Elektrostymulacja mięśni Kegla – na czym polega?
Mięśnie Kegla, czyli dna miednicy są bardzo ważnymi mięśniami, których celem jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych jak macica, pochwa, pęcherz moczowy oraz odbytnica. Gdy nie działają one prawidłowo, może dochodzić do pojawienia się szeregu niekorzystnych objawów, w tym nietrzymania moczu, gazów, stolca. Aby z nimi walczyć, można skorzystać z zabiegów polegających na elektrostymulacji mięśni Kegla. Co warto o nich wiedzieć?
Na czym polega elektrostymulacja mięśni dna miednicy?
Elektrostymulacją (skrót EMS) określa się rodzaj metody rehabilitacyjnej, leczniczej i treningowej, która polega na wykorzystaniu urządzeń emitujących impulsy elektryczne. Pobudzają one tkankę mięśniową do intensywnej pracy, co powoduje jej wzmocnienie.
W trakcie elektrostymulacji mięśni dna miednicy dochodzi do skurczów zwieracza cewki moczowej oraz dźwigaczy odbytu, a także do większego ciśnienia wewnątrz cewkowego.
Na skutek prowadzenia regularnej elektrostymulacji widoczne są zmiany sposobu pracy włókien mięśniowych, które z kurczących się szybko stają się włóknami wolno kurczącymi. Są one w mniejszym stopniu podatne na przemęczenie i niekontrolowane skurcze.
W rezultacie możliwe jest uzyskanie większej siły oraz długości skurczu kontrolowanego i podniesienie napięcia spoczynkowego mięśni Kegla. Pacjent może wtedy w świadomy sposób wyzwalać skurcze.
Jak wyglądają elektrostymulatory do mięśni Kegla?
Stosowane do tego celu elektrostymulatory to urządzenia bezpieczne i proste w obsłudze, z których można korzystać w domowym zaciszu.
Elektrostymulacja mięśni dna miednicy odbywa się za pomocą sond dopochwowych u kobiet albo sond doodbytniczych (rektalnych) u mężczyzn. W określonych przypadkach stosowane są również elektrody powierzchniowe umieszczane na skórze.
Stymulatory mają różne parametry pracy, które można dobrać zależnie od odczuwanych dolegliwości i oczekiwanych celów.
Urządzenia te określane są też jako SMPM – stymulatory mięśni przepony miednicznej.
Elektrostymulacja mięśni Kegla – kiedy jest wskazana?
Stymulacja elektryczna mięśni dna miednicy ma bardzo szerokie zastosowanie. Elektrostymulacja mięśni Kegla wskazana jest głównie w poniższych przypadkach:
- Nietrzymanie moczu
Elektrostymulacja mięśni dna miednicy polecana jest do prowadzenia przede wszystkim w przypadku nietrzymania moczu. Pozwala ona wtedy na zredukowanie objawów tej dolegliwości, czyli mimowolnego popuszczania moczu.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich wytycznych zaleca stosowanie elektrostymulacji przez pochwę uzupełnionej o ćwiczenia w celu leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Może być ona również używana przy pęcherzu nadreaktywnym przy zastosowaniu niższych natężeń i częstotliwości prądu.
- Ciąża i poród
Również elektrostymulacja mięśni Kegla może być wykonywana po porodzie, gdy dochodzi do rozciągnięcia lub nawet uszkodzenia tych tkanek mięśniowych. W efekcie może prowadzić to do nietrzymania moczu oraz innych zaburzeń ze strony odbytnicy, pochwy, w tym do osłabienia odczuć podczas seksu.
Gdy objawy te nie znikną po około 3 miesiącach od porodu, warto skorzystać z elektrostymulacji.
- Operacja prostaty
U mężczyzn wskazaniem do prowadzenia elektrostymulacji jest operacja polegająca na całościowym lub częściowym usunięciu gruczołu krokowego – prostaty. Na jej skutek może dojść do osłabienia lub uszkodzenia części nerwów i mięśni.
Elektrostymulację w tym przypadku zaleca się po około 2 miesiącach po operacji.
- Nietrzymanie gazów i stolca
Dodatkowo elektrostymulacja jest pomocna w przypadku problemów z nietrzymaniem gazów oraz stolca, do czego również dochodzi na skutek osłabienia mięśni dna miednicy.
Jak odbywa się elektrostymulacja mięśni Kegla?
Z elektrostymulacji mięśni dna miednicy można korzystać w gabinetach lekarskich i rehabilitacyjnych lub można zakupić własny elektrostymulator. Ceny tego typu urządzeń do użytku domowego rozpoczynają się od około 330 złotych.
Stymulacja elektryczna mięśni Kegla może odbywać się w trybie ciągłym lub krótkotrwale – w okresie od kilkunastu minut do godziny dziennie.
Zaleca się wcześniejszą konsultację ze specjalistą w tej dziedzinie, który pomoże w dobraniu najlepszych parametrów pracy elektrostymulatora.
Jakie efekty daje elektrostymulacja przy nietrzymaniu moczu?
Pierwsze rezultaty po rozpoczęciu stymulacji elektrycznej można zauważyć już po około 2-3 tygodniach.
Szacuje się, że elektrostymulacja przy nietrzymaniu moczu pozwala na uzyskanie poprawy u 90% pacjentek korzystających z tej metody, a wyleczenie możliwe jest nawet u 50% z nich.
Wiele z nich może zrezygnować wtedy z noszenia grubszych majtek chłonnych i wybrać cieńsze i dyskretniejsze wkładki na nietrzymanie moczu.
Dzięki stymulacji mięśni Kegla możliwe jest też odroczenie lub nawet całkowite zrezygnowanie z zabiegu mającego na celu leczenie nietrzymania moczu.