joga na dno miednicy – jakie ćwiczenia wykonywać?

Tym, którzy mają już pewne doświadczenie z jogą, podpowiemy kilka pozycji jogi, które pomagają we wzmocnieniu mięśni Kegla. Są to:

1. Pozycja budowania mostu – to pozycja, która przypomina nieco mostek znany wielu osobom z lekcji wychowania fizycznego. Różnicą jest jednak to, że ręce powinny spoczywać luźno wzdłuż ciała. Unosimy biodra, opierając ciężar ciała na całych stopach i wyginamy się w łuk, z drugiej strony wspierając się na barkach i ułożonych na podłożu rękach i ramionach;

2. Odwrócony plank – to nic innego jak znana chyba każdemu deska, tyle że… odwrotnie. Podczas wykonywania tego ćwiczenia nie patrzymy na podłoże, ale w górę, opierając się na piętach i dłoniach i to plecy są skierowane w stronę podłogi;

3. Krowa/kot – choć sama nazwa tej pozycji zapewne nie mówi zbyt wiele, zapewniamy że zna ją większość osób. Warto jednak pamiętać, że w przypadku jogi większe znaczenie ma prawidłowe oddychanie i odpowiednia pozycja ciała, a zdecydowanie mniejsze – ilość powtórzeń, jaką wykonamy. Aby prawidłowo przeprowadzić to ćwiczenie, należy ustawić się w stabilnej pozycji czworaczej, na wdechu ustawiając plecy i klatkę piersiową, a także głowę w dół, a na wydechu – wyginając się w kierunku sufitu.

Wyżej opisane pozycje są jedynie przykładowe. Sama joga oferuje możliwość aktywizacji głębokich partii mięśniowych w bardzo wielu ćwiczeniach, dlatego stanowi idealną formę treningu zarówno dla pań, jak i dla panów. Może być odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które już borykają się z problemami z dnem miednicy (m.in. nietrzymaniem moczu), a także dla tych, którzy chcą zapobiegać występowaniu różnego rodzaju dolegliwości w tej sferze.

Zobacz https://mjrmedical.com/wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie-czlowieka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *