Kamienie nerkowe – skąd się biorą i jakie są objawy?
Kamienie nerkowe są wytwarzane z substancji, które znajdują się w moczu i są one podstawową przyczyną pojawienia się choroby znanej jako kamica nerkowa. Osoby odczuwające silny ból w okolicach nerek powinny udać się do lekarza: mogły one bowiem zapaść właśnie na to schorzenie!
Kamienie nerkowe – czym są?
Kamienie w nerkach to potoczna nazwa wskazująca na powstawanie złogów w nerkach bądź drogach moczowych. Do ich powstania dochodzi w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania organizmu, a powstanie kamieni powoduje częściową lub nawet całkowitą niedrożność układu moczowego.
Jak wspominaliśmy, kamienie nerkowe składają się z substancji, które znajdują się w moczu. Mogą to być elementy, które nie powinny znajdować się w prawidłowym moczu, ale również jego zupełnie naturalne składniki, jeśli pojawiają się one w zbyt dużych ilościach w oddawanym moczu. Wśród składników, które tworzą kamienie nerkowe, wskazać należy:
- fosforan wapnia,
- szczawian wapnia,
- cystynę,
- krzemiany,
- fosforan magnezowo-amonowy (struwit),
- kwas moczowy.
Ze względu na różny skład kamieni, które mogą powstawać na nerkach w związku z odmiennymi nieprawidłowościami, wskazuje się na odmienne ich rodzaje, m.in. moczanowe mieszane, cystynowe itp.
Skąd się biorą kamienie w nerkach?
Kamienie w nerkach mogą pojawić się wskutek rozmaitych nieprawidłowości występujących w organizmie, będących efektem np. nieodpowiedniej diety lub przebytych infekcji. W zależności od rodzaju kamieni wskazuje się na różne przyczyny powstawania kamicy nerkowej, jednak wśród najczęściej wymienianych czynników, które wpływają na wystąpienie kamieni w nerkach, są:
- zbyt mała podaż płynów przy jednoczesnej dużej podaży białka zwierzęcego oraz produktów bogatych w szczawiany (np. szpinaku czy botwiny, ale również mocnej herbaty),
- niedobór magnezu,
- infekcje układu moczowego,
- podłoże genetyczne.
Jak widać, kamienie nerkowe mogą powstawać w związku z różnymi przyczynami. Warto pamiętać, że ich wytwarzanie się jest procesem długotrwałym, a co za tym idzie – w początkowej fazie możemy w ogóle nie zauważyć tej nieprawidłowości. Zdarza się również, że kamenie są na tyle nieduże, że są wydalane wraz z moczem, co jest kolejnym czynnikiem utrudniającym szybką diagnozę występowania kamieni.
Objawy kamicy nerkowej
Jak wspominaliśmy wcześniej, kamica nerkowa przez długi czas może nie dawać objawów, gdy złogi są usuwane z organizmu wraz z moczem. Wraz z biegiem czasu i nasileniem się choroby, może dojść także do wzmożonych dolegliwości, które są odczuwalne dla pacjenta.
Podstawowym objawem, który pojawia się przy kamicy nerkowej, jest często ignorowany, tępy ból w dolnej części brzucha. Dochodzi do niego w przypadku występowania tzw. kamieni odlewowych (ich nazwa związana jest z tym, że przyjmują kształt „odlewu”, dopasowując się do przestrzeni, w której aktualnie się znajdują), które prowadzą do niedrożności w obrębie układu moczowego.
To prowadzi nas do kolejnego objawu, który wskazuje na występowanie kamieni w nerkach: częstomoczu, a także dolegliwości bólowych związanych z jego oddawaniem i uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza. Te objawy są często mylone ze stanami zapalnymi układu moczowego.
Wreszcie – przy nasilonych objawach i pojawieniu się kamieni nerkowych o znaczącym rozmiarze, może mówić także o występowaniu tzw. kolki nerkowej. Jest to intensywny, silny ból, który pojawia się, gdy kamienie nerkowe przemieszczają się do moczowodów. W takiej sytuacji dochodzi do całkowitej lub częściowej niedrożności układu moczowego i wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
Kamienie nerkowe – leczenie
Kamicę nerkową leczy się na różne sposoby, w zależności od stopnia nasilenia objawów. W większości przypadków wystarczające jest przyjmowanie leków, które doprowadzą do „urodzenia” kamieni, jeśli jednak ich średnica przekracza 5 mm, a pacjent cierpi nie tylko z powodu bólu, ale również wysokiej gorączki – może okazać się, że niezbędne jest także „rozbijanie” kamieni z użyciem rozmaitych technik.
W trakcie „usuwania” kamieni może pojawiać się wiele przykrych objawów jak krwiomocz, a także naglące parcie na pęcherz oraz nietrzymanie moczu. W czasie, kiedy czekamy na wydostanie się z nerki kamienia, warto zaopatrzyć się we wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu – dzięki nim uchronimy się przed dyskomfortem psychicznym, ale również ryzykiem wystąpienia infekcji układu moczowego.
Leczenie kamicy nerkowej należy wprowadzić bez zbędnej zwłoki – tuż po wykryciu pierwszych objawów, warto udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie, pozwalające na pozbycie się objawów kamicy w jak najkrótszym czasie.