Prawidłowy trening pęcherza moczowego

Wśród wstydliwych problemów, jakie dotykają ludzi na całym świecie, nietrzymanie moczu jest z pewnością jednym z najbardziej popularnych. I chociaż jest to dolegliwość, o której nie mówi się głośno, to należy wiedzieć, że można z nią walczyć. Odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie pęcherza moczowego mogą pozwolić odnieść sukces w walce z własnym pęcherzem. 

Nietrzymanie moczu – na czym polega problem?

Jest to dolegliwość, z którą borykają się miliony ludzi. Najczęściej dotyka kobiet – zwłaszcza tych, które mają za sobą poród. Na szczęście, można z nią walczyć – trzeba tylko wiedzieć, jak rozluźnić mięśnie pęcherza i zacząć go kontrolować na własnych zasadach. 

Proces oddawania moczu u zdrowej osoby przebiega w sposób zupełnie kontrolowany. Tak więc cewka moczowa otwiera się i zamyka, jeśli osoba da do tego sygnał. Pełny pęcherz wysyła sygnały do mózgu, który powoduje skurczenie mięśni pęcherza. W idealnej sytuacji to pacjent decyduje, kiedy odda mocz i jest w stanie opóźnić ten proces. 

Niestety, wiele osób ma z tym problem. Mowa wtedy właśnie o nietrzymaniu moczu. W takiej sytuacji, na skutek różnych nieprawidłowości, pacjent nie ma kontroli nad tym, kiedy odda mocz, a opróżnienie pęcherza odbywa się mimowolnie. Wydawać się może, że wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku. Nic bardziej mylnego. Jest to dolegliwość, z którą boryka się mnóstwo osób i która nie jest przypisana ani do konkretnej płci, ani do grupy wiekowej. Na szczęście ćwiczenia pęcherza moczowego mogą pomóc się z nią uporać.

Co powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Aby poznać ćwiczenia na wzmocnienie pęcherza moczowego i sposób na to, jak rozluźnić mięśnie pęcherza, warto wiedzieć, w czym dokładnie tkwi problem. 

U wielu osób wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest przez osłabione mięśnie dna miednicy. W takim stanie nie są one zdolne do prawidłowego zaciśnięcia cewki moczowej. Mocz z pęcherza wycieka więc z najróżniejszych, czasem najmniej spodziewanych, sytuacjach – podczas kaszlu, śmiechu, kichania czy ćwiczeń fizycznych. 

Przyczyną nietrzymania moczu często bywa poród siłami natury lub stan po cesarskim cięciu. W ich wyniku często pojawiają się urazy mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu często dotyka osoby z nadwagą, a także pacjentów po operacjach, dotkniętych przewlekłymi zaparciami, a także prowadzącymi mało aktywny tryb życia. 

Ćwiczenia pęcherza moczowego – na czym polegają?

Ćwiczenia na wzmocnienie pęcherza moczowego to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni dna miednicy i odzyskanie kontroli nad własnym ciałem. Czasem może być jednak potrzebna interwencja chirurgiczna – w przypadkach, kiedy nietrzymanie moczu związane jest jednocześnie z wypadaniem narządów. 

Trening pęcherza moczowego może przynieść naprawdę spektakularne rezultaty, zwłaszcza jeśli powtarzany jest regularnie i przeprowadzany w sposób prawidłowy, pod nadzorem specjalisty. Trening pęcherza polega głównie na rozluźnianiu i napinaniu różnych grup mięśni. Ćwiczenia trzeba przeprowadzać w odpowiedniej pozycji ciała, która nie angażuje jednocześnie tłoczni brzusznej. 

Jeśli chodzi o ćwiczenia na wzmocnienie pęcherza moczowego, bardzo ważna jest również relaksacja po przeprowadzonym treningu. Pozwala ona zwiększyć siłę skurczu, co ma wpływ na odzyskanie kontroli nad własnym ciałem. 

Jaki jest cel treningu pęcherza moczowego?

Ma on za zadanie wypracowanie u pacjenta prawidłowego wzorca oddawania moczu oraz ukształtowanie prawidłowych nawyków związanych z wizytami w toalecie. Pacjent podczas terapii ma za zadanie kontrolować pracę własnego pęcherza oraz skrupulatnie monitorować częstotliwość oddawania moczu. 

Uzupełnieniem terapii jest również nauka prawidłowego oddawania moczu – zachowanie odpowiedniej pozycji podczas mikcji, przyzwyczajanie pęcherza do przechowywania większej ilości moczu, a także brak parcia podczas opróżniania go. Pozwala to pacjentowi stopniowo wydłużać czas pomiędzy wizytami w toalecie. 

Podsumowując, trening mięśni dna miednicy oraz trening pęcherza moczowego, mogą rozwiązać wiele problemów. Tymczasem wielu pacjentów dotkniętych nietrzymaniem moczu, ma problem, żeby przyznać się do swojego problemu. A tymczasem może on trwale i na dobre obniżyć jakość życia. Dobrym pomysłem na początek będzie wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który może podpowiedzieć pacjentkom właściwy sposób postępowania. 

Nie ma co liczyć na to, że wysiłkowe nietrzymanie moczu ustąpi samo – jest to problem, który wymaga regularnych ćwiczeń, skrupulatności i samodyscypliny – a wtedy może zniknąć na zawsze.

Zobacz również https://mjrmedical.com/dieta-przy-zapaleniu-pecherza-i-nietrzymaniu-moczu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *