Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas stosunku?
Popuszczenie, nietrzymanie moczu może mieć bardzo duży wpływ na codzienne życie, w tym także na życie seksualne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie oznacza ono jednak konieczności rezygnacji z seksu i braku satysfakcji ze współżycia. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu w trakcie stosunku?
Jak nietrzymanie moczu wpływa na życie intymne?
Inkontynencja moczowa dotyka osób w różnym wieku – nie tylko starszych, ale również młodszych. Dla wielu jest ona bardzo wstydliwa, szczególnie wtedy, gdy zdarza się w sytuacjach intymnych. W efekcie może prowadzić nie tylko do zakłopotania, ale też strachu przed zbliżeniami, pogorszonej potencji i braku orgazmów.
Nietrzymanie moczu podczas stosunku jest dość częstym problemem, który może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to mimowolny wyciek moczu podczas aktywności seksualnej, który może wystąpić przed, w trakcie lub po stosunku.
Podczas seksu pojawia się większe ryzyko wystąpienia takiego objawu, ponieważ dochodzi wtedy do nacisku na podbrzusze, a przez to na pęcherz i na cewkę moczową. Dodatkowo do wycieku moczu dochodzi często w trakcie orgazmów na skutek nasilonego kurczenia się mięśni w obrębie dna miednicy.
Nietrzymanie moczu podczas stosunku u mężczyzn i kobiet – jakie ma przyczyny?
Nietrzymanie moczu podczas stosunku może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz zależnie od płci może mieć różne przyczyny.
Oto niektóre z czynników, które mogą prowadzić do nietrzymania moczu u kobiet oraz u mężczyzn:
– Osłabienie mięśni dna miednicy – osłabione mięśnie dna miednicy z powodu porodu, starzenia się lub pewnych schorzeń, często prowadzą do nietrzymania moczu podczas stosunku.
– Infekcje dróg moczowych (ZUM) – występujące u kobiet i mężczyzn infekcje bakteryjne i grzybicze mogą powodować podrażnienie pęcherza moczowego i cewki moczowej, co prowadzi do nietrzymania moczu.
– Zmiany hormonalne – do problemu przyczynia się szczególnie menopauza u kobiet, która powoduje spadek poziomu estrogenów, co może prowadzić do suchości pochwy i nietrzymania moczu.
– Problemy neurologiczne – schorzenia układu nerwowego, takie jak stwardnienie rozsiane lub urazy rdzenia kręgowego, mogą wpływać na czynność pęcherza, prowadząc do nietrzymania moczu podczas stosunku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
– Problemy z prostatą – powiększona prostata, czyli gruczoł krokowy u mężczyzn, rak prostaty lub niedawno przeprowadzona operacja prostaty mogą powodować nietrzymanie moczu podczas stosunku.
Nietrzymanie moczu podczas stosunku – jak sobie z nim radzić?
Pojawienie się problemu popuszczania moczu nie musi oznaczać rezygnacji ze współżycia. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można zadbać o komfort i satysfakcję także w intymnych sytuacjach.
Jeśli pojawia się nietrzymanie moczu podczas stosunku u mężczyzn lub kobiet, warto wykorzystać poniższe wskazówki, by poprawić jakość swojego życia intymnego:
Przygotuj łóżko
Aby nie zabrudzić łóżka, warto zastosować ręcznik albo podkłady ochronne. Warto mieć również pod ręką ręczniki papierowe, papier toaletowy lub chusteczki nawilżane.
Wypróbuj różne pozycje
Eksperymentowanie z różnymi pozycjami seksualnymi, które wywierają mniejszy nacisk na pęcherz moczowy, może być pomocne w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu podczas stosunku.
Ogranicz płyny
Ograniczenie przyjmowania płynów, szczególnie kawy, herbaty, alkoholu, napojów gazowanych, przed aktywnością seksualną może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo nietrzymania moczu.
Porozmawiaj z partnerem lub partnerką
Szczera rozmowa z partnerem lub partnerką na temat swoich problemów i obaw zapewni większy komfort i bezpieczeństwo podczas sytuacji intymnych.
Ćwicz mięśnie dna miednicy
Wzmocnienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla z wykorzystaniem regularnych ćwiczeń może pomóc poprawić kontrolę nad pęcherzem podczas aktywności seksualnej.
Używaj technik relaksacyjnych
Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja lub joga, mogą pomóc zmniejszyć stres i niepokój na co dzień, co także może pomóc w redukcji problemu nietrzymania moczu.
Korzystaj z wyrobów chłonnych
Aby zadbać o swój komfort, regularnie używaj wyrobów chłonnych, na przykład wkładek urologicznych lub bielizny chłonnej https://www.poznajelly.pl/, która jest bardzo dyskretna i komfortowa.
Zgłoś się z problemem do lekarza
Jeśli problem inkontynencji nie został zgłoszony lekarzowi, warto z nim porozmawiać o swoich objawach, aby ustalił on przyczynę nietrzymania moczu. Następnie specjalista może zalecić odpowiednie sposoby leczenia, takie jak ćwiczenia dna miednicy, leki lub operacja.
Zapraszamy do przeczytania artykułu „Jak leczyć nietrzymanie moczu?” dotyczącego sposobów leczenia nietrzymania moczu. W artykule znajdziesz wiele wartościowych informacji na temat przyczyn i rodzajów nietrzymania moczu, a także skutecznych metod leczenia. Dowiesz się, jakie ćwiczenia fizyczne i sposoby farmakologiczne mogą pomóc w leczeniu tej dolegliwości.