Czym się objawia przerost gruczołu krokowego?

Przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty, stercza, jest jedną z często diagnozowanych chorób u mężczyzn. W jaki sposób można rozpoznać tę dolegliwość?

Prostata – co to za narząd?

Prostata to gruczoł, który jest częścią męskiego układu płciowego. Znajduje się poniżej pęcherza i przed odbytnicą. Ma rozmiar i kształt orzecha włoskiego i otacza cewkę moczową, która transportuje mocz z pęcherza na zewnątrz ciała.

Gruczoł krokowy jest odpowiedzialny za wytwarzanie płynu, który wchodzi w skład nasienia i umożliwia poruszanie się plemników podczas wytrysku.

Gruczoł ten jest wrażliwy na hormony, zwłaszcza na testosteron, który jest produkowany przez jądra. Z wiekiem może się stopniowo powiększać, co prowadzi do stanu zwanego łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH).

Czym jest przerost gruczołu krokowego?

Rozrost albo przerost gruczołu krokowego jest stanem, w którym dochodzi do powiększenia tego narządu.

Powiększona prostata jest częstym schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Prawdopodobieństwo rozwoju BPH wzrasta wraz z wiekiem, a większość mężczyzn ma do czynienia z tą chorobą przed osiągnięciem 60 lub 70 lat.

Przerost gruczołu krokowego objawy

Przerost prostaty może powodować różne objawy, które wpływają na układ moczowy. Są one zróżnicowane w zależności od stopnia nasilenia tej dolegliwości i mogą zmieniać się w czasie.

Jeżeli pojawia się przerost gruczołu krokowego objawy mogą być zróżnicowane i obejmować:

– Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,

– Słaby lub przerywany przepływ moczu,

– Kropelkowe oddawanie moczu,

– Zwłokę w rozpoczęciu mikcji,

– Osłabienie strumienia moczu pod koniec mikcji,

– Częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy (nykturia),

– Odczuwanie nagłej potrzeby oddania moczu,

– Niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza,

– Krew w moczu (krwiomocz),

– Zatrzymanie moczu.

Diagnoza przerostu gruczołu krokowego

Istnieje kilka badań, które można wykorzystać do zdiagnozowania powiększonej prostaty. Najczęściej prowadzone są:

Badanie prostaty per rectum

Jest to badanie fizykalne, w którym lekarz wkłada palec w rękawiczce do odbytnicy pacjenta, aby wyczuć rozmiar i kształt gruczołu krokowego.

Badanie krwi na specyficzny antygen prostaty (PSA)

Badanie to mierzy poziom PSA we krwi, czyli białka wytwarzanego przez gruczoł krokowy. Podwyższony poziom PSA może wskazywać na raka prostaty, ale może być również spowodowany innymi stanami, takimi jak BPH.

Stosowane są także inne rodzaje badań zależnie od stanu pacjenta, na przykład transrektalne badanie USG, czyli badanie przezodbytnicze, testy przepływu moczu, badania moczu.

Jakie są przyczyny przerostu gruczołu krokowego?

Dokładna przyczyna rozrostu gruczołu krokowego nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że ma związek ze zmianami poziomu hormonów, zwłaszcza ze wzrostem poziomu dihydrotestosteronu (DHT), który jest pochodną testosteronu.

Również wiek jest uważany za istotny czynnik ryzyka rozwoju BPH, ponieważ stan ten występuje częściej u starszych mężczyzn.

Inne czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do przerostu prostaty to:

– Historia rodzinna BPH lub raka prostaty,

– Nadwaga lub otyłość,

– Siedzący tryb życia,

– Brak aktywności fizycznej,

– Wybrane choroby, w tym cukrzyca typu 2 i choroby serca,

– Niektóre leki, takie jak wybrane rodzaje leków przeciwdepresyjnych i przeciwhistaminowych.

Przerost gruczołu krokowego leczenie

Leczenie przerostu gruczołu krokowego zależy od nasilenia objawów, przyczyny dolegliwości, wielkości gruczołu i ogólnego stanu zdrowia danej osoby.

Jeżeli zdiagnozowany został przerost gruczołu krokowego leczenie może obejmować poniższe metody:

Zmiana stylu życia

Zaleca się głównie ograniczenie spożycia kofeiny, picie większej ilości płynów, rzucenie palenia tytoniu. Takie zmiany mogą pomóc w przypadku mniej nasilonych problemów.

Stosowanie wyrobów chłonnych

W przypadku pojawienia się mimowolnego wycieku moczu, można stosować wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu, które zapewniają pełną dyskrecję.

Leki

Dostępnych jest wiele leków do leczenia BPH, w tym alfa-blokery oraz inhibitory 5-alfa reduktazy. Leki te pozwalają na zmniejszenie wielkości gruczołu krokowego lub umożliwiają rozluźnienie mięśni w układzie moczowym, by ułatwić wypływ moczu.

Zabiegi chirurgiczne

W przypadku umiarkowanego albo ciężkiego BPH prowadzi się procedury chirurgiczne. Przy mniejszym nasileniu dolegliwości stosowane są minimalnie inwazyjne procedury, które obejmują przezcewkową resekcję gruczołu krokowego (TURP), przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego (TUIP) oraz laseroterapię.

W nasilonych przypadkach, gdy inne metody leczenia nie są skuteczne lub jeśli prostata jest znacznie powiększona, może być zalecane chirurgiczne usunięcie gruczołu, czyli prostatektomia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o układ moczowy, to koniecznie przeczytaj artykuł – „Jak zadbać o układ moczowy? 5 porad„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *