Pęcherz neurogenny – objawy i przyczyny
Pęcherz neurogenny jest elementem innych schorzeń, zazwyczaj neurologicznych, i potrafi być niebezpieczny. Co warto wiedzieć o pęcherzu neurogennym?
Czym jest pęcherz neurogenny?
W przebiegu rozmaitych chorób neurologicznych dochodzi do występowania różnych objawów i jednym z nich jest właśnie pęcherz neurogenny. W tym przypadku dochodzi do uszkodzenia systemu, który odpowiada za magazynowanie moczu, a także świadomą mikcję.
Można wyróżnić cztery rodzaje zaburzeń w ramach pojawienia się pęcherza neurogennego:
– arefleksja bądź hiporefleksja pęcherza z towarzyszącą dyssynergią wypieraczowo-zwieraczową – w tym przypadku dochodzi do ograniczenia lub zupełnego zniwelowania kurczliwości zwieracza. Dochodzi wówczas do popuszczania moczu z przepełnienia, a jego całkowite opróżnienie jest trudne;
– nadreaktywność wypieracza połączona z dyssynergią wypieraczowo-zwieraczową – w przypadku tej formy pęcherza neurogennego dochodzi do skurczu zwieracza i wypieracza, jednak nie ma zazwyczaj następującego po nim rozwarcia. Co za tym idzie, dochodzi do bardzo niebezpiecznego zatrzymania moczu, które może prowadzić nawet do chorób nerek;
– nadreaktywność wypieracza połączona z niewydolnością zwieracza – w takiej sytuacji chory odczuwa niemalże nieustanne parcie na pęcherz i pojawia się ciężka postać nietrzymania moczu;
– arefleksja bądź hiporefleksja połączona z osłabieniem mięśnia zwieracza zewnętrznego – w takiej sytuacji oddanie moczu przez chorego jest niemożliwe w związku z zanikiem skurczów wypieracza i zamknięciem zwieracza.
Pęcherz neurogenny objawy
Podstawowym objawem pęcherza neurogennego jest popuszczanie moczu o większym lub mniejszym nasileniu. W niektórych przypadkach dochodzi do wydalania nieznacznych ilości moczu w krótkich odstępach czasu, a w innych – do stałego wycieku moczu lub niekontrolowanej, pełnej mikcji. Jednocześnie, objawy pęcherza neurogennego mogą być zupełnie odwrotne: zdarza się, że niektórzy odczuwają brak możliwości pełnego wypróżnienia. W wielu przypadkach dochodzi także do zmniejszenia uczucia parcia na pęcherz, przez co traci się możliwość reakcji i odpowiednio szybkiego wypróżnienia.
W przypadku pęcherza neurogennego pieluchomajtki dla dorosłych to akcesorium, które może pomóc w zachowaniu pełnego komfortu. Uczucie wilgoci pochodzące od wypływającego moczu jest nie tylko nieprzyjemne, ale również może być potencjalnie niebezpieczne. Zmiana bielizny na suchą nie zawsze jest możliwa, a bakterie znajdujące się w moczu rozwijają się na wilgotnej odzieży w zawrotnym tempie, prowadząc nieuchronnie do pojawiania się częstych zakażeń okolic intymnych. Dodatkowo, u części chorych pojawiają się także inne dolegliwości związane z pęcherzem neurogennym, takie jak niewydolność nerek czy pojawienie się kamieni moczowych.
Pęcherz neurogenny przyczyny
Na wstępie warto zaznaczyć, że pęcherz neurogenny sam w sobie nie jest schorzeniem jako takim, ale objawem innych chorób bądź stanów patologicznych, najczęściej o podłożu neurologicznym. Wśród dość często pojawiających się chorób, które prowadzą do wystąpienia pęcherza neurogennego, wymienia się uszkodzenie układu nerwowego związane z takimi chorobami jak stwardnienie rozsiane, po udarze czy przy chorobie Parkinsona.
Wyjątkowo często specjaliści wymieniają pęcherz neurogenny jako konsekwencję m.in. nowotworu, który – ze względu na swoje położenie – uciska nerwy odpowiedzialne za kontrolę mikcji, a także jako objaw przepukliny oponowo-rdzeniowej, chorób rdzenia kręgowego, obwodowej neuropatii (wynikającej z AIDS i cukrzycy).
Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć?
Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od tego, z którą formą pęcherza neurogennego mamy do czynienia. W wielu przypadkach stosuje się samodzielne cewnikowanie, które jest niezbędne przy codziennym funkcjonowaniu.
Wdrożenie ewentualnego leczenia – czy to operacyjnego, czy farmakologicznego – musi zostać poprzedzone przez wizytę u lekarza, a także szczegółowe badania, wykluczające m.in. stan zapalny układu moczowego. Nie warto zwlekać z wizytą, by nie doszło do znaczącego pogorszenia objawów i wystąpienia ciężkich schorzeń, np. wspomnianej wcześniej niewydolności nerek.
Objawy pęcherza neurogennego mogą być wyjątkowo nieprzyjemne, dlatego warto próbować sobie z nimi radzić na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest noszenie wspomnianych wyżej pieluchomajtek dla dorosłych, ale również próby ograniczenia niekontrolowanej mikcji, m.in. poprzez ograniczenie spożywania napojów działających moczopędnie.
Zobacz również https://mjrmedical.com/zapalenie-cewki-moczowej-jak-sobie-z-nim-poradzic/