Ból pęcherza – przyczyny i objawy
Ból pęcherza to problem zdrowotny, który powoduje spory dyskomfort. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego możliwych przyczyn oraz występujących objawów.
Ból pęcherza
Ból pęcherza to dolegliwość, która najczęściej związana jest z takim schorzeniem jak zapalenie pęcherza. Drogi moczowe są jałowe, dlatego nie powinny się w nich znajdować żadne chorobotwórcze drobnoustroje. Jednak zdarzają się sytuacje pojawienia się w drogach moczowych bakterii, które najczęściej dostają się tam przez cewkę moczową. Zapalenie pęcherza moczowego zdarza się częściej u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z budową anatomiczną. Zapalenie pęcherza, które objawia się bólem, jest uznawane za jedną z najczęstszych infekcji dróg moczowych.
Ból pęcherza – objawy u dorosłych
Objawy bólu pęcherza moczowego mogą być dość zróżnicowane i zależne od stopnia zaawansowania problemów zdrowotnych. Jednak w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u dorosłych pojawiają się dolegliwości bólowe, a także kłucie podczas oddawania moczu. Oprócz tego może pojawić się dyskomfort oraz parcie na mocz. Mocz oddawany jest częściej w mniejszych ilościach, a jego barwa może ulec zmianie na ciemniejszą. W niektórych przypadkach może się pojawić także stan podgorączkowy lub gorączka.
Ból pęcherza objawy u dzieci
Ból pęcherza moczowego może pojawiać się także u dzieci, jednak objawy mogą nie być bardzo charakterystyczne dla stanu zapalnego. Ból pęcherza moczowego (objawy) w tym przypadku mogą być bardzo uciążliwe. Występują dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu, a częstotliwość mikcji się zwiększa. Oprócz tego może pojawić się również parcie na mocz oraz moczenie się w ciągu dnia i w nocy. Ogólny stan dziecka również może ulec pogorszeniu się i mogą pojawiać się gorączki.
Kiedy do lekarza?
Jeśli objawy bólu pęcherza są zaawansowane to warto udać się na konsultację do lekarza. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przyczyny bólu pęcherza moczowego mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego w niektórych przypadkach wskazana może być dokładna diagnostyka, a także badanie moczu, które na pewno wykaże pewne nieprawidłowości. Lekarz wdroży leczenie, które może nie być możliwe do samodzielnego zrealizowania w domu.
Ból pęcherza przyczyny
Przyczyny zapalenia pęcherza mogą być bardzo zróżnicowane. Jednak wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych można wskazać zakażenie bakteriami, które wywołuje stan zapalny. Ból pęcherza może być związany między innymi z przeniesieniem bakterii z okolic odbytu na cewkę moczową. Problemy zdrowotne związane z pęcherzem mogą się pojawiać także po stosunkach seksualnych. Oprócz tego, przyczyną może być nieprawidłowa higiena okolic intymnych.
Czynniki ryzyka bólu pęcherza
Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zapalenia pęcherza, a tym samym pojawienia się dolegliwości bólowych. W tym przypadku przyczyny bólu pęcherza to stosowanie tamponów, a także inne podrażnienia okolic intymnych. Oprócz tego dolegliwości bólowe mogą być skutkiem dopochwowej antykoncepcji oraz stosowania niektórych leków. Dolegliwości bólowe pęcherza bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży oraz u pań w okresie menopauzy, gdy występują wahania hormonów.
Rozpoznanie bólu pęcherza
Objawy bólu pęcherza moczowego są dość charakterystyczne, dlatego stanowią one punkt wyjściowy do postawienia odpowiedniego rozpoznania. Problemy mogą pojawiać się w przypadku nawracającego zapalenia pęcherza oraz dolegliwości bólowych. Wtedy może występować konieczność bardziej zaawansowanej diagnostyki. Może ona obejmować wykonanie badania USG układu moczowego oraz RTG. Ból pęcherza moczowego może wiązać się także z istnieniem pewnych chorób przewlekłych.
Leczenie bólu pęcherza
W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych w obrębie pęcherza niezbędne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj trwa ono około dziesięciu dni, jednak po pierwszych trzech dniach można odczuć znaczącą poprawę. Objawy bólu pęcherza moczowego niwelowane są poprzez zastosowanie leków na zapalenie pęcherza. Jeśli okażą się one nieskuteczne to wdrażane są antybiotyki, które zwalczają bakterie w drogach moczowych.
Domowe leczenie bólu pęcherza
Leczenie dolegliwości bólowych pęcherza warto wspomóc pewnymi domowymi sposobami. Możliwe jest stosowanie leków dostępnych bez recepty, które zmniejszą dolegliwości bólowe. Oprócz tego istotną kwestią jest przyjmowanie każdego dnia odpowiedniej ilości płynów. Ból pęcherza może się wiązać także z nietrzymaniem moczu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się wkładki na nietrzymanie moczu, które zmniejszą odczuwany dyskomfort.
Zobacz również https://mjrmedical.com/jak-czesto-zmieniac-wkladki-higieniczne-i-podpaski/