Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i objawy

Nietrzymanie moczu jest problemem nie tylko dolegliwym, ale również wstydliwym. Statystyki pokazują, że aż połowa przypadków nietrzymania moczu jest związana z wysiłkiem. Jakie jest podłoże wysiłkowego nietrzymania moczu i jak sobie z nim radzić?

Jak objawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza niezamierzony wyciek uryny przy jednoczesnym braku parcia na pęcherz (czyli po prostu – bez uczucia potrzeby wizyty w toalecie) w trakcie wysiłku fizycznego (zarówno treningu sportowego, jak i wykonywania codziennych czynności wymagających użycia siły), ale również kaszlu, śmiechu czy kichania. W przypadku zaawansowanych dolegliwości, możemy mieć do czynienia nawet z kłopotem nietrzymania moczu podczas niewymagających fizycznie czynności, takich jak wstawanie czy zmiana pozycji z leżącej na siedzącą.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Podstawową przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest to, że mięśnie dna miednicy zostały osłabione. Wśród czynników, które mogą wywoływać wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet wyróżnia się:

– zbyt wysoką masę ciała,

– poród naturalny (zwłaszcza powikłany z użyciem próżnociągu lub kleszczy, poród długi, po 42 tygodniu ciąży, przy wysokiej masie urodzeniowej dziecka, z zastosowaniem środków farmakologicznych wywołujących poród – oksytocyną),

– palenie tytoniu,

– kłopoty z zaparciami (przewlekłe),

– niedobór estrogenów po menopauzie,

– choroby płuc z kaszlem,

– zabiegi operacyjne w okolicy podbrzusza.

Część z wyżej wymienionych przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu może dotyczyć również mężczyzn – chodzi głównie o podłoża niezwiązane z okresem ciąży i porodu. Dodatkowo, u panów za kłopoty z wysiłkowym nietrzymaniem moczu odpowiadać może operacja usunięcia gruczolaka prostaty.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – klasyfikacja

Można wskazać na trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu:

– I stopień – popuszczanie moczu podczas intensywnego wysiłku fizycznego (np. podnoszenia dużego ciężaru, z jakim mamy do czynienia dość rzadko);

– II stopień – nietrzymanie moczu w wyniku wykonywania niezbyt obciążających fizycznie aktywności (takich jak marsz czy zabawa z dzieckiem);

– III stopień – popuszczanie moczu zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak również w stanie spoczynku.

Dolegliwości mogą nasilać się wraz z upływem czasu, jeśli chory nie postanowi leczyć wysiłkowego nietrzymania moczu. Warto pamiętać, że już pierwsze sygnały świadczące o nieprawidłowości powinny być zgłaszane specjaliście.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie

Jeszcze kilka lat temu, jedyną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu była operacja. Wiązała się ona ze sporym ryzykiem i, jak nietrudno się domyślić, była ona dobrym rozwiązaniem tylko przy znacznym nasileniu dolegliwości. W chwili obecnej stosuje się zdecydowanie więcej metod radzenia sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a większość z nich nie wymaga ingerencji chirurgicznej.

Pierwszym z rozwiązań, jakie można wdrożyć w przypadku osób, u których nietrzymanie moczu jest ściśle powiązane z nieprawidłową masą ciała – jest jej zmniejszenie. Uzyskanie odpowiedniej dla wzrostu wagi sprawi, że kłopoty z wysiłkowym nietrzymaniem moczu zostaną zniwelowane.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu w znacznej większości przypadków jest związane z mocnym osłabieniem mięśni Kegla, a co za tym idzie – zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które pozwolą je wzmocnić. Jest to metoda szczególnie polecana w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu. Wspierająco, można stosować także innego rodzaju ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę. Warto jednak pamiętać, że trening mięśni Kegla ma sens, gdy jest wykonywany regularnie – w innym przypadku nie przyniesie on oczekiwanych efektów.

Dodatkowo, osobom cierpiącym z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu, zaleca się ograniczenie napojów moczopędnych – takich jak kawa czy niektóre zioła. Dzięki temu można uniknąć przykrych sytuacji związanych z inkontynencją w najmniej spodziewanych momentach.

Jeżeli powyższe działania (ćwiczenia mięśni Kegla, fizjoterapia czy obniżenie masy ciała) nie przyniosą zamierzonych efektów, lekarz może zdecydować o zastosowaniu farmakoterapii. Niekiedy wystarczy brać leki przez określony czas i inkontynencja zanika (czasem nawet na długie lata), a w niektórych przypadkach konieczne jest stałe stosowanie środków farmakologicznych.

W trakcie leczenia warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki lub majtki chłonne, które pomogą w walce z problemem nawracających infekcji intymnych, a także pomogą uniknąć wstydu związanego z przykrym zapachem moczu. Obecnie dostępne modele tego typu środków są niezwykle dyskretne: nie ma obawy, że wkładka czy majtki będą dostrzegalne przez odzież wierzchnią.

Jak poradzić sobie z popuszczaniem moczu? https://mjrmedical.com/popuszczanie-moczu-jak-sobie-z-tym-radzic/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *