Kwas moczowy – jak go obniżyć?

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi prowadzi do schorzeń, w tym do dny moczanowej, która określana jest również jako podagra, artretyzm lub skaza moczanowa. Co sprzyja wysokiemu poziomowi kwasu moczowego? W jaki sposób można go obniżyć?

Czym jest kwas moczowy?

Kwas moczowy jest pochodnym puryny – związku budującego kwasy nukleinowe (DNA i RNA). Powstaje on na skutek metabolizmu zasad purynowych z pożywienia i kwasów nukleinowych. 

Występuje głównie w krwi, moczu, a także w wątrobie i śledzionie. Jest on metabolizowany przez nerki i usuwany wraz z kałem.

Wysoki poziom kwasu moczowego

Hiperurykemia, czyli podwyższony kwas moczowy, jest stanem, w którym ilość tego związku przekracza normy. W wysokich stężeniach może on krystalizować się i odkładać w tkankach, tworząc złogi moczanowe.

Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego sprzyja różnym dolegliwościom, a w szczególności dnie moczanowej.

Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą, która dotyka stawy. Najczęściej objawy są odczuwane w stopach jako ostry, nagły ból, zaczerwienienie, uczucie ciepła i obrzęk stawu, które mogą utrudniać poruszanie się. Dotyka ona też innych stawów – kolanowych, kończyn górnych.

Dodatkowo nadmiarowi kwasu moczowego mogą towarzyszyć bóle pęcherza moczowego, krew widoczna w moczu, nietrzymanie moczu, a w zaawansowanych przypadkach może on powodować kamicę nerkową oraz niewydolność nerek.

Ile wynosi norma kwasu moczowego?

Aby określić poziom tego związku, wykonuje się badanie kwasu moczowego z krwi. Stanowi ono podstawę w diagnostyce hiperurykemii.

Norma kwasu moczowego we krwi:

– mężczyźni – od 300 do 360 µmol/l, czyli od 5 do 6 mg/dl,

– kobiety – od 240 do 300 µmol/l, czyli od 4 do 5 mg/dl,

– dzieci – od 210 do 240 µmol/l, czyli od 3,5 do 4 mg/dl.

Podwyższony kwas moczowy – przyczyny

Do podwyższenia poziomu kwasu moczowego najczęściej prowadzą:

– nieprawidłowa dieta, która zawiera dużo związków purynowych, cukrów owocowych,

– picie alkoholi wysokoprocentowych,

– nadwaga i otyłość,

– stosowanie wybranych leków moczopędnych,

– stosowanie kwasu acetylosalicylowego,

– niewydolność nerek,

– cukrzyca i insulinooporność,

– choroby nowotworowe – na skutek leczenia i powikłań jak zespół rozpadu guza,

– zespół Lescha-Nyhana.

Jak obniżyć kwas moczowy w organizmie?

Wysoki poziom kwasu moczowego jest niebezpieczny dla organizmu, dlatego zaleca się wizytę u lekarza w celu rozpoczęcia leczenia. Gdy zdiagnozowany został zbyt wysoki kwas moczowy, jak obniżyć stężenie tego związku?

1. Leki na wysoki poziom kwasu moczowego

Przy podwyższonym stężeniu kwasu moczowego we krwi zaleca się leki, które pomagają w jego obniżeniu. Mogą być one stosowane stale lub czasowo zależnie od przyczyny dolegliwości i jej nasilenia. Jakie leki używane są najczęściej?

Najczęściej leczenie obejmuje stosowanie leków jak allopurynol albo febuksostat. Leki te używane są głównie w przebiegu dny moczanowej, a także przy hiperurykemii występującej z innych przyczyn.

Stosowana jest również kolchicyna, jednak głównie w przypadku napadów, ponieważ ze względu na swoją toksyczność nie jest ona zalecana u osób z przewlekłymi dolegliwościami.

2. Dieta obniżająca poziom kwasu moczowego

W przypadku zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego duże znaczenie ma też dieta. Określone produkty spożywcze sprzyjają jego nadmiarowi, dlatego właściwie skomponowane posiłki mają zarówno działanie profilaktyczne, jak i lecznicze. Jak obniżyć kwas moczowy w organizmie za pomocą odpowiedniej diety?

Aby zredukować stężenie kwasu moczowego, zaleca się dietę niskopurynową, ubogopurynową, czyli taką, która zawiera małe ilości puryn.

Do produktów sprzyjających podwyższaniu kwasu moczowego zaliczane są:

– mięsa – szczególnie czerwone mięso, konserwy mięsne, wędliny, wywary z mięsa i kości,

– wybrane warzywa – strączki jak soczewica, fasola, soja i groch, zielone warzywa jak szpinak, kapusta, brukselka, szczaw, brokuły, a także por, dynia, rabarbar, kalafior, kukurydza,

– wybrane owoce – banany, melony i bardzo słodkie owoce,

– grzyby,

– owoce morza i wybrane ryby – śledzie, szproty, sardynki,

– alkohole wysokoprocentowe,

– mocna herbata, kawa,

– nadmiar soli.

Zaleca się dietę lekkostrawną, bogatą w warzywa i owoce o niskiej ilości puryn jak ogórki, marchew, kapusta, cukinia, rzodkiewka, winogrona, truskawki, jabłka, gruszki. Należy też jeść chudy nabiał jak twarogi, serki wiejskie, chude mięsa, produkty zbożowe, oleje roślinne.

Trzeba pamiętać również o regularnym spożywaniu posiłków i o piciu co najmniej 3 litrów płynów dziennie, szczególnie niegazowanej wody.

Osoby z nadwagą i otyłością powinny wprowadzić dietę odchudzającą, która także redukuje podwyższony kwas moczowy.

3. Naturalne metody obniżania kwasu moczowego

Można także wykorzystać naturalne metody. Jak obniżyć kwas moczowy w organizmie domowymi sposobami?

Często zaleca się picie octu jabłkowego, który pomaga w usuwaniu nadmiaru kwasu moczowego. Maksymalnie 2 łyżki octu należy rozpuścić w szklance wody i pić 2-3 razy dziennie.

Zobacz również https://mjrmedical.com/jak-radzic-sobie-z-nietrzymaniem-moczu-podczas-treningu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *