Wzmacnianie mięśni dna miednicy. Poznaj najlepsze sposoby

Wiele kobiet zastanawia się, jak w skuteczny sposób można wzmacniać mięśnie dna miednicy. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi sposobami.

Osłabienie mięśni dna miednicy

W obecnych czasach bardzo często u kobiet pojawia się osłabienie mięśni dna miednicy, które może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Taki stan rzeczy najczęściej objawia się poprzez wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli oddawanie moczu mimowolne. Oprócz tego osłabienie dna miednicy może objawiać się wystającym brzuchem, a także dolegliwościami bólowymi w obrębie krocza lub miednicy. Warto zwrócić uwagę na pojawianie się takich symptomów.

Unoszenie rąk i nóg

Ćwiczenia miednicy obejmują między innymi takie działanie jak naprzemienne unoszenie rąk i nóg. W celu wykonania takiego zadania należy przyjąć pozycję w klęku podpartym, w którym dłonie znajdą się bezpośrednio pod barkami. Następnie należy jednocześnie unieść lewą rękę oraz prawą nogę. Potem następuje powrót do pozycji wyjściowej oraz uniesienie prawej ręki oraz lewej nogi. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć około dziesięciu razy dla lepszych efektów.

Unoszenie bioder

Kolejnym ćwiczeniem, które idealnie sprawdzi się w przypadku wzmacniania mięśni dna miednicy, jest unoszenie bioder. W celu jego wykonania należy położyć się na podłodze na plecach wraz z rękami wyprostowanym wzdłuż ciała. Następnie należy powoli unosić biodra do góry i je opuszczać, dbając przy tym o równomierne oddychanie. Całość powinno się powtórzyć dziesięć razy. Podczas wykonywania ćwiczeń tego rodzaju warto także pamiętać o odpowiednim napięciu mięśni brzucha, które również są niezwykle ważne.

Unoszenie nóg

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie głębokie miednicy wiążą się z unoszeniem nóg w różnych pozycjach. Kolejne ćwiczenie obejmuje położenie się na plecach wraz z nogami zgiętymi w kolanach. Następnie należy podnieść nogi, dalej zgięte w kolanach, do góry i położyć na nich dłonie. Podczas wykonywania tego zadania szczególną uwagę warto zwrócić na odpowiednie napięcie mięśni brzucha oraz właściwe oddychanie, które w tym przypadku może się okazać niezwykle pomocne. Warto wytrzymać chwilę w tej pozycji, a następnie opuścić nogi.

Unoszenie ramion i nóg

Wzmacnianie mięśni dna miednicy może się odbywać również dzięki wykonywaniu ćwiczenia, które obejmuje unoszenie ramion i nóg w pozycji leżącej. W celu jego realizacji należy położyć się na plecach wraz z ugiętymi nogami. Jednocześnie powinno się unosić zarówno nogi zgięte w kolanach, jak i wyprostowane ramiona. Gdy ręce i nogi znajdą się w powietrzu warto się na chwilę zatrzymać, a następnie je opuścić. Ćwiczenie z unoszeniem ramion i nóg warto kilka razy powtórzyć, w miarę swoich możliwości.

Prosta linia ciała

Skuteczny trening mięśni dna miednicy obejmuje przybieranie różnych pozycji, a także trzymanie ich przez chwilę w celu wzmocnienia mięśni. Wśród polecanych możliwości można wskazać przede wszystkim pozycję na przedramieniu, w której istotna jest prosta linia ciała, od ramion aż po kolana. W tym przypadku warto szczególną uwagę zwrócić na napięcie mięśni brzucha, ponieważ we wskazanej pozycji należy wytrzymać dłuższą chwilę. Można również wykonywać wariant ćwiczenia z unoszeniem górnej nogi.

Pozycja siedząca

Kolejne ćwiczenia na mięśnie głębokie miednicy można wykonywać w pozycji siedzącej. W tym celu należy usiąść w wygodnej pozycji oraz położyć jedną rękę na brzuchu, a drugą na biodrze. Następnie należy w swobodny sposób oddychać wraz z wypychaniem brzucha. Mięśnie brzucha wraz z momentami oddechów powinny się odprężać, co będzie można poczuć podczas trzymania ręki na brzuchu.

Korzystanie z toalety

Wzmacnianie mięśni dna miednicy może się odbywać także podczas korzystania z toalety, między innymi oddawania moczu. Warto oddawać mocz bez parcia, ponieważ może mieć to bardzo negatywny wpływ na sprawność mięśni dna miednicy. Parcie może powodować bardzo duże obciążenie dla mięśni dla miednicy, a więc warto go unikać i korzystać z toalety w sposób zgodny z naturą. Dobrze o tym pamiętać podczas codziennych wizyt w toalecie.

Poprawne oddychanie

Trening mięśni dna miednicy w bezpośredni sposób łączy się również z prawidłowym oddychaniem, dlatego warto w szczególny sposób zadbać o ten aspekt oraz nauczyć się oddychać we właściwy sposób. Istotne jest również poprawne wykonywanie zwykłych czynności dnia codziennego, takich jak wstawanie, siadanie, a także kładzenie się. Nieprawidłowości przy ich realizacji mogą w bezpośredni sposób łączyć się z osłabieniem mięśni dna miednicy, a także ich nieprawidłowym funkcjonowaniem.

Zobacz również https://mjrmedical.com/miesnie-glebokie-czym-sa-i-jakie-pelnia-funkcje/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *