Jak często zmieniać wkładki higieniczne i podpaski?
Menstruacja, lekkie lub średnio nasilone kłopoty z nietrzymaniem moczu lub po prostu komfort psychiczny w związku z pojawiającymi się okazjonalnie upławami – powody, dla których kobiety decydują się na stosowanie takich środków jak podpaski czy wkładki higieniczne lub wkładki urologiczne mogą być różne. Czym charakteryzują się poszczególne typy środków ochrony osobistej i jak często należy je zmieniać?
Wkładki higieniczne a podpaski – czym się różnią?
Wkładki higieniczne służą do zachowania optymalnej higieny strefy intymnej np. w związku z upławami z pochwy. To środek, na który decyduje się wiele pań, by zachować komfort i świeżość przez cały dzień. Istnieją także wkładki urologiczne, które są niezbędne w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Ten środek higieniczny zatrzymuje mocz, zmniejszając ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a także pozwala na zachowanie komfortu – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Wkładki higieniczne mogą być stosowane w każdej fazie cyklu, a także przez panie po menopauzie. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie wkładek dla zachowania pełnej higieny.
Podpaski z kolei są rodzajem środka higienicznego przeznaczonego do stosowania w trakcie okresu. Ich struktura została stworzona tak, by zatrzymywały one wydzielinę miesiączkową, chroniąc odzież przed zabrudzeniem. Podpaski stosuje się w trakcie krwawienia miesięcznego.
Jak zakładać wkładki higieniczne?
Kłopoty z nietrzymaniem moczu są trudne nie tylko ze względu na często pojawiające się infekcje intymne, ale również dyskomfort psychiczny związany z nieprzyjemnym zapachem i uczuciem wilgoci na bieliźnie. Aby zapewnić sobie pełen komfort, należy zadbać o regularną wymianę oraz prawidłowe zakładanie wkładek.
Jak zakładać wkładki higieniczne, by czuć się pewnie i wygodnie? Kwestią absolutnie podstawową jest dobór odpowiedniego rozmiaru wkładki: okazuje się bowiem, że większość pań, które skarżą się na przesuwanie się tego środka higienicznego, posiada za duże lub zbyt małe w stosunku do potrzeb wkładki. W przypadku kropelkowego nietrzymania moczu, wystarczające są niewielkie wkładki, a gdy problem jest bardziej nasilony – należy zdecydować się na większe wkładki.
Jak często zmieniać wkładki higieniczne?
Zachowanie optymalnej higieny okolic intymnych ma ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia komfortu, ale również ze względu na rosnące ryzyko występowania infekcji intymnych przy zbyt rzadkiej wymianie wkładek. Kwestia tego, jak często zmieniać wkładki higieniczne jest bardzo prosta: co do zasady, należy wymieniać je nie rzadziej niż raz na 4 godziny, bez względu na to, czy mamy do czynienia ze zwykłą wkładką higieniczną, czy wkładką urologiczną.
Warto jednak pamiętać, że jest to czas maksymalny korzystania z jednej wkładki. Co za tym idzie, jeśli ze względu na nasilenie problemów z nietrzymaniem moczu, wkładka urologiczna jest mokra po upływie krótszego czasu – niezbędna jest częstsza wymiana wkładek. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że zachowamy komfort, a dodatkowo – że wkładka pozostanie na swoim miejscu przez cały czas korzystania z niej. Nadmierne napełnienie tego środka higienicznego może sprawiać, że pod naporem własnej masy – wkładka po prostu będzie przemieszczać się w rytm ruchów osoby ją noszącej.
Co ile powinno się zmieniać podpaskę?
Kwestia tego, co ile trzeba wymieniać podpaskę, wygląda podobnie jak w przypadku wymiany wkładek higienicznych, a także urologicznych: co do zasady przyjmuje się, że ten środek higieniczny należy zmieniać nie rzadziej niż raz na 4 godziny. Jeśli jednak krwawienie miesięczne jest nasilone na tyle, że w ciągu wskazanego wyżej czasu podpaska jest napełniona zbyt mocno, należy wymieniać ją częściej. Dobrym rozwiązaniem może być także wymiana produktu na taki o wyższej chłonności.
Zarówno w przypadku podpasek, jak i wkładek higienicznych, równie duże znaczenie co regularna wymiana tego środka, ma zachowanie odpowiedniej higieny. Co to oznacza? W miarę możliwości – po każdej wymianie warto przetrzeć okolice intymne specjalną chusteczką nawilżaną lub, jeśli jest taka możliwość, podmyć się wodą. Takie działanie jest szczególnie istotne podczas krwawienia miesięcznego, a także w przypadku nasilonych kłopotów z nietrzymaniem moczu: regularne podmywanie się pomoże uniknąć infekcji intymnych, a także zapewni komfort i uczucie świeżości.
Zachowanie prawidłowej higieny strefy intymnej bez względu na przyczynę korzystania ze środków ochrony osobistej jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć m.in. infekcji intymnych i innego rodzaju problemów. Dlatego też należy zadbać o regularną wymianę podpasek lub wkładek w zalecanych odstępach czasu.
Zobacz również https://mjrmedical.com/nietrzymanie-moczu-u-starszych-mezczyzn-jak-leczyc/