Zapalenie cewki moczowej – jak sobie z nim poradzić?

Zapalenie cewki moczowej jest schorzeniem, które powoduje spory dyskomfort. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobów radzenia sobie z nim.

Objawy zapalenia cewki moczowej

Przy zapaleniu cewki moczowej, objawy mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od stopnia zaawansowania problemu. Jednak najczęściej pojawia się ból cewki moczowej, a także dyskomfort podczas oddawania moczu. Występuje również parcie na pęcherz, dlatego częstotliwość wizyt w toalecie zwiększa się, jednak bez efektów. Kolejnym objawem stanu zapalnego jest pieczenie cewki moczowej, a także uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza. Nieleczony stan zapalny może spowodować nawet takie objawy jak popuszczanie moczu, dlatego warto reagować od razu, jak tylko pojawią się pierwsze symptomy choroby.

Czyste materiały

Podczas zmagania się z zapaleniem cewki moczowej warto zadbać przede wszystkim o codzienną higienę, ponieważ może mieć ona wpływ na postępy w leczeniu. W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby należy wyprać bieliznę, pościel, a także ręczniki w temperaturze co najmniej sześćdziesięciu stopni Celsjusza. W takiej temperaturze giną chorobotwórcze bakterie, które prowadzą do rozwoju schorzenia oraz nasilania się problemów zdrowotnych.

Kąpiele w rumianku

Ból cewki moczowej może być zminimalizowany poprzez kąpiele w rumianku. Rumianek ma bardzo korzystne właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, dlatego jest polecany w przypadku schorzeń obejmujących cewkę moczową. Idealnie sprawdzą się kąpiele w ziołowym naparze, a także nasiadówki, jeśli nie posiada się wanny. Rumianek można również pić, co na pewno wspomoże w eliminowaniu ogólnego stanu zapalnego w organizmie oraz złego samopoczucia.

Dziurawiec i krwawnik

Bardzo dobrym sposobem na zapalenie cewki moczowej będą także kąpiele z dodatkiem takich ziół jak dziurawiec oraz krwawnik, dlatego warto je ze sobą połączyć. Dziurawiec ma działanie przeciwzapalne, a także wspomaga regenerację skóry. Natomiast krwawnik, podobnie jak rumianek, ma właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Dlatego może zniwelować pieczenie cewki moczowej, które bywa sporym problemem i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Żurawina

Zapalenie cewki moczowej, objawy mogą być także łagodzone przez spożywanie żurawiny, która sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Żurawina ma działanie przeciwzapalne, a także hamuje namnażanie się bakterii w układzie moczowym. Zapobiega również ich osadzaniu się na ściankach pęcherza moczowego. Żurawinę warto spożywać podczas zauważenia pierwszych objawów zapalenia cewki moczowej, ale także można ją stosować profilaktycznie w celu zapobiegania pojawienia się chorobie.

Termofor

Podczas zapalenia cewki moczowej warto korzystać z termofora, który może zmniejszać takie dolegliwości jak ból cewki moczowej. Termofor lub gorące okłady powinno się położyć na kości łonowej lub w kroczu. Następnie warto założyć ciepłą piżamę lub inny ciepły element garderoby i spędzić czas w łóżku, gdzie można się rozgrzać. Działanie rozgrzewające ma także poduszka elektryczna, a więc można korzystać z takiego produktu, jeśli się go posiada.

Nawodnienie

W przypadku zmagania się z zapaleniem cewki moczowej warto również zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Większa ilość wody spowoduje również większą ilość wydalanego moczu. Dzięki temu możliwe będzie szybsze usunięcie bakterii z pęcherza moczowego i także szybszy powrót do zdrowia. Odpowiedni poziom nawodnienia jest szczególnie istotny w przypadku kobiet w ciąży i warto o niego zadbać w szczególności na początku infekcji. Do nawodnienia polecany jest sok z żurawiny, który ma bardzo korzystne właściwości, jeśli chodzi o wspomaganie leczenia infekcji cewki moczowej.

Tabletki

Jeśli domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej zawodzą to warto skorzystać ze środków z apteki. Wśród nich polecane są przede wszystkim tabletki z takim składnikiem aktywnym jak furagina. Lek ma działanie przeciwbakteryjne i prawidłowo stosowany może pomóc w leczeniu infekcji układu moczowego. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych problemów zdrowotnych warto skorzystać z porady u lekarza, który na pewno wdroży odpowiednie leczenie.

Profilaktyka

Po pokonaniu infekcji cewki moczowej warto stosować profilaktykę, aby nie dopuścić do rozwoju kolejnego zakażenia. W tym celu warto dbać o odpowiednie nawodnienie i na co dzień pić co najmniej dwa litry wody. Należy również dbać o codzienną higienę miejsc intymnych oraz ubierać się stosownie do pogody, co zapobiegnie wychładzaniu się organizmu. Odpowiednia dieta również może zapobiegać pojawianiu się infekcji cewki moczowej, dlatego warto do niej włączyć produkty z dużą zawartością witaminy C.

Zobacz również https://mjrmedical.com/najczesciej-spotykane-problemy-z-pecherzem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *