Jak zadbać o układ moczowy? 5 porad

Zakażenie Układu Moczowego (ZUM) występuje 50 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Objawy są dosyć nieprzyjemne, choć zdarzają się przypadki bezobjawowe (bakteriomocz bezobjawowy). Cały układ moczowy obejmuje nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Zastanawiając się, jak dbać o układ moczowy, warto poznać najczęstsze dolegliwości i ich przyczyny. Leczenie chorób układu moczowego może być różne i powinno być indywidualnie dobrane do konkretnego przypadku. Warto wzmocnić swój układ moczowy zwłaszcza po 60. roku życia, gdyż z wiekiem ryzyko ZUM wzrasta (zmniejszenie aktywności przeciwbakteryjnej wydzieliny gruczołu krokowego). Dowiedz się, jak wzmocnić układ moczowy i poznaj 5 porad, dzięki którym odpowiednio o niego zadbasz.

Choroby układu moczowego – poznaj je i dowiedz się, jak dbać o układ moczowy

Zakażenia układu moczowego potrafią przysporzyć dosyć nieprzyjemne dolegliwości. Wśród najczęściej zgłaszanych dolegliwości rozróżniamy problemy z oddawaniem moczu, ból, szczypanie i pieczenie, stan podgorączkowy i ogólne rozbicie. Do chorób układu moczowego zaliczamy m.in. zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicę nerkową, nietrzymanie moczu, zapalenie nerek. Każda z tych chorób obejmuje określony obszar układu moczowego, jednak nieleczona i powikłana może być przyczyną dodatkowego schorzenia. Nietrzymanie moczu jest często spotykaną dolegliwością, zwłaszcza u osób starszych. Wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu idealnie poradzą sobie z utrzymaniem higieny i komfortu w przypadku nietrzymania moczu (wysiłkowego bądź mimowolnego).

Jak zadbać o układ moczowy i go wzmocnić? Warto zastosować parę wskazówek, aby w jak największym stopniu uchronić się przed chorobami układu moczowego:

  1. Należy odpowiednio dbać o higienę osobistą. W przypadku kobiet należy stosować prawidłową technikę: podczas kąpieli myć krocze od przodu do tyłu i w tym samym kierunku osuszać je ręcznikiem. Właściwa higiena obejmuje każdego, jednak większą uwagę powinny przyłożyć do tego kobiety ze względu na budowę anatomiczną narządów moczowych (w sąsiedztwie cewki moczowej znajduje się ujście pochwy i odbytu).
  1. W profilaktyce ZUM bardzo ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Ma to na celu regularne opróżnianie pęcherza, co jest naturalnym procesem wypłukiwania bakterii. Należy pić wodę mineralną w ilości około 2 l dziennie.
  1. Stosowanie zdrowej diety również ma ogromny wpływ na zdrowie układu moczowego. Niezbędne witaminy i minerały pomogą zadbać o błony śluzowe układu moczowego. Codzienna dawka ruchu pomoże dotlenić organizm i wzmocni ogólną odporność.
  1. Regularne i całościowe opróżnianie pęcherza, zwłaszcza po stosunku seksualnym i przed snem.
  1. W przypadku antybiotykoterapii stosowanie probiotyków, a u kobiet dodatkowo globulek dopochwowych wzmacniających prawidłową florę bakteryjną (kwas mlekowy).

Co chroni układ moczowy? Dowiedz się, jak wzmocnić układ moczowy dodatkowymi metodami

Oprócz stosowania powyższych porad warto zmodyfikować swoją dietę i wybrać odpowiednią suplementację. Warto wprowadzić do swojej diety zioła, takie jak skrzyp polny, pokrzywa lub liście brzozy. Są one moczopędne i oczyszczające. Przy stosowaniu tego typu ziół będziemy częściej oddawać mocz, co może powodować utratę elektrolitów. Warto zatem wprowadzić ich suplementację. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Zakwasza ona mocz, co stwarza nieprzyjazne warunki do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za zakażenia układu moczowego. Produkty bogate w witaminę C to pietruszka, papryka, brokuły, kalafior, owoce dzikiej róży, truskawki, porzeczki. Jak widać, obecność świeżych warzyw i owoców jest tutaj kluczowa. Ponadto żurawina doskonale wzmacnia układ moczowy, m.in. utrudniając przyleganie do ścianek pęcherza bakterii E. coli w dużym stopniu odpowiedzialnym za rozwój infekcji. Stosowanie naturalnych probiotyków (kefiry, jogurty, kiszonki) zadba o utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Jeżeli nie możemy spożywać niektórych produktów ze względu na specjalistyczną dietę, warto sięgnąć po suplementację.

Każda infekcja układu moczowego może nieść za sobą powikłania. I tak z pozoru niewinne zapalenie pęcherza, nieleczone, może spowodować eskalację infekcji na dalsze drogi moczowe, w tym moczowody i nerki. Wzmocnienie układu moczowego pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka infekcji, a regularne badania kontrolne również się do tego przyczyniają. U mężczyzn zazwyczaj infekcje układu moczowego spowodowane są przerostem gruczołu krokowego, a kamica nerkowa występuje częściej niż u kobiet. Mimo tego niezależnie od płci warto zadbać o prawidłową higienę i odpowiednią dietę, dzięki czemu odpowiednio zadbamy o swój układ moczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *