Aktywność fizyczna a popuszczanie moczu. Jak sobie z tym radzić?
Inkontynencja, czyli schorzenie znane najczęściej pod nazwą nietrzymanie moczu, polega na niezamierzonym i odbywającym się wbrew woli opróżnieniu pęcherza. Może ono być częściowe, a przy ostrym przebiegu nawet całkowite. Jest to problematyczna dolegliwość, która najczęściej dotyka kobiet. Na czym dokładnie polega i jak sobie z nim radzić?
Budowa układu moczowego
Zrozumienie działania układu moczowego znacząco ułatwi wyjaśnienie inkontynencji. Mocz wytwarzany jest w nerkach. Następnie jest specjalnymi kanalikami transportowany do pęcherza. To organ, który z wyglądu przypomina worek. Jego ściany zbudowane są z mięśni, a kształt zbliżony jest do kuli. Stopniowo wypełnia się on moczem w trakcie doby. Na dnie cewki moczowej znajdują się mięśnie dna miednicy. Odpowiadają one za utrzymanie w pęcherzu moczu. Dopiero gdy jest on pełny do mózgu jest wysyłana informacja. Następnie mózg wysyła sygnał zwrotny i mięśnie rozluźniają się umożliwiając oddanie moczu. Dzięki temu cały proces może przebiegać w sposób kontrolowany.
Nietrzymanie moczu
Problem nietrzymania moczu pojawia się jeśli na jednym z wyżej wymienionych etapów dochodzi do nieprawidłowości. Zazwyczaj dotyka kobiet powyżej 40. roku życia. Szacuje się, że może to być nawet 20 procent populacji. Coraz częściej jednak z inkontynencją zmagają się mężczyźni i kobiety w młodszym wieku. Pierwszym z objawów może być delikatne popuszczanie moczu lub tak zwane sikanie ze śmiechu. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowany problem pomoże we wczesnym rozpoczęciu leczenia i zmniejszy ryzyko rozwinięcia się zaburzenia do ostrego przebiegu.
Przyczyny nietrzymania moczu
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować problem nietrzymania moczu czy popuszczania moczu podczas biegania. Często występują one równolegle i ciężko jest wskazać jednoznaczną przyczynę. Najpopularniejsze są jednak infekcje układu moczowo-płciowego. Kolejną popularną przyczyną są zmiany hormonalne. W wielu przypadkach problem ten dotyka również osób otyłych czy ciężko pracujących fizycznie.
Nietrzymanie moczu w trakcie aktywności
Problem inkontynencji w pierwszej kolejności ujawnia się najczęściej podczas aktywności fizycznej. Może to być np. popuszczanie moczu podczas biegania, lub popuszczanie moczu przy skakaniu. U młodszych osób można zauważyć popuszczanie moczu na trampolinie lub podczas kichania czy kaszlu. Wiele osób rezygnuje wtedy z aktywności fizycznej co jest dużym błędem. Brak ruchu jeszcze bardziej osłabia mięśnie, co prowadzi do pogłębienia problemu. Wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń może z kolei załagodzić problem lub całkowicie go wyeliminować.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Jak przy każdym schorzeniu, również nietrzymanie moczu im będzie szybciej zdiagnozowane mniejsze negatywne skutki może wywrzeć. Poza leczeniem w sposób farmakologiczny warto wprowadzić również ćwiczenia. Wzmocnią one mięśnie, które odpowiadają za inkontynencję. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na mięśnie Kegla. Z wiekiem stają się one coraz słabsze i wiotczeją. Ich regularny trening pozwoli na wzmocnienie i zmniejszenie lub całkowitą eliminację problemu. W sklepach i internecie można również znaleźć akcesoria do treningów. Są to specjalne silikonowe kulki lub stożki. Umieszczenie ich w pochwie na około 20 minut w ciągu dnia znacząco pozwoli zmniejszyć popuszczanie moczu podczas biegania. Ćwiczenia polegają na utrzymywaniu obiektu wewnątrz pochwy przy wykonywaniu codziennych domowych czynności. Należy pamiętać, że ćwiczenia są polecane przede wszystkim dla osób u których problem nie rozwinął się do dużych rozmiarów. U chorych z zaawansowanym przebiegiem pomocny z kolei może być trening pęcherza. W świadomy sposób należy opóźnić oddanie moczu. Efekty powinny być widoczne po około półtora miesiąca stosowania. Przy życiu codziennym i normalnym spożyciu napojów mocz należy oddawać co około 3 godziny.
Nietrzymanie moczu w życiu codziennym
Inkontynencja nie powinna doprowadzić do rezygnacji z rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Jeśli problemem jest popuszczanie moczu na trampolinie to można np. skorzystać ze specjalnych wkładek lub bielizny. Mają one na celu pochłanianie moczu oraz neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Przy lekkim i średnim przebiegu schorzenia, powinno to rozwiązać problem. W większości przypadków dalej można jeździć na rowerze, spacerować czy spotykać się ze znajomymi na mieście czy trenować na siłowni. Jak już wcześniej wspomniano całkowita rezygnacja z ćwiczeń i aktywności fizycznej, na dłuższą metę doprowadzi jedynie do pogłębienia problemu.
Nietrzymanie moczu przy kichaniu i kaszlu. Przeczytaj artykuł https://mjrmedical.com/nietrzymanie-moczu-przy-kichaniu-i-kaszlu/