Czy bakterie w moczu są groźne?

Bakteriomocz to stan, w którym stwierdza się obecność bakterii w moczu. Nie musi on dawać żadnych dodatkowych objawów, a leczenie uzależnione jest od wielu czynników. Niewielka ilość bakterii w moczu występuje u zdrowej osoby i nie wywołuje ona stanu zapalnego. Sytuacja zmienia się, kiedy poziom tych bakterii jest znacznie przekroczony. Każdy wynik należy skonsultować z lekarzem, który na podstawie wywiadu z pacjentem zleci dodatkowe badania np. posiew moczu, i wdroży odpowiednie leczenie. Co oznaczają bakterie w moczu? Czy obecność bakterii w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, co na bakterie w moczu będzie skuteczne, i jakie podjąć działania.

Przyczyny obecności bakterii w moczu – co oznaczają bakterie w moczu?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że w naszym organizmie naturalnie bytuje aż 40 bilionów bakterii. Ich masa wynosi do dwóch kilogramów, a największa ilość umiejscowiona jest w jelitach. Bakterie biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, jednak ich główną rolą jest ochrona przed infekcjami. W cewce moczowej mogą znajdować się niewielkie ilości tych szkodliwych bakterii, m.in. e-coli. Jednak ich ilości są na tyle niskie, że nie powodują zakażeń układu moczowego. Kiedy jednak na skutek różnych czynników ilość bakterii w moczu diametralnie wzrasta, może dojść do infekcji i zakażeń układu moczowego. Narażony jest nie tylko pęcherz, ale i cewka moczowa, moczowody i nerki. Ze względu na budowę anatomiczną kobiety są bardziej narażone na infekcje. Bakterie z okolicy odbytu i pochwy mogą wniknąć w pęcherz, a stamtąd przenieść się w głąb układu moczowego powodując infekcję. U mężczyzn do zakażenia układu moczowego może dojść na skutek przerostu prostaty, bądź tak samo, jak u kobiet przez nieprawidłowe zwyczaje związane z narażeniem na zakażenie. Nieregularne oddawanie moczu, przetrzymywanie moczu w pęcherzu, wielokrotne cewnikowanie pęcherza, czy braki w diecie mogą powodować rozwój bakteriomoczu, a co za tym idzie – rozwój infekcji dróg moczowych. Dieta ma ogromne znaczenie w profilaktyce infekcji układu moczowego. Zwłaszcza witamina C, która doskonale zakwasza mocz, co na bakterie w moczu działa destrukcyjnie – uniemożliwia osadzanie się ich na ściankach pęcherza i dalsze namnażanie. Bakterie usuwane są z pęcherza wraz z moczem, jednak kiedy jest ich za dużo, należy wdrożyć antybiotykoterapię zleconą przez lekarza.

Obecność bakterii w moczu. Leczenie i zapobieganie

Choroby układu moczowego obejmują zazwyczaj nieprzyjemne dolegliwości. Jednak bakteriomocz może wystąpić bez żadnych dodatkowych objawów. Taki stan nie wymaga leczenia, z wyjątkiem kobiet w ciąży (może dojść do powikłań). W ciąży infekcje układu moczowego mogą zdarzyć się często, ponieważ zmniejsza się napięcie cewki moczowej, a zwiększa się ucisk na pęcherz i moczowody przez powiększającą się macicę (utrudnione zostaje oddawanie moczu). Osoby starsze również są bardziej narażone na infekcje i choroby układu moczowego. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się odporność i napięcie mięśni. Seniorzy również dużo częściej niż osoby w średnim wieku cierpią na nietrzymanie moczu, co również może powodować namnażanie się bakterii. Stosując wkładki chłonne, zabezpieczymy bieliznę i zapewnimy sobie higienę podczas nietrzymania moczu – bez względu na to, czy jest ono wysiłkowe, czy mimowolne. Leczenie bakterii w moczu wymaga przede wszystkim dokładnej konsultacji lekarskiej. Kiedy występują objawy zakażenia układu moczowego takie jak dysuria (nagłe parcie na pęcherz, bolesne oddawanie moczu, szczypanie i pieczenie w trakcie mikcji), gorączka i złe samopoczucie należy wdrożyć leczenie antybiotykami. Zarówno rodzaj leku, jak i dawkę ustala lekarz, a poza tym może zostać zlecone wykonanie posiewu z antybiogramem, co na bakterie w moczu zadziała wręcz przejrzyście – dowiemy się, jaki szczep bakterii zaatakował nasz pęcherz (najczęściej Escherichia coli, gronkowce i paciorkowce), i na który rodzaj antybiotyków jest on wrażliwy, a na który oporny. Dzięki temu lekarz będzie w stanie dobrać odpowiedni i skuteczny antybiotyk.

Obecność bakterii w moczu w niewielkiej ilości nie powinna budzić niepokoju. Wyjątkiem są kobiety spodziewające się dziecka, gdyż może dojść do powikłań. Infekcje układu moczowego rozwijają się zazwyczaj powoli i niewinnie. Początkowo odczuwamy lekkie pieczenie podczas mikcji, po czasie zaczynamy częściej chodzić do toalety, aż w końcu pojawia się gorączka i wzmożona dysuria, co wymaga leczenia. Warto robić regularnie badanie ogólne moczu, a w razie wszelkich nieprawidłowości koniecznie skonsultować się z lekarzem, aby infekcja nie objęła całego układu moczowego.
Przeczytaj również nasz artykuł: częstomocz – czym jest?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *