Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny i kiedy warto się do niego wybrać?

Terapia uroginekologiczna to coś, o czym w ostatnich latach mówi się coraz częściej. Dedykowana jest kobietom, które borykają się z kłopotami z funkcjonowaniem obszaru miednicy mniejszej. Śmiało można powiedzieć, że fizjoterapeuta uroginekologiczny i ginekolog to profesje, które wzajemnie się uzupełniają. 

Kim jest fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Jest to osoba, która uzyskała tytuł magistra fizjoterapii, posiadająca równocześnie specjalizację z uroginekologii. Zajmuje się głównie problemami z mięśniami dna miednicy – stosując różnego rodzaju metody – m.in. elektrostymulację, ćwiczenia oraz biofeedback. 

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne jest twierdzenie, że wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna zaliczyć przynajmniej raz w życiu każda kobieta. Problemom z funkcjonowaniem mięśni dna miednicy o wiele lepiej jest bowiem zapobiegać, niż je później leczyć. Specjalista jest w stanie nauczyć kobietę, w jaki sposób współpracować z własnym ciałem, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy i zapobiegać problemom zdrowotnym. 

Z jakimi problemami może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Terapia uroginekologiczna zapobiega i leczy wiele problemów. Wśród nich można wymienić nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy, różne ciążowe dolegliwości oraz problemy poporodowe. 

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, to wciąż jest ono uznawane za przypadłość wstydliwą. Niektóre kobiety borykają się także z nietrzymaniem gazów bądź stolca, co znacznie obniża komfort życia. Z takimi właśnie uciążliwymi sprawami uporać się pozwoli fizjoterapia dna miednicy. Kolejną krępującą przypadłością jest też częstomocz dotykający ogromną liczbę kobiet. Podobnie jak obniżenie macicy, pęcherza i odbytnicy. 

Ginekolodzy często kierują do fizjoterapeuty uroginekologicznego pacjentki, które mają problemy podczas współżycia. Mowa tutaj o dolegliwościach bólowych, które znacznie mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić życie seksualne. Tego typu problemy czasem bywają wrodzone, niemniej jednak zdarza się, że pojawiają się u kobiety, która przebyła poród, infekcję lub stan zapalny. 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może także pomóc pacjentkom, które borykają się z bolesnymi miesiączkami. 

Terapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego coraz częściej trafiają pacjentki w ciąży, które szukają pomocy dotyczącej różnych dolegliwości. Bardzo często fizjoterapia dna miednicy może pomóc zniwelować ciężkie bóle pleców. Fizjoterapeuta zajmie się ciężarną pacjentką w sposób kompleksowy, pomagając przygotować jej swoje ciało na trudy porodu i połogu. 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny może odpowiednio pokierować pacjentki, które przez okres ciąży chciałyby pozostać aktywne fizycznie i zachować swoje ciało w doskonałej kondycji. 

W ciąży z pewnością warto odwiedzić gabinet fizjoterapeuty, choćby po to, by sprawdzić, w jakim stanie znajduje się dno miednicy oraz sam brzuch. Jego szybki wzrost może bowiem prowadzić do rozejścia kresy białej, co może stanowić spory problem po okresie ciąży. 

Obecnie coraz częściej pacjentki w ciąży myślą o swoim ciele, są świadome zachodzących w nim zmian i pragną uzyskać pomoc specjalisty, który pozwoli im zniwelować szkodliwy wpływ tego wyjątkowego stanu na organizm. 

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie

Terapia uroginekologiczna może przynieść rozwiązanie problemów, które dotykają kobiety zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Mowa tutaj o pęknięciu lub nacięciu krocza, a także o kontroli blizny po cesarce. Równie częstą dolegliwością, która męczy pacjentki po okresie ciąży, jest nietrzymanie moczu

W takich sytuacjach pomóc może fizjoterapia dna miednicy. Specjalista sprawdza, w jakim stanie znajdują się mięśnie i czy prawidłowo spełniają swoją funkcję. Problemem często bywa ich nadmierne rozluźnienie bądź napięcie. 

Podsumowując, terapia uroginekologiczna może przynieść rozwiązania wielu kobiecych problemów. Niestety, wciąż jest to dziedzina medycyny, która w Polsce jest stosunkowo mało popularna. Pozostaje jedynie nadzieja, że wkrótce się to zmieni, a kobiety nie będą musiały krępować się dolegliwościami, które potrafią skutecznie utrudnić im życie. 

Trzeba pamiętać o tym, że w fizjoterapii uroginekologicznej najważniejsza jest praktyka. Dlatego na wizytę warto zapisać się zawczasu, zwłaszcza jeśli pacjentka planuje zajście w ciążę w najbliższym czasie. Wdrożenie właściwych ćwiczeń i zasad postępowania zapobiega powstawaniu tak poważnych problemów, jak obniżenie narządów czy nietrzymanie moczu.

Zobacz również https://mjrmedical.com/pecherz-nadreaktywny-objawy-i-sposoby-leczenia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *