Problemy skórne związane z nietrzymaniem moczu – jak sobie z nimi poradzić?

Problemy z nieświadomym popuszczaniem moczu są dość poważne. Dotykają wielu kobiet, choć niewiele z nich się do tego przyznaje. To z kolei oznacza, że wiele osób boryka się z poważnym problemem zdrowotnym i nie znajduje odpowiedniej pomocy i wsparcia. Z tego powodu tak ważne jest, by upowszechniać wiedzę na temat tego, jak wygląda życie z problemami z trzymaniem moczu oraz podkreślanie, że  przypadłość ta może dotykać również mężczyzn. Jakie problemy skórne towarzyszą tej przypadłości? Czego można się spodziewać? I co ważniejsze — jak sobie z nimi radzić?

Świąd i pieczenie

Swędząca skóra w okolicach intymnych nie powinna nikogo dziwić. Pojawia się ona najczęściej w przypadku uczulenia na mocz albo po prostu jako efekt zbyt długiego narażenia na kontakt z nim. Świąd to skutek silnego podrażnienia. Bardzo często objawia się on również widocznym i dość mocnym zaczerwienieniem. By je zmniejszyć, powinno się stosować kremy, które zmniejszają świąd, łagodzą podrażnienia i równocześnie zabijają bakterie. Podobne produkty często są używane w higienie okolicy pieluszkowej niemowląt. W przypadku dorosłych skład maści i kremów może się odrobinę różnić, by był on odpowiednio dopasowany do potrzeb dojrzałej już skóry.  Swędząca skóra w okolicach intymnych jest wyjątkowo kłopotliwa, więc koniecznie trzeba działać, by jak najszybciej sobie z nią poradzić. 

Wysypka

Jeśli świąd i pieczenie skóry zostaną zignorowane, to z czasem pojawi się wysypka. To kolejny sposób, w jaki może objawiać się uczulenie na mocz. Wysypka również może być swędząca i mocno zaczerwieniona. Pojedyncze krostki po pewnym czasie mogą zlewać się w większe fragmenty skóry pokryte zmianami. To oczywiście z czasem może prowadzić do powstania nadżerek, czyli uszkodzeń skóry. Sama wysypka może być także swędząca lub powodować pieczenie. Nie ma wątpliwości też, że jest po prostu nieestetyczna, a może pojawić się nie tylko w kroczu, ale także na wewnętrznej stronie ud, o ile podrażnienie sięgnie aż tak daleko. To z kolei oznacza problemy z wybraniem wygodnej bielizny, która nie będzie irytowała podrażnionej wysypką skóry. 

Maceracja skóry

Kolejną kwestią jest maceracja skóry w okolicy intymnej. Jeśli skóra jest przez dłuższy czas narażona na działanie wilgoci, to z czasem pojawią się na niej charakterystyczne zmiany. To proces powierzchniowego uszkodzenia, które czasami może doprowadzić nawet do pękania skóry w miejscach intymnych. To dość nieprzyjemne zjawisko. Maceracja skóry często występuje u osób stosujących pieluchy lub pieluchomajtki. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci, co sprawia, że skóra w okolicy intymnej jest przez cały czas narażona na jej działanie. Pomóc może jej wietrzenie oraz stosowanie maści, które mają na celu dobre osuszenie skóry oraz dezynfekcję jej. Warto podkreślić, że dobrym wyborem są maści zawierające tlenek cynku, choć należy przy ich stosowaniu zwrócić uwagę na odpowiednią aplikację. Nie chodzi o utworzenie grubej pudrowej warstwy kremu, ale raczej o równe rozprowadzenie go cienką warstwą na problematycznej skórze. Taki krem lepiej stosować częściej, ale w mniejszej ilości niż raz na jakiś czas, ale za to grubą warstwą. 

Sucha skóra

Niestety osoby, które cierpią z powodu popuszczania moczu, często skarżą się też na pękanie skóry w miejscach intymnych. Ma to ze sobą dość wyraźny związek. Nietrzymanie moczu wiąże się z tym, że czasami trudno jest utrzymać właściwą higienę. Po prostu nie zawsze możliwa jest regularna lub odpowiednio częsta wymiana majtek chłonnych. W niektórych sytuacjach trudno też o dokładne umycie się w celu pozbycia się zarazków. Kolejną kwestią jest stosowanie maści wysuszających, które mają zmniejszyć wpływ wilgoci na wrażliwą skórę. Ostatecznie prowadzi to do tego, że sucha skóra okolicy intymnej zaczyna pękać, co powoduje szczypanie przy oddawaniu moczu oraz ból. Popękana skóra wymaga specjalnej troski, bo jej regeneracja nie jest łatwa. Jej narażenie na ciągły wpływ negatywnych czynników po prostu jest problematyczny. Z tego powodu ważne jest stosowanie do pielęgnacji maści i kremów, które skutecznie odizolowują bakterie i mocz od skóry, ale równocześnie nie powodują jej przesuszenia. W ten sposób można zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Jeśli jednak dojdzie do pękania skóry, należy podjąć jak najszybciej działania, które wspomogą regenerację skóry oraz umożliwią jej powrót do dobrej formy. Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków warto też pamiętać o dobrze dobranej luźnej bieliźnie oraz o utrzymywaniu higieny okolic intymnych.

Zobacz również https://mjrmedical.com/kwas-moczowy-jak-go-obnizyc/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *