Zapalenie pęcherza – domowe sposoby na wyleczenie

Każdy, kto przechodził zapalenie pęcherza i dróg moczowych, wie doskonale, jak nieprzyjemna jest to dolegliwość. Symptomy często pojawiają się znienacka, jednak nie zawsze dysponujemy wówczas odpowiednimi lekami. Chcąc jak najszybciej uporać się z przykrymi objawami, sięgamy po środki, które mamy pod ręką. Czy na zapalenie pęcherza domowe sposoby mogą okazać się skuteczne? Jakich metod użyć?

Zapalenie pęcherza – przyczyny i objawy

Zapalenie pęcherza musimy zaliczyć do jednej z powszechniejszych dolegliwości. Problem dotyczy w zwłaszcza kobiet – u mężczyzn pojawia się 4-krotnie rzadziej. Rozwój stanu zapalnego ma podłoże bakteryjne. Przyczyną infekcji może więc być niewłaściwa higiena i drobnoustroje rozwijające się w pobliżu cewki moczowej. Warto pamiętać, że bakterie z łatwością przenoszone są również podczas stosunku seksualnego.

W wielu przypadkach zapalenie dróg moczowych występuje też u ciężarnych kobiet na skutek zmian zachodzących w tym czasie w organizmie. Zdarza się też, że infekcja jest wynikiem cewnikowania, wad anatomicznych, zaparć, przeziębień i problemów z prawidłowym oddawaniem moczu.

Do głównych objawów zapalenia pęcherza należy ból i pieczenie w obrębie cewki moczowej i dolnych partii brzucha. U niektórych pacjentów może pojawić się krwiomocz. Typowe jest także odczuwanie stałego parcia na pęcherz, nawet tuż po jego opróżnieniu.

Zapalenie dróg moczowych domowe sposoby – zastosuj zioła

W przypadku nagłych dolegliwości takich jak przeziębienie pęcherza, domowe sposoby to często pierwsza rzecz, o jakiej myślimy. Nie zawsze posiadamy w domu odpowiednie leki, często też objawy pojawiają się w najmniej oczekiwanej chwili, gdy nie ma możliwości pójść do apteki.

Czego wówczas spróbować? Na pewno warto sięgnąć po zioła i zastosować je w formie nasiadówek. Od wieków znane są przeciwzapalne i bakteriobójcze właściwości m.in. rumianku, nagietka, dziurawca czy kory dębu. Po zrobieniu naparu wystarczy wlać go do wanny lub miski z ciepłą wodą i wygodnie usiąść. Nasiadówki mogą przyczynić się do złagodzenia bólu i podrażnień.

Zioła na zapalenie pęcherza można także zażywać doustnie w formie pastylek lub herbat. Polecana jest zwłaszcza żurawina, skrzyp polny, szałwia, liść borówki brusznicy, ziele skrzypu i nawłoci oraz wspomniany już rumianek. Posiadają one właściwości pomagające pozbyć się uciążliwych objawów – ograniczają namnażanie bakterii, odkażają i działają pobudzająco na pracę układu moczowego. Jeśli posiadamy w domu tabletki moczopędne bez recepty, również warto je zażyć, gdy pojawią się objawy zapalenia pęcherza.

Warzywa i owoce jako domowe sposoby na ból pęcherza

Działanie moczopędne ma także wywar z selera i pietruszki. W tym wypadku jednak wskazana jest ostrożność – metody tej nie zaleca się osobom cierpiącym na odwodnienie organizmu i przyjmującym w związku tym odpowiednie leki. Ponadto trzeba pamiętać, że zażywanie czegokolwiek o właściwościach moczopędnych wymaga stałego uzupełniania płynów.

Wskazane jest, aby osoby cierpiące na infekcje pęcherza włączyły do swojej diety owoce – zarówno świeże, jak i w wersji suszonej. Warto sięgnąć po borówki, żurawinę, aronię czy czarną porzeczkę. Można również pić naturalny sok z tych owoców.

Dodatkowe środki pomocne przy zapaleniu pęcherza

Polecane na zapalenie dróg moczowych, domowe sposoby to także użycie olejku sosnowego lub – jeśli mamy dostęp – naturalnego igliwia (ok. pół kilograma). Podobnie jak w przypadku wymienionych wcześniej ziół, można wykorzystać je do nasiadówek.

Objawy infekcji dróg moczowych są bardzo uciążliwe, jednak dolegliwości można złagodzić poprzez ogrzewanie okolic podbrzusza. Domowe sposoby na ból pęcherza to zatem użycie termoforu, okładów lub zażywanie gorących kąpieli. Ważne też, aby ciepło się ubierać, nie dopuszczając do wychłodzenia ciała.

Podczas infekcji dróg moczowych należy szczególnie dbać o higienę intymną. Warto stosować jednorazowe wkładki urologiczne, które pomogą zachować czystość. Regularne podmywanie oraz częsta zmiana i pranie bielizny, pościeli i ręczników są sprawą niezbędna, ponieważ na tkaninach osiadają i rozmnażają się bakterie odpowiedzialne za stan zapalny.

Zapalenie pęcherza domowe sposoby – czy wystarczające?

Na pojawiające się zapalenie dróg moczowych, domowe sposoby są z pewnością dobrym rozwiązaniem, które może pomóc w ograniczeniu objawów dolegliwości. Czy jednak samo zastosowanie naparów, nasiadówek czy termoforu jest wystarczające? Warto obserwować swoje zdrowie i nie bagatelizować infekcji, by nie dopuścić do pogłębiania problemu. Zdarza się, że na zapalenie pęcherza domowe sposoby działają jedynie doraźnie i konieczna jest wizyta u lekarza. Gdy zatem objawy nie znikają po kilku dniach, a problem z drogami moczowymi nawraca, należy wykonać badania i rozpocząć leczenie farmakologiczne.

Zobacz również https://mjrmedical.com/wzmacnianie-miesni-dna-miednicy-poznaj-najlepsze-sposoby/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *