Wkładki i podpaski urologiczne. Kiedy warto je stosować?
Z nietrzymaniem moczu, czyli inkontynencją styka się co 4. kobieta oraz co 8. mężczyzna. Ta dolegliwość nie musi jednak przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Aby zapobiec jej kłopotliwym skutkom, warto zastosować wyroby chłonne – wkładki i podpaski urologiczne. Kiedy najlepiej po nie sięgnąć? Jak je dobrać?
Do czego służą podpaski i wkładki urologiczne dla mężczyzn i kobiet?
Podpaski i wkładki urologiczne damskie i męskie są rodzajem higienicznych wyrobów chłonnych. Umieszczane są bezpośrednio na bieliźnie.
Ich głównym celem jest wchłanianie moczu, aby zapobiec pojawianiu się przecieków na bieliźnie i odzieży. Również mogą one neutralizować jego przykry zapach oraz zmniejszać nieprzyjemne wrażenie wilgoci.
Wyroby chłonne tego typu występują w różnych wariantach budowy, rozmiarach, stopniach chłonności. Mogą być dopasowane do płci, sylwetki, intensywności wycieku moczu, aby zapewnić przyjemną suchość i pełen komfort nawet w trakcie intensywnego ruchu.
Zwykłe podpaski a wkładki urologiczne – czym się różnią?
Na pierwszy rzut oka podpaski wyglądają podobnie do wyrobów używanych przy nietrzymaniu moczu. Właśnie dlatego wiele kobiet stosuje je wtedy, gdy zauważa u siebie ten problem.
Warto jednak wiedzieć, że w porównaniu do zwykłych podpasek wkładki urologiczne oraz podpaski urologiczne cechują się inną budową, aby zmniejszyć dyskomfort wynikający z inkontynencji.
Mocz ma inną konsystencję od krwi menstruacyjnej i dodatkowo cechuje się charakterystycznym zapachem. Właśnie dlatego wkładki i podpaski urologiczne wyposażone są w specjalne materiały absorbujące o znacznie wyższej chłonności oraz w substancje neutralizujące zapachy, więc pozostają świeże na dłużej.
W porównaniu do zwykłych podpasek wyroby chłonne są także wykonane z bezzapachowych, hipoalergicznych materiałów, dlatego można bezpiecznie korzystać z nich każdego dnia bez ryzyka podrażnień.
Dodatkowo w sprzedaży znajdują się wkładki urologiczne dla mężczyzn, które mają inną budowę w porównaniu do wkładek urologicznych dla kobiet dla lepszego dopasowania i chłonności.
Kiedy warto sięgnąć po wkładki i podpaski urologiczne?
Po podpaski i wkładki urologiczne warto sięgnąć w przypadku pojawienia się objawów nietrzymania moczu. Jednocześnie warto udać się do lekarza.
Inkontynencja dotyka kobiet i mężczyzn w każdym wieku – nie tylko seniorów. Często pojawia się u kobiet w ciąży i po porodach, w okresie menopauzy, u osób otyłych, przy osłabieniu mięśni dna miednicy oraz po operacjach w obszarze miednicy mniejszej. Również nietrzymanie moczu może być konsekwencją infekcji układu moczowego, cukrzycy, częstych zaparć, POChP przebiegającej z kaszlem i stosowania wybranych leków.
Wyroby chłonne jak podpaski urologiczne i wkładki urologiczne mogą być używane w dolegliwościach jak:
– wysiłkowe nietrzymanie moczu – polega na wydobywaniu się moczu z pęcherza przy śmiechu, kaszlu, kichaniu, podczas wysiłku fizycznego i w innych sytuacjach wywołujących ciśnienie. Wypływowi moczu nie towarzyszy uczucie parcia i konieczność częstego odwiedzania toalety,
– naglące nietrzymanie moczu – określane także jako nietrzymanie moczu z nagłym parciem, gdy wyciekowi moczu towarzyszy uczucie silnego parcia. Do tej kategorii zaliczane są także zespół pęcherza nadreaktywnego oraz nokturia (nykturia), czyli nocne nietrzymanie moczu,
– mieszane nietrzymanie moczu – łączy w sobie cechy wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.
Jak wybrać wkładki urologiczne damskie lub męskie?
Wybierając wkładki urologiczne dla mężczyzn lub dla kobiet, trzeba uwzględnić kilka ważnych kwestii, aby dopasować je do własnych potrzeb.
Przy zakupie wkładek i podpasek urologicznych należy wziąć pod uwagę poniższe czynniki:
– płeć użytkownika – do wyboru są wkładki urologiczne damskie i męskie dopasowane do anatomii;
– poziom chłonności – producenci oferują wkładki w kilku wariantach chłonności przeznaczonych na inkontynencję kropelkową, lekką i średnią;
– konstrukcja – do wyboru są cienkie wkładki urologiczne slim lub grubsze podpaski urologiczne. Warto także zwrócić uwagę na zastosowane wkłady chłonne i inne elementy zapobiegające przeciekaniu;
– materiały – powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe, przewiewne, elastyczne, aby dobrze przylegały do ciała i nie powodowały podrażnień, uczuleń;
– dodatkowe zabezpieczenia – specjalne osłonki zapobiegające wyciekaniu moczu z boków, szerokie paski klejowe dla skutecznego mocowania do bielizny, systemy zatrzymujące nieprzyjemny zapach moczu;
– rozmiar – wybrani producenci oferują wkładki w różnych rozmiarach do wyboru, dzięki czemu można łatwiej dobrać je do sylwetki.
Właściwie dopasowane wyroby chłonne nie powinny powodować uczucia dyskomfortu, przeciekać i drażnić skóry, dlatego można korzystać z nich nie tylko podczas wypoczynku lub lekkich prac, ale także cięższego wysiłku i uprawiania sportów.
Zobacz również https://mjrmedical.com/jak-leczyc-nietrzymanie-moczu/