Nykturia, czyli częste oddawanie moczu w nocy

Nykturia to dolegliwość, która potrafi być bardzo uciążliwa i całkowicie zrujnować nocny wypoczynek. Może być ona objawem nieprawidłowej diety, a także chorób rozwijających się w organizmie. Warto wiedzieć, jak przebiega jej leczenie, a także w jaki sposób można jej zapobiegać. 

Czym jest nykturia? 

O nykturii można mówić w momencie, kiedy pacjent odczuwa częstą potrzebę oddawania moczu w trakcie nocnego odpoczynku. Przyczyny tej dolegliwości mogą być naprawdę różne – od błahych, aż po poważne zaburzenia metaboliczne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nykturia jest problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jeśli chodzi o osoby w podeszłym wieku, to jest ona dolegliwością trapiącą głównie panów, z racji dotykającego ich przerostu prostaty.

Jakie są czynniki ryzyka, jeśli chodzi o nykturię? 

Częstomocz w nocy jest bardzo uciążliwy i potrafi skutecznie zaburzyć nocny wypoczynek. Częste oddawanie moczu w nocy uzależnione jest od wieku, płci, a także otyłości. Aktualne badania wskazują, że ryzyko nietrzymania moczu w nocy rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Szacuje się, że nykturia dotyka aż 1/4 osób w wieku powyżej 65 lat. Wszystko dlatego, że seniorzy bardzo często borykają się z cukrzycą, chorobami nerek, niewydolnością serca, a także innymi chorobami, które wymagają stosowania leków o działaniu moczopędnym.

Nietrzymanie moczu w nocy bardzo często jest dolegliwością, która występuje u kobiet w okresie ciąży i połogu. Tutaj przyczyną jest głównie działanie hormonów, a także ucisk, który rosnąca macica wywiera na pęcherz moczowy.

Nykturia – przyczyny

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nykturię może powodować wiele czynników, najczęściej związanych ze stanami chorobowymi bądź też działaniem leków. Częstość nocnych mikcji może być zwiększona w przypadku zaburzeń hormonalnych. Mowa tutaj między innymi o pacjentach chorujących na cukrzycę czy też moczówkę prostą.

Częste oddawanie moczu w nocy zazwyczaj spowodowane jest także spożywaniem zbyt dużej ilości płynów w godzinach wieczornych. Moczopędne działanie wykazują zwłaszcza napoje zawierające alkohol bądź też kofeinę.

Nietrzymanie moczu w nocy dotyka także osoby, które borykają się z zakażeniami dróg moczowych – zapaleniem pęcherza, niewydolnością czy też odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

Uznaje się też, że wśród przyczyn nykturii wyróżnić można otyłość, a także nieprawidłowo skomponowany jadłospis.

Występowanie częstomoczu jest częstsze u osób, które walczą z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością wątroby, a także zespołem metabolicznym.

Nykturia a choroby

Jeśli chodzi o choroby kardiologiczne, to nykturia bardzo często występuje u pacjentów z tymi dolegliwościami. Stosowanie leków moczopędnych i przeciążenie układu krążenia wywołuje częstomocz. Może być on także pierwszym objawem rozwijającej się u pacjenta cukrzycy. W takim przypadku jednak zaburzeniom mikcji będzie towarzyszyło prawdopodobnie nadmierne pragnienie, utrata masy ciała, a także znaczne osłabienie.

 Nykturia występuje także u osób, które walczą z pęcherzem nadreaktywnym. Jest to sytuacja, kiedy mięsień wypieracza tworzy duże ciśnienie w pęcherzu moczowym, nawet przy jego niewielkim wypełnieniu. Do objawów pęcherza nadreaktywnego należą naglące parcia, częstomocz, oddawanie niewielkich ilości moczu przy mikcji, a także zaleganie moczu w pęcherzu. 

Jeśli chodzi o nykturię w ciąży, to śmiało można uznać ją za zjawisko fizjologiczne. Działanie hormonów płciowych oraz ucisk powiększającej się macicy sprawiają, że wiele kobiet w ciąży boryka się z koniecznością częstych mikcji także w okresie nocnego wypoczynku. Jeśli jednak oddawaniu moczu towarzyszy ból i pieczenie, a sam mocz przybiera nieprawidłową barwę, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi bądź też wykluczy zakażenie układu moczowego.

Nykturia i jej leczenie

Warto wiedzieć, że leczenie nykturii zależne będzie od tego, co ją wywołało. Przede wszystkim, pacjent zobowiązany jest do bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarza, jeśli chodzi o farmakoterapię i styl życia.

Aby zmniejszyć ilość nocnych mikcji zaleca się ograniczenie ilości napojów spożywanych w porze wieczornej, ze szczególnym naciskiem na te, które w swoim składzie posiadają alkohol bądź też kofeinę. W przypadku nadwagi bądź też otyłości warto zadbać o redukcję masy ciała i ograniczenie ilości białka oraz soli w jadłospisie.

może także zalecić zażywanie leków moczopędnych w godzinach porannych bardzo ważne jest również dbanie o higienę intymna i profilaktyka infekcji. W przypadku lektury i, która bardzo utrudnia pacjentowi w życiu, lekarz może zalecić także farmakoterapię.

Zobacz również https://mjrmedical.com/pecherz-neurogenny-objawy-i-przyczyny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *