Jak dbać o nerki?

Nerki w organizmie człowieka są głównymi narządami służącymi do detoksu, czyli do usuwania toksyn. Właśnie dlatego ich prawidłowa praca ma tak duże znaczenie dla całego ciała. Jak dbać o nerki, aby jak najdłużej służyły nam bez powodowania problemów zdrowotnych?

Jakie funkcje spełniają nerki?

Nerki to parzyste organy zaliczane do układu moczowego. Składają się one z komórek określanych jako nefrony. Te z kolei zbudowane są z kłębuszków nerkowych i kanalików nerkowych odpowiedzialnych za filtrację. Na górnej powierzchni nerek znajdują się nadnercza spełniające funkcję gruczołu wewnątrzwydzielniczego.

Chociaż najczęściej nerki kojarzone są z produkcją moczu, to pełnią one też kilka innych ważnych funkcji w organizmie człowieka. Do głównych zadań nerek należą:

  • Filtrowanie krwi – nerki odfiltrowują z krwi produkty przemiany materii i nadmiar płynów, które następnie są wydalane w postaci moczu. Codziennie oczyszczają one nawet 1500 litrów krwi!
  • Regulacja równowagi elektrolitowej – narządy te regulują poziom elektrolitów, takich jak sód, potas i wapń we krwi.
  • Kontrola równowagi kwasowo-zasadowej – przez regulację poziomu substancji mineralnych we krwi wpływają one również na jej pH, czyli utrzymują jej prawidłową równowagę kwasowo-zasadową.
  • Normowanie ciśnienia krwi – uwalniają hormony, które pomagają regulować ciśnienie tętnicze krwi.
  • Wsparcie produkcji czerwonych krwinek – przez wytwarzanie hormonu erytropoetyny.
  • Aktywizacja witaminy D – uczestniczą w procesie przekształcania witaminy D do jej aktywnej formy, która jest ważna dla utrzymania zdrowych kości i zębów oraz dla odporności.

Choroby nerek – czy można ich uniknąć?

Kamica nerkowa, niewydolność nerek, zapalenia nerek – to tylko wybrane dolegliwości, które mogą spowodować zaburzenie pracy tych narządów.

Chorobom tym mogą towarzyszyć różne objawy jak bóle, obrzęki, gorszy apetyt, wymioty, uczucie zmęczenia, skurcze mięśni, częste oddawanie moczu.

Warto jednak pamiętać o tym, że często schorzenia nerek przez długi czas nie dają o sobie znać i mogą rozwijać się bezobjawowo nawet przez ponad 10-20 lat. 

Wielu z tych schorzeń można jednak uniknąć, stosując prozdrowotne metody wspomagające nerki. Jak o nie dbać?

Podstawowe znaczenie ma w tym przypadku styl życia, dlatego na choroby nerek w wyższym stopniu narażone są osoby, u których nie jest on zdrowy i zrównoważony. 

Jak dbać o nerki, aby jak najdłużej służyły?

Na pracę nerek wpływa wiele czynników, dlatego warto wiedzieć, jak je wspierać, by działały sprawnie na długi czas. Jak dbać o nerki?

Pij duże ilości płynów

Picie dużej ilości płynów, szczególnie niegazowanej wody, pomaga wypłukiwać produkty przemiany materii z nerek i wspiera ich codzienną pracę. Również zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Dbaj o dietę

Stosuj dietę o niższej ilości soli, bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Pracę nerek wspierają między innymi żurawina, ogórki, pomarańcze, truskawki, brzoskwinie, czarne porzeczki. Unikaj natomiast nadmiaru mięs, wędlin, które sprzyjają wytwarzaniu ketokwasów i amoniaku w organizmie i negatywnie wpływają na nerki.

Ćwicz regularnie 

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i dzięki temu wspierają też pracę nerek. Gdy doskwiera Ci popuszczanie moczu, stosuj dyskretne wkładki urologiczne, aby trenować komfortowo.

Zrzuć nadmiar kilogramów i utrzymuj wagę w normie

Nadwaga i otyłość również sprzyjają schorzeniom nerek, dlatego zrzuć nadmiar kilogramów oraz dbaj o to, aby Twoja waga była w normie przez dietę i ruch.

Nie pal

Palenie papierosów przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach i zwiększa ryzyko ich chorób jak wielotorbielowatość oraz kłębuszkowe zapalenie nerek.

Unikaj alkoholu

Nie pij również często alkoholu, który ma negatywny wpływ na nerki. Dotyczy to nie tylko alkoholi wysokoprocentowych jak wódka, ale też piwa, wina. 

Kontroluj poziom cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób nerek. Jeśli masz cukrzycę, ściśle współpracuj ze swoim lekarzem, aby ją kontrolować.

Unormuj ciśnienie tętnicze krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest też szkodliwe dla nerek, dlatego warto regularnie je badać, a w razie nieprawidłowych wyników udać się do lekarza.

Korzystaj z badań kontrolnych

Jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby nerek, pamiętaj o korzystaniu z regularnych badań kontrolnych w celu ich monitorowania.

Unikaj nadużywania środków przeciwbólowych

Nadużywanie niektórych środków przeciwbólowych, głównie takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), może powodować uszkodzenie nerek. Jeśli musisz regularnie przyjmować środki przeciwbólowe, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, które z nich są bezpieczne.

Regularnie kontroluj stan zębów

Próchnica zębów również ma w tym przypadku duże znaczenie, ponieważ namnażające się w jamie ustnej bakterie przedostają się do krwiobiegu, a potem do nerek. Warto więc regularnie kontrolować stan zębów i w razie potrzeby przeprowadzić ich leczenie jak najszybciej.

Sprawdź także nasz artykuł na temat zatrzymania moczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *