Najczęściej spotykane problemy z pęcherzem

Choroby układu moczowego są dość częstą dolegliwością, która może zdecydowanie obniżyć komfort życia. Jakie są najczęściej spotykane problemy z pęcherzem i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa to nagły, intensywny ból mięśni gładkich dróg moczowych lub – zdecydowanie rzadziej – pęcherza moczowego. To częste problemy z pęcherzem, które niestety lubią nawracać i powodują silny ból, a przyczyną kolki nerkowej jest zbyt wysokie ciśnienie w górnych drogach moczowych, spowodowane pojawieniem się przeszkody, która upośledza funkcję odpływania uryny z miedniczki nerkowej.

Krwiomocz

Krwiomocz to nic innego jak występowanie krwi w oddawanej urynie. Można wskazać wiele przyczyn takiego stanu rzeczy i niezbędne jest natychmiastowe wdrożenie prawidłowego leczenia. Wśród najczęstszych schorzeń, które powodują występowanie krwiomoczu, wskazać można ostry stan zapalny dróg moczowych, kamicę nerkową, polipy bądź brodawczaki układu moczowego lub uszkodzenie związane z urazem. Bez względu na to, z czego wynika pojawienie się krwiomoczu, konieczne jest niezwłoczne wdrożenie odpowiedniego leczenia, bowiem utrzymujący się stan rzeczy może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Problemy z pęcherzem – nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu najczęściej występuje u kobiet, choć nie oznacza to, że nie dotyka ono również mężczyzn. W przypadku pań, które przekroczył 45-ty rok życia zauważa się nasilenie dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu i określa się je mianem wysiłkowego nietrzymania moczu bądź nietrzymaniem moczu z nagłego parcia. W tym pierwszym przypadku dochodzi do niekontrolowanego wydostania się uryny np. podczas podnoszenia ciężaru, a w drugim – kobieta mimowolnie popuszcza mocz w związku z nadwrażliwością czuciową pęcherza bądź niestabilnością mięśnia wypieracza moczu. 

Podstawową kwestią jest określenie podłoża takiego stanu rzeczy. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne nietrzymania moczu, a w innych przypadkach wdraża się farmakoterapię połączoną z ćwiczeniami mięśni Kegla lub leczenie zachowawcze. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się wiecej o nietrzymaniu moczu.

Zapalenie nerek

Możemy wyróżnić ostrą i przewlekłą formę niewydolności nerek. W tym pierwszym przypadku problemy postępują bardzo szybko, a w drugim – dochodzi do stopniowego upośledzenia czynności nerek. Najczęstszym objawem zapalenia nerek są dolegliwości bólowe, a schorzenie to wymaga szybkiego wdrożenia prawidłowego leczenia, dzięki któremu można uniknąć jeszcze poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Skaza moczanowa

Ta choroba ma podłoże genetyczne i polega ona na odkładaniu się złogów kwasu moczowego m.in. w ścięgnach i stawach, a także nerkach. Najczęściej zmiany związane ze skazą moczanową (zwaną również podagrą) dotykają dużego palca u stopy. W leczeniu napadu schorzenia stosuje się m.in niesteroidowe leki przeciwzapalne, a w ramach terapii bólu zimne okłady.

Choroby nowotworowe dróg moczowych

Wreszcie, wymieniając częste problemy z pęcherzem nie możemy pominąć także chorób nowotworowych. To jedna z najpoważniejszych kategorii schorzeń układu moczowego i wymaga ona wdrożenia szybkiego leczenia zaleconego przez specjalistę: w ten sposób można bowiem zdecydowanie zwiększyć szansę na wyleczenie.

Co na problemy z pęcherzem?

W zależności od rodzaju kłopotów z pęcherzem, konieczne jest wdrożenie różnych działań. W większości przypadków nie obędzie się bez wizyty u lekarza, który zaleci odpowiednią farmakoterapię. Dodatkowo, nie można zapominać również o kwestii higieny, która jest szczególnie istotna w przypadku kłopotów z nietrzymaniem moczu. Chodzi tu nie tylko o regularne przemywanie okolic intymnych z użyciem odpowiedniego środka, ale również o zadbanie o to, by na bieliźnie nie znajdowała się uryna. Dzięki temu zwiększymy komfort (wkładki urologiczne wchłaniają wilgoć, tym samym chroniąc przed nieprzyjemnym uczuciem wilgoci, a także ograniczają wydzielanie zapachu moczu), ale również ograniczymy możliwość namnażania się szkodliwych bakterii. Jeżeli mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu związanym z osłabieniem mięśni Kegla, dobrym rozwiązaniem może być również stosowanie regularnych ćwiczeń tych partii mięśniowych.

Bez względu na rodzaj schorzenia należy pamiętać, że jeśli po pierwszych, wstępnych działaniach podjętych w domu nasz stan nie ulega poprawie lub wręcz pogarsza się – konieczna jest wizyta u lekarza. Nieleczone choroby pęcherza i układu moczowego mogą doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, a problemy z pęcherzem, nietrzymanie moczu i inne będą się nasilać.

Zobacz więcej https://mjrmedical.com/problemy-skorne-zwiazane-z-nietrzymaniem-moczu-jak-sobie-z-nimi-poradzic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *