Co oznacza krew w moczu? Jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?

Kolor moczu zmieniony na różowy lub – w przypadku nasilonych dolegliwości – nawet czerwony, a także ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz ogólne trudności z mikcją: tak wyglądają niektóre z objawów krwiomoczu. Czym jest ta dolegliwość, jakie może być podłoże występowania krwiomoczu i w jaki sposób wygląda jego leczenie?

Krwiomocz – co oznacza?

Krwiomocz może wystąpić u każdego, bez względu na wiek i płeć. Dolegliwość ta dotyka zatem zarówno kobiet – w tym również ciężarnych – jak i mężczyzn oraz dzieci. Pojawienie się tej przypadłości może oznaczać poważne kłopoty zdrowotne.

Krwiomocz, zwany inaczej hematurią, oznacza stwierdzenie w próbce moczu erytrocytów w moczu. Taki wynik badania wskazuje, że w moczu widoczne są czerwone krwinki w ilości większej niż 5 na 1 mikrolitr. Można wskazać na dwa rodzaje krwiomoczu:

  • krwinkomocz (krwiomocz mikroskopowy) – to typ krwiomoczu, którego nie widać gołym okiem. Podczas oddawania moczu może pojawiać się dyskomfort, jednak barwa uryny nie budzi zastrzeżeń, a diagnozę można postawić jedynie poprzez badanie;
  • krwiomocz makroskopowy – czyli taki, który jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. W przypadku krwiomoczu makroskopowego barwa moczu jest wyraźnie zmieniona na brunatną, inna może być również gęstość moczu, a podczas mikcji mogą pojawić się również skrzepy krwi. Najczęstszą przyczyną tego typu krwiomoczu są dolegliwości ze strony układu moczowego lub stosowanie leków rozrzedzających krew, które prowadzą do pojawiania się krwi w układzie moczowym.

Krew w moczu – przyczyny występowania

Krew w moczu może być związana z wieloma różnymi chorobami. Najczęstszym podłożem pojawiania się krwi w urynie – w szczególności u kobiet – jest zapalenie układu moczowego powiązane z zakażeniem bakteriami Escherichia coli. Do zapalenia pęcherza dochodzi stosunkowo często również w okresie ciąży, kiedy ciało kobiety jest szczególnie narażone na działanie patogenów.

Dodatkowo, mocz z krwią może pojawić się m.in. w przypadku kamicy nerkowej, w przebiegu której dochodzi do powstawania złogów formujących niewielkie kamienie. Ta przyczyna występowania krwiomoczu zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Ponadto, z krwią w moczu możemy mieć do czynienia w przypadku:

  • gruźlicy nerek,
  • ostrego stanu zapalnego układu nerwowego,
  • nadciśnienia złośliwego,
  • torbieli na nerkach,
  • ciała obcego w pęcherzu moczowym,
  • choroby gruczołu krokowego,
  • pourazowego uszkodzenia układu moczowego,
  • ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek,
  • krwotocznego zapalenia pęcherza.

Warto jednak pamiętać, że mocz z krwią może być objawem zdecydowanie poważniejszej dolegliwości, czyli nowotworu nerek. Dlatego też, bez względu na nasze podejrzenia, należy koniecznie udać się do specjalisty, który zdiagnozuje chorobę. Do czasu wyleczenia dolegliwości dobrze jest stosować wkładki chłonne, które zapobiegną namnażaniu się bakterii, mogących wzmagać dolegliwości związane z krwiomoczem.

Krew w moczu – objawy

Objawy krwiomoczu są w dużej mierze uzależnione od tego, co jest przyczyną jego występowania. Wśród najczęściej pojawiających się objawów można jednak wskazać:

  • dolegliwości bólowe (zwłaszcza podczas mikcji),
  • uczucie dyskomfortu w podbrzuszu,
  • silny ból brzucha (to objaw kamicy nerkowej),
  • zabarwienie moczu na czerwono,
  • uczucie pieczenia okolic intymnych,
  • częstomocz.

Najczęściej występującym objawem krwiomoczu jest oczywiście ból, a w przypadku krwiomoczu makroskopowego – również zabarwienie moczu na różowo, czerwono lub bordowo.

Mocz z krwią – jak leczy się tę dolegliwość?

Sposób leczenia krwiomoczu jest uzależniony od podłoża tego stanu chorobowego. W zależności od tego, z jaką chorobą będącą przyczyną krwi w moczu mamy do czynienia – leczenie może przebiegać nieco inaczej.

W przypadku najpopularniejszego podłoża moczu z krwią, czyli stanu zapalnego układu moczowego, stosuje się leczenie nakierowane na usunięcie zakażenia. W zależności od diagnozy lekarza, wdrożone mogą być leki zawierające furazydynę lub wprowadzone może zostać leczenie antybiotykami. Niezbędne jest również zadbanie o prawidłową higienę, zwłaszcza jeśli oprócz krwiomoczu występuje również kłopot z niekontrolowaną mikcją – w takiej sytuacji trzeba zaopatrzyć się we wkładki chłonne, które zapobiegną namnażaniu się bakterii.

Krew w moczu może wiązać się z poważnymi dolegliwościami i nigdy nie powinna być ignorowana. Dlatego też jeśli dostrzeżemy u siebie występowanie krwi w moczu, powinniśmy niezwłocznie wybrać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *