Dieta na nietrzymanie moczu – co powinniśmy jeść, a czego unikać?

Nietrzymanie moczu jest poważnym problemem dla wielu ludzi w różnym wieku. Dotyka nie tylko seniorów, jak zwykło się sądzić, ale również osoby, które są zdecydowanie młodsze. Istnieje wiele przyczyn tego schorzenia, często takich, z których pacjenci nie zdają sobie sprawy. Co równie istotne, wiele osób z takimi objawami nie chce udać się po pomoc do lekarza czy fizjoterapeuty, ze względu na wstyd. W jaki sposób należy przeciwdziałać nietrzymaniu moczu? Czy dolegliwości można się pozbyć domowymi sposobami? Jaką dietę zastosować, aby zniwelować nietrzymanie moczu – jakie pokarmy są zalecane w razie dolegliwości, a jakie się odradza? Czego używać, gdy wystąpią objawy nietrzymania moczu, tak aby nie musieć rezygnować z codziennej aktywności? Kiedy udać się do specjalisty z problemem?

Przyczyny nietrzymania moczu – jak przeciwdziałać wystąpieniu problemu?

W przypadku nietrzymania moczu nawet specjaliści nie są zgodni co do jednej przyczyny schorzenia – zakładają więc, że na jego wystąpienie składa się zespół czynników medycznych, środowiskowych i genetycznych. Wiadomo za to, że fizycznie nietrzymanie moczu jest powodowane osłabieniem mięśni gładkich dna miednicy. Pęcherz moczowy nie jest odpowiednio podtrzymywany przez mięśnie, w konsekwencji czego kontrola mikcji jest dużo trudniejsza – w razie wysiłku pojawia się ona spontanicznie. Stąd też nazwa: „wysiłkowe nietrzymanie moczu”. Schorzenie to dotyka zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn ze względu na budowę fizyczną oraz narażenie mięśni na obciążenie w czasie ciąży czy porodu siłami natury. Aby przeciwdziałać należy profilaktycznie wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią konkretne partie mięśni oraz kontrolować masę ciała. W przypadku, gdy wystąpiło nietrzymanie moczu dieta może być dobrym rozwiązaniem. 

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Niestety wiele osób cierpiących na nietrzymanie moczu uważa, że jest to wstydliwe schorzenie, o którym nie należy mówić i najlepiej rozwiązać ten problem w zaciszu domowym. Nie jest to rozsądne – z pomocą specjalisty leczenie jest nie tylko skuteczniejsze, ale również szybsze. Domowe metody nie przynoszą zaś często jakichkolwiek efektów, a osoba zamyka się w czterech ścianach obawiając się, że ktoś zauważy jej problem. Ma to negatywne konsekwencje – brak wysiłku fizycznego powoduje jeszcze większe osłabienie mięśni oraz przybieranie na wadze. A to z kolei nasila problem jeszcze bardziej. Zamiast kilku serii ćwiczeń, remedium na schorzenie będzie zdecydowanie bardziej skomplikowane. 

Dieta na nietrzymanie moczu – czy ma jakiś wpływ? 

Również dieta ma wpływ na to, jak zmienia się nasilenie objawów. Oczywiście jeśli przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapalenie w obszarze układu moczowego konieczne jest wdrożenie terapii – nie tylko podawanie lekarstw, ale również przydatna może być dieta żurawinowa na nietrzymanie moczu. Kwaśny odczyn zawartej w żurawinie witaminy C powoduje, że objawy zapalenia układu moczowego ustępują i terapia lekami będzie działała zdecydowanie skuteczniej. Dieta na nietrzymanie moczu powinna składać się również z dużej ilości cytrusów i owoców moczopędnych, takich jak arbuz. Dzięki temu drogi moczowe szybko się oczyszczą z niekorzystnych bakterii. Warto rezygnować w tym czasie z dodanego cukru w diecie. O ile naturalny cukier w owocach nie wpływa źle na gospodarkę bakteryjną i odporność organizmu, o tyle przesadzanie z cukrem może powodować trudniejsze leczenie. W przypadku takiego schorzenia jak nietrzymanie moczu dieta ma bardzo duże znaczenie. 

Suplementy i artykuły higieniczne wspierające organizm w czasie leczenia nietrzymania moczu

Jeśli dieta bogata w witaminę C jest zbyt wymagająca warto wspomóc się odpowiednimi suplementami diety bogatymi w tę substancję. Mogą to być wyciągi z żurawiny czy sok wyciskany z tego owocu. Gdy objawy utrudniają codzienne życie warto wybrać wkładki na nietrzymanie moczu, które nie tylko zapewnią komfort, ale również zniwelują nieprzyjemny zapach. Na rynku jest wiele możliwości wyboru, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wkładki na nietrzymanie moczu występują również w wersji dla panów. 

Kiedy udać się z problemem do specjalisty?

Chociaż domowe sposoby i dieta mogą być skuteczne w zapobieganiu drobnym schorzeniom układu moczowego, o tyle gdy problem jest złożony lepiej udać się do specjalisty. Może być nim urolog lub fizjoterapeuta uroginekologiczny. W przypadku pań, często wybierają one wizytę u swojego ginekologa, który również ma wiedzę w tym temacie, szczególnie gdy nietrzymanie moczu wynika z wysiłku organizmu w czasie ciąży czy porodu.

Zobacz również https://mjrmedical.com/miesnie-dna-miednicy-dlaczego-sa-tak-wazne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *