Popuszczanie moczu. Jak sobie z tym radzić?

Popuszczanie moczu jest bardzo powszechną dolegliwością. Równocześnie niewiele osób o niej mówi, bo jest to kwestia niezwykle wstydliwa. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by radzić sobie z popuszczaniem moczu i sprawiać, by każdy dzień był lepszy od poprzedniego. Co robić, by nie mieć problemów z popuszczeniem moczu? Jak zniwelować jego objawy? Co robić, by żyć bez obaw o przemoczenie ubrań?

Popuszczanie moczu leczenie

Leczenie mimowolnego popuszczania moczu nie jest proste. Na początek trzeba zaznaczyć, że może ono być spowodowane przez różne czynniki. Oznacza to, że wcale nie jest tak łatwo wyznaczyć jedną linię leczenia, która pomoże wszystkim chorym. Na początek należy zdiagnozować przyczynę popuszczania moczu. W przypadku kobiet najczęściej jest ona związana ze słabymi mięśniami dna miednicy. U mężczyzn może to być związane z przerostem prostaty. Powodów nietrzymania moczu może jednak być więcej. Zwykle leczenie zaczyna się od wypróbowania metod behawioralnych, czyli ćwiczeń mięśni Kegla, elektrostymulacji, treningu pęcherza. Z tego powodu na początek powinno się zacząć od fizjoterapii. Jeśli ona nie okaże się skuteczna, to konieczne będzie sięgnięcie po metody farmakologiczne. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne. 

Zmiana diety i stylu życia

Czasami mimowolne popuszczanie moczu można wyleczyć poprzez zmianę diety i stylu życia. Warto rozważyć zrezygnowanie z kofeiny i alkoholu oraz przyjmowanie większej ilości soku z żurawiny. Żurawina od wieków jest stosowana w leczeniu zapalenia pęcherza i można stosować ją także profilaktycznie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu moczowego. Warto też rozważyć wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej. Codzienna gimnastyka może pomóc w zrelaksowaniu się, rozluźnieniu oraz zbudowaniu odporności. Takie metody sprawdzają się, jeśli popuszczenie moczu spowodowane jest stresem i zbyt intensywnym trybem życia. Niestety nie pomogą, jeśli przyczyną popuszczania są osłabione mięśnie po trudnym porodzie siłami natury lub gdy jest ono spowodowane pęcherzem nadreaktywnym, zapaleniem pęcherza, przerostem gruczołu krokowego czy chorobami neurologicznymi np. stwardnieniem rozsianym lub chorobą Parkinsona. Tutaj należy też wspomnieć, że czasami przyczyną nietrzymania moczu jest otyłość. W takim wypadku zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą bardzo szybko dać oczekiwane efekty. 

Nasiadówka w ciepłej wodzie

Jeśli nietrzymanie moczu jest spowodowane infekcją, to warto też spróbować nasiadówki w ciepłej wodzie. Można po prostu wlać ciepłą wodę do wanny lub brodzika i posiedzieć w niej kilkanaście minut. To jedna z metod, która była stosowana jeszcze przez nasze babcie. Jest to sposób naturalny i bardzo prosty. Trzeba jednak pamiętać, że może on zadziałać tylko w pewnym określonym, wąskim spektrum dolegliwości. Z pewnością nie będzie on wystarczający przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

Popuszczanie moczu, a środki chłonne (absorpcyjne)

By lepiej poradzić sobie z mimowolnym popuszczeniem moczu, powinno się sięgnąć po odpowiednie środki absorpcyjne. W zależności od zaawansowania problemu można wybierać chłonne wkładki, pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki i majtki chłonne. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Łączy je za to najważniejsza cecha – chronią odzież przed zabrudzeniem. Oznacza to, że pomimo popuszczania moczu można żyć normalnie. Takie środki chłonne mają za zadanie także zatrzymywanie zapachów. Dzięki temu wyraźnie podnoszą komfort życia. Równocześnie środki te są projektowane w taki sposób, by były możliwie jak najbardziej dyskretne. Oznacza to, że są niewidoczne pod wierzchnią warstwą odzieży i nie ma powodów do tego, by wstydzić się ich używania. Wkładki są przeznaczone dla osób, które cierpią z powodu bardzo lekkiego nietrzymania moczu, które czasem nazywane jest też kropelkowym. Pieluchomajtki i bielizna chłonna są dedykowane osobom, które niemal (lub wcale) nie mają kontroli nad swoim pęcherzem, choć często wybierają je też osoby, u których dolegliwość nie jest aż tak nasilona. Bardzo ważne jest to, że środki absorpcyjne są coraz częściej dostępne w zwykłych marketach i drogeriach. Pozwala to na normalizowanie problemu popuszczania moczu i jest dowodem na to, że dolegliwość ta dotyczy sporej części społeczeństwa. By dodatkowo się zabezpieczyć w ciągu nocy i równocześnie umożliwić sobie wygodny sen, warto zadbać też o prześcieradła i podkłady chłonne do łóżka. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko zabrudzenia materaca.

Poznaj domowe sposoby na przeziębienie pęcherza https://mjrmedical.com/przeziebiony-pecherz-objawy-i-domowe-sposoby-leczenia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *