Inkontynencja stresowa – czym jest i jak z nią walczyć?

Inkontynencja stresowa to problem, z którym zmaga się dziś wielu ludzi o różnej płci i wieku. Objaw ten może sygnalizować poważne schorzenia występujące się w organizmie, a jednocześnie powoduje ogromny dyskomfort i niekorzystnie wpływa na codzienne życie, również w zakresie funkcjonowania społecznego. Czym jest inkontynencja stresowa? Co jest jej przyczyną? Jak walczyć z tego typu dolegliwością?

Inkontynencja stresowa – co to jest?

Inkontynencja to dolegliwość polegająca na tym, że pacjent nie potrafi utrzymać moczu. Specjaliści wyróżniają kilka kategorii tego problemu. Do najbardziej powszechnych zalicza się bez wątpienia inkontynencja stresowa. Warto od razu zaznaczyć, że choć problemy układu moczowego i brak kontroli nad własnym pęcherzem bardzo często pojawiają się na tle nerwowym, to akurat w tym wypadku chodzi o coś zupełnie innego. Inkontynencja stresowa, czyli z ang. „stress incontinence”, oznacza wysiłkowe nietrzymanie moczu („stress” – czyli „nacisk”, w tym kontekście na pęcherz), które nie musi być spowodowane odczuwaniem silnych emocji i stresu. U pacjenta, który cierpi na tę dolegliwość, dochodzi do mimowolnego popuszczania moczu podczas wzmożonego ruchu. Wysiłek z nietrzymaniem, o którym mówimy, może pojawiać się nie tylko podczas intensywnej pracy fizycznej, dźwigania ciężkich przedmiotów czy treningu sportowego. Często niekontrolowane wyciekanie moczu to efekt nagłej reakcji organizmu, wskutek której ciśnienie w jamie brzusznej ulega szybkiemu zwiększeniu. Dziać się tak może przy zwykłym kaszlu, kichnięciu, śmianiu się, schylaniu czy wstawaniu.

Skąd się bierze inkontynencja stresowa?

Na inkontynencję stresową cierpi wiele osób płci męskiej i żeńskiej, jednak zdecydowanie częściej z objawem tym zgłaszają się do specjalistów kobiety. Problem jest dość powszechny zwłaszcza wśród pacjentek w ciąży lub połogu. W takim okresie w organizmie dochodzi do szeregu zmian, które obejmują również mięśnie dna miednicy. Uszkodzenie i osłabienie tej części ciała to zwykle efekt porodu (zwłaszcza jeśli pacjentka urodziła już kilkoro dzieci) i często następujących po nim komplikacji. Z problemem inkontynencji stresowej borykają się także kobiety mające za sobą zabiegi ginekologiczne. Przyczyną dolegliwości bywają również inne schorzenia i objawy, np. zaparcia, duszności, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, stany zapalne układu moczowego, urazy kręgosłupa, choroby neurologiczne. Inkontynencja stresowa nieco rzadziej dotyka mężczyzn – w ich wypadku zazwyczaj jest skutkiem przerostu prostaty i przeprowadzonych z tego powodu zabiegów chirurgicznych. Dosyć powszechne jest też nietrzymanie moczu u osób starszych z powodu osłabiających się wraz z wiekiem mięśni dna miednicy.

Inkontynencja stresowa – jak sobie radzić?

Inkontynencja stresowa to dla większości pacjentów nie tylko dolegliwość zdrowotna, ale przede wszystkim olbrzymi problem w kwestii codziennego funkcjonowania. U osób z taką przypadłością wyciek uryny może nastąpić nieoczekiwanie w dowolnym momencie, który trudno przewidzieć – w pracy, na zebraniu, w sklepie, na siłowni, przyjęciu. Brak kontroli nad pracą pęcherza wywołuje sporo stresu, utrudniając i ograniczając tym samym życie społeczne czy zawodowe. Nietrzymanie moczu wprowadza w duże zakłopotanie, powoduje odczucie wstydu i zażenowania, dlatego wiele osób w obawie przed takimi sytuacjami zwyczajnie unika wyjść z domu czy spotkań z innymi ludźmi. Warto zatem jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania (m.in. analiza moczu, posiew, urografia, badanie endoskopowe), na podstawie których specjalista zaleci odpowiednie leczenie. Przy inkontynencji wywołanej osłabieniem mięśni dna miednicy rozwiązaniem może być pomoc fizjoterapeuty uroginekologicznego i wykonywanie wskazanych przez niego ćwiczeń. Zanim jednak przyczyna problemu zostanie wyeliminowana poprzez trening mięśni dna miednicy czy zażywanie leków, pacjentka musi radzić sobie w inny sposób, by w jak największym stopniu pozbyć się nieprzyjemnych objawów, podnosząc tym samym komfort swojego życia pomimo przykrej dolegliwości. Bardzo dobrym, doraźnym sposobem jest użycie środków higienicznych wchłaniających mocz, czyli specjalnie zaprojektowanych wkładek i podpasek. Produkty stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wyciekaniem wydzieliny, chroniąc bieliznę i odzież przed zabrudzeniem. Podpaski na nietrzymanie moczu dobrze sprawdzają się na co dzień – skutecznie chłoną wilgoć i zapach, a jednocześnie są niewidoczne, dzięki czemu zapewniają maksimum dyskrecji i komfortu.

Co powinniśmy jeść przy nietrzymaniu moczu: https://mjrmedical.com/dieta-na-nietrzymanie-moczu-co-powinnismy-jesc-a-czego-unikac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *