Pęcherz nadreaktywny – objawy i sposoby leczenia

Mianem pęcherza nadreaktywnego określa się szereg dolegliwości ze strony układu moczowego, spowodowanych zaburzeniami neurologicznymi. Czym dokładnie objawia się zespół nadreaktywnego pęcherza i jak się go leczy?

Czym jest zespół nadreaktywnego pęcherza?

Zespół nadreaktywnego pęcherza, zwany z angielskiego również OAB (overactive bladder syndrome) to szereg dolegliwości, które są związane z układem moczowym. Może on objawiać się m.in. częstomoczem, nietrzymaniem moczu czy oddawaniem moczu w nocy. Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest fakt, iż wyżej wymienionych objawów nie można przypisać innej jednostce chorobowej – np. stanowi zapalnemu pęcherza.

Według statystyk, pęcherz nadreaktywny i związane z nim nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu moczowego mogą dotyczyć nawet co siódmego Polaka bez względu na płeć. Dolegliwości z nim związane mogą znacząco obniżać komfort życia, jednak na szczęście dostępne obecnie rozwiązania pomagają w radzeniu sobie z tą przykrą przypadłością.

Dokładne przyczyny występowania nadreaktywnego pęcherza nie są znane. Wśród potencjalnych powodów, dla których dochodzi do wystąpienia tego schorzenia można wskazać m.in. otyłość, nadmierne spożycie kofeiny, cukrzycę lub nadmierne spożywanie płynów. Pęcherz nadreaktywny po infekcji jako reakcja organizmu na kontakt z patogenem to kolejna z możliwości wymienianych przez specjalistów.

Nadreaktywny pęcherz objawy

Wśród objawów nadreaktywnego pęcherza wymienia się najczęściej:

– nykturię, czyli nocne oddawanie moczu. Zasadniczo, pęcherz osoby dorosłej powinien charakteryzować się rozmiarami i wytrzymałością, które pozwolą na wytrzymanie całej nocy bez wizyt w toalecie. W przypadku pęcherza nadreaktywnego chory musi odwiedzać łazienkę więcej niż jeden raz w ciągu nocy. Uwaga: o nykturii możemy mówić, gdy sytuacja powtarza się regularnie, a nie okazjonalnie (np. po wypiciu dużej ilości płynów w godzinach wieczornych);

popuszczanie moczu (niezwiązane z innymi dolegliwościami, np. osłabionymi mięśniami Kegla);

– częstomocz – jest to dolegliwość polegająca na konieczności częstego odwiedzania toalety w ciągu dnia. Uważa się, że jeśli dana osoba musi udać się do toalety więcej niż 8 razy w ciągu 24 godzin, z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy do czynienia z częstomoczem.

Co ważne, opisane objawy nadreaktywnego pęcherza można łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Jeśli jednak wdrożone leczenie np. na zapalnie pęcherza nie przynosi zamierzonych efektów, istnieje spora szansa, że mamy do czynienia z zespołem pęcherza nadreaktywnego.

Leczenie nadreaktywnego pęcherza

Zespół pęcherza nadreaktynwego leczy się za pośrednictwem szeregu rozmaitych czynności. Wśród podstawowych zaleceń lekarskich zazwyczaj znajduje się ograniczenie podaży płynów przed snem, a jeśli to nie wystarczy – lekarz może zalecić również ograniczenie spożycia kawy, która zawiera działającą moczopędnie kofeinę.

Nadreaktywny pęcherz nierzadko leczy się również poprzez wdrożenie ćwiczeń mięśni Kegla. Wzmocnienie tych partii mięśniowych może zmniejszyć uczucie parcia na pęcherz, a także pomóc ograniczyć kłopoty związane z nietrzymaniem moczu. 

Jeśli zaś chodzi o leki na pęcherz nadreaktywny, bardzo często znajdują tu zastosowanie blokery określonych receptorów muskarynowych, znajdujących się w pęcherzu. Środki te pozwalają na zmniejszenie częstomoczu czy nykturii, jednak przyjmowanie blokerów wiąże się z wieloma niekorzystnymi dla ludzkiego organizmu konsekwencjami. Wielu pacjentów skarży się na pogorszenie widzenia czy zaburzenia rytmu serca, co jest wskazaniem do przerwania farmakoterapii. O wdrożeniu leczenia każdorazowo decyduje lekarz po zdiagnozowaniu zespołu nadreaktywnego pęcherza.

Jak radzić sobie z objawami zespołu pęcherza nadreaktywnego?

Objawy pęcherza nadreaktywnego mogą być uciążliwe i znacząco obniżać komfort życia. Jednak o ile z takimi przypadłościami jak częstomocz niewiele możemy zrobić (oprócz ograniczenia spożycia płynów, co będzie miało negatywne konsekwencje dla ogólnego funkcjonowania organizmu) – takie kłopoty jak niekontrolowana mikcja można w dużym stopniu opanować dzięki dostępnym na rynku opcjom.

Nim farmakoterapia lub ćwiczenia mięśni Kegla przyniosą zakładane efekty, warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są m.in. pieluchomajtki dla dorosłych lub specjalne wkładki pochłaniające mocz. Dzięki nim można nie tylko ograniczyć dyskomfort związany z wilgotną bielizną czy wyczuwalnym zapachem moczu, ale również ograniczyć występowanie infekcji intymnych związanych z cyklicznym wydostawaniem się moczu na bieliznę.

Zobacz więcej https://mjrmedical.com/prawidlowy-trening-pecherza-moczowego/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *