Jakie są najczęstsze choroby nerek?
Nerki to parzyste narządy umiejscowione symetrycznie w tylnej części jamy brzusznej – z lewej i prawej strony tuż obok dolnego odcinka kręgosłupa. Ich kształt przypomina fasolę, a wielkością można porównać je do zaciśniętej pięści. Sprawnie pracujące nerki produkują mocz, oczyszczają krew, usuwają z organizmu toksyny, regulują gospodarkę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową, wydzielają hormony i odpowiadają za prawidłowy poziom ciśnienia krwi. Ich schorzenia mogą więc wywołać sporo komplikacji, poważnie zagrażając zdrowiu, a nawet życiu. Jakie są najczęstsze choroby nerek?
Choroby nerek – objawy i czynniki ryzyka
Nieprawidłowości w działaniu nerek to szereg schorzeń o różnorodnym podłożu i symptomach. Na ich występowanie bardzo narażone są osoby z nadwagą oraz nadużywające alkoholu i tytoniu. Choroby nerek często wywoływane są przez inne dolegliwości i schorzenia, takie jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność serca, wady genetyczne i problemy układu moczowego.
W zależności od choroby nerek objawy mogą się znacznie różnić. Z pewnością warto jednak zwrócić uwagę na typowe symptomy, których występowanie może wskazywać na nieprawidłowości tego narządu. Standardowe objawy schorzeń nerek to zmiana ilości oddawanego moczu, a także jego wyglądu – ciemne zabarwienie, pojawienie się krwi, pienienie się, mętność. Intensywny zapach i dolegliwości bólowe kręgosłupa i jamy brzusznej również bywają oznaką schorzenia. W przypadku choroby nerek objawy mogą obejmować też wzrost ciśnienia, obrzęki, nudności, ograniczenie apetytu.
Do nieco mniej charakterystycznych symptomów zaliczyć trzeba m.in. zaburzenia snu, duszności, przesuszenie skóry, mrowienie palców, problemy z pamięcią i koncentracją.
Nerki – choroby, które występują najczęściej
Kamica nerkowa to powszechne schorzenie pojawiające się najczęściej po 40. roku życia. W drogach moczowych dochodzi wtedy do odkładania i zalegania złogów wytwarzanych ze składników, których stężenie w moczu jest zbyt duże. W początkowej fazie tworzą się drobne kryształki, jednak z upływem czasu łączą się, formując ostatecznie w większe kamienie, które mogą przemieszczać się i wywołać silny ból. W przypadku tej choroby nerek objawy wiążą się z odczuwaniem uporczywej kolki. Ból może promieniować do pleców, a dodatkowymi symptomami są torsje i gorączka. Kamica nerkowa często współwystępuje z nadczynnością przytarczyc i zaburzeniami układu trawiennego.
Kolejne groźne schorzenia to różnego rodzaju stany zapalne nerki. Choroby te charakteryzują się bólem lędźwi, zmienionym wyglądem uryny, częstomoczem, wymiotami i zawrotami głowy. Wśród odmian schorzenia wyróżnić możemy odmiedniczkowe zapalenie nerek wywołane bakterią E. Coli lub nieleczoną infekcją dróg moczowych. U wielu pacjentów diagnozowane jest też kłębuszkowe zapalenie nerek. Przyczyną tego schorzenia są zakażenia bakteryjne np. płuc, gruczołów płciowych czy gardła.
Niezwykle poważną chorobą nerek jest ich niewydolność spowodowana uszkodzeniami miąższu, nieprawidłowym odpływem moczu lub czynnikami genetycznymi. Dochodzi wówczas do ograniczania liczby prawidłowo działających nefronów, czyli podstawowych elementów organu. Symptomem ostrej odmiany tej choroby nerek jest wydalanie mniejszej ilości moczu, a także nudności, wymioty, obrzęki ciała i ból okolic lędźwi. Z kolei w przewlekłej niewydolności pacjent częściej oddaje mocz, a dodatkowo może cierpieć na skurcze, zaburzenie widzenia, nadciśnienie i świąd.
Nieco rzadziej występującą chorobą jest nowotwór nerek. Początkowo rozwija się bezobjawowo, przez co bywa rozpoznawany dość późno. Wśród symptomów wymienia się krwiomocz, ból pleców, utratę masy ciała, osłabienie, częste infekcje i ogólne osłabienie organizmu. Pojawia się również guz, który rośnie wraz z nasileniem choroby. Z czasem może dojść do przerzutów.
Choroby nerek – co robić?
Objawów chorób nerek nigdy nie można bagatelizować. Zlekceważenie symptomów może prowadzić do dalszych komplikacji, w tym zatrucia całego organizmu i zgonu. Schorzenia nerek wymagają zazwyczaj stosowania leków, np. immunosupresyjnych, przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Kluczowe jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości, a w razie potrzeby wdrożenie leczenia choroby współistniejącej. W niektórych przypadkach środki farmakologiczne nie są wystarczające i pacjent poddawany jest dializom. Z kolei przy zaawansowanej przewlekłej niewydolności jedyną szansą na powrót do zdrowia jest operacja i przeszczep organu.
Chorzy z takimi problemami powinni stosować też odpowiednią dietę i wykluczyć używki. Jeśli choroby nerek powodują nietrzymanie moczu, rozwiązaniem są wkładki chłonne. Produkty te absorbują wilgoć i nieprzyjemny zapach, dając gwarancję dużego komfortu w codziennym życiu.