Ćwiczenia na nietrzymanie moczu – jak poradzić sobie z uporczywym problemem?

Nietrzymanie moczu to problem, który przede wszystkim dotyczy kobiet, choć również w przypadku mężczyzn częste jest między innymi nietrzymanie moczu z przepełnienia związane z powiększonym gruczołem krokowym. Szacuje się, że już kobiety po 30 roku życia mogą zmagać się z tą chorobą, a z wiekiem dolegliwość ta pojawia się u coraz większej liczby kobiet. Jak sobie z nią radzić?

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Przyczyny tej przykrej dolegliwości mogą być bardzo różne, ale do głównych zalicza się przede wszystkim przebyte ciąże oraz trudne porody siłami natury, zaawansowany wiek, w tym zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy, oraz choroby neurologiczne takie między innymi jak choroba Parkinsona. Wpływ mogą mieć także predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość oraz takie choroby jak cukrzyca. Nietrzymanie moczu może pojawić się już po 30 roku życia, a wtedy najczęściej związane jest z przebytymi porodami. Problem nietrzymania moczu może także dotyczyć kobiet w ciąży – pod wpływem powiększającej się macicy następuje większy nacisk na pęcherz, a osłabione działaniem hormonów mięśnie miednicy nie mogą dobrze temu zaradzić i zdarza się, że nie tylko kobieta w ciąży odczuwa częściej potrzebę udania się do toalety, ale może również popuszczać. Już wtedy warto zastosować ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Pocieszeniem na pewno jest to, że dolegliwość ta znika zazwyczaj po porodzie.

Rodzaje nietrzymania moczu

Rodzaje nietrzymania moczu można przede wszystkim sklasyfikować według ich przyczyny. Wyróżnia się więc między innymi wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące, nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza oraz pozazwieraczowe. Występuje również mieszane nietrzymanie moczu, gdzie pojawiają się objawy charakterystyczne dla wysiłkowego nietrzymania moczu oraz naglącego. Zdarza się, że dolegliwość ta również przemija samoczynnie lub pomagają w tym ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Konieczne jest jednak udanie się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny i tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia. Im wcześniej, tym lepiej – leczenie jest krótsze, łatwiejsze i może ograniczać się tylko do ćwiczeń i leków farmakologicznych. Zdecydowanie nie warto bagatelizować tego problemu, ponieważ może on prowadzić między innymi do alienacji społecznej.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jednym z najczęstszych rodzajów tej dolegliwości jest właśnie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest ono związane z osłabieniem mięśni dna miednicy i objawia się popuszczeniem z pęcherza, gdy wzrasta w nim ciśnienie. Kiedy w pęcherzu wzrasta ciśnienie? Dzieje się tak między innymi podczas wysiłku fizycznego, ale często również w momencie kichnięcia, kaszlu czy nawet śmiechu. Jako że kobiety posiadają krótszą cewkę moczową oraz mięśnie miednicy osłabione przebytymi ciążami czy działaniem hormonów, to one zdecydowanie częściej zapadają na tę dolegliwość. Jeśli w czasie trwania ciąży lekarz zaleca ćwiczenie mięśni Kegla, to dobrze wie, co robi – są to świetne ćwiczenia na nietrzymanie moczu, których efektem jest także szybszy powrót po porodzie do właściwego stanu.

Nietrzymanie moczu ćwiczenia

Im wcześniej zaczniemy wykonywać ćwiczenia na trzymanie moczu, tym dla nas lepiej. Ich celem jest wzmocnienie mięśni dna macicy, a tym samym również pęcherza, dzięki czemu organizm samoczynnie radzi sobie z pełnym pęcherzem i nie dochodzi do niekontrolowanego popuszczania. Podczas ćwiczeń zaciska się oraz rozluźnia, tzw. mięśnie Kegla. Nie każda kobieta wie na początku, jakie to są mięśnie. Aby je dokładnie zlokalizować, można pomóc sobie podczas oddawania moczu. Chodzi o to, aby w trakcie tej czynności tak zacisnąć mięśnie, aby powstrzymać wypływanie moczu. Można także spróbować zlokalizować je metodą palpacyjną – umieścić palec w obrębie pochwy i spróbować na nim zacisnąć mięśnie – na pewno z czasem nam się to uda. Na nietrzymanie moczu ćwiczenia mogą mieć dość różną formę, a najlepiej wykonywać je w pozycji leżącej, choć niekoniecznie, ale wtedy są najbardziej skuteczne.

Jak długo wykonywać ćwiczenia na nietrzymanie moczu?

Kiedy już dokładnie wiemy, w jaki sposób zaciskać i rozluźniać mięśnie Kegla, to na nietrzymanie moczu ćwiczenia możemy wykonywać praktycznie codziennie, choćby przez pięć minut – już to jest wystarczająca ilość, aby zmniejszyć, a nawet wyeliminować tę dolegliwość, szczególnie w jej początkowej fazie. Najlepsze efekty uzyskuje się ćwicząc 2 razy dziennie rano i wieczorem po około 5 minut zaciskając i po kilku sekundach rozluźniając mięśnie. Ważne, aby robić to regularnie, ponieważ pierwsze efekty pojawiają się po okołu 6 tygodniach.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu? https://mjrmedical.com/wysilkowe-nietrzymanie-moczu-przyczyny-i-objawy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *