Kamica nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to schorzenie, które polega na odkładaniu się złogów w układzie moczowym. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z jego przyczynami, objawami oraz metodami leczenia.

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa, inaczej moczowa, to problem zdrowotny, polegający na tym, że w układzie moczowym można znaleźć złogi, potocznie nazywane kamieniami moczowymi. Kamienie moczowe składają się z substancji obecnych w moczu, które występują w formie rozpuszczalnej. Jednak czasami stężenie wskazanych substancji jest zbyt duże i nie dochodzi do ich rozpuszczania. Wtedy tworzą się właśnie kamienie moczowe, a ich obecność prowadzi do rozwinięcia się kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa przyczyny

„Co to jest kamica nerkowa i jakie są jej przyczyny?” to pytanie, które w obecnych czasach zadaje sobie coraz większa ilość osób zmagających się z występowaniem tego problemu zdrowotnego. U większości pacjentów trudno jest określić konkretną przyczynę pojawienia się kamicy nerkowej. Jednak można stwierdzić, iż pewne zaburzenia oraz nieprawidłowości mogą się przyczynić do jej występowania. Wśród nich można wskazać między innymi przerost gruczołu krokowego, a także występowanie różnych schorzeń, takich jak na przykład nadczynność przytarczyc. Do powstawania kamicy nerkowej może przyczyniać się także zbyt duże spożycie preparatów zawierających w swoim składzie witaminę D, wapń, a także witaminę C.

Kamica nerkowa objawy

Kamienie znajdujące się w nerkach mogą przez wiele lat nie powodować żadnych negatywnych objawów. Jednak wraz z upływem czasu stają się coraz większe i coraz trudniejsze do usunięcia. Objawy kamicy nerkowej w późniejszej fazie choroby mogą być dość zróżnicowane. Jednak wiążą się z tak zwanym atakiem kolki nerkowej. Jest to nagły i bardzo silny ból w okolicach nerki, który jest spowodowany podrażnieniami. Ból może promieniować aż do pachwin i być trudny do wytrzymania. Podczas napadu kolki nerkowej bardzo częste są także nudności oraz wymioty. Możliwa jest również zmiana zabarwienia moczu na kolor czerwony, co spowodowane jest obecnością krwi.

Kamica nerkowa nietypowe objawy

W przypadku kamicy nerkowej mogą się także pojawiać pewne objawy nietypowe, które nie wskazują bezpośrednio na ten problem zdrowotny. Dlatego można je uznać za dość niecharakterystyczne. Nietypowe objawy kamicy nerkowej obejmują przede wszystkim częstsze parcie na mocz oraz oddawanie moczu, a także pieczenie podczas tej czynności. Może się także pojawiać uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Natomiast u mężczyzn może pojawiać się ból, który promieniuje do czubka prącia.

Diagnostyka kamicy nerkowej

Diagnostyka kamicy nerkowej powinna być rozpoczęta w przypadku utrzymywania się pewnych charakterystycznych objawów. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim bóle o typie kolki nerkowej. Objawy kamicy nerkowej objawy o charakterze alarmującym to także czerwone zabarwienie moczu. W przypadku pojawienia się tego typu objawów niezbędne będzie pogłębienie diagnostyki. Wśród zalecanych badań można wskazać USG jamy brzusznej, a także badanie radiologiczne. Dzięki nim możliwe będzie zlokalizowanie kamieni nerkowych, a także określenie ich wielkości.

Kamica nerkowa leczenie

Sposoby leczenia kamicy nerkowej odnoszą się przede wszystkim do wielkości istniejących problemów. W przypadku dolegliwości bólowych zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, a także leków rozkurczowych. Oprócz tego poleca się picie dużej ilości płynów, co może wspomóc proces wypłukiwania się kamieni. W przypadku odczuwania silnych dolegliwości bólowych niezbędne będzie wdrożenie leczenia pod okiem specjalisty. W niektórych przypadkach konieczna może być także interwencja urologiczna. Ma to miejsce na przykład, gdy kamienie są zbyt duże, a także gdy blokują odpływ moczu.

Dieta w kamicy nerkowej

W przypadku kamicy nerkowej bardzo istotne jest także stosowanie odpowiedniej diety, która może wspomóc leczenie dolegliwości, a także zapobiegać pojawianiu się nowych kamieni moczowych. Przede wszystkim powinno się spożywać odpowiednią ilość płynów. Optymalne są dwa litry na dobę każdego dnia. W diecie zaleca się także ograniczenie mięsa oraz soli, a zwiększenie ilości warzyw oraz owoców.

Profilaktyka kamicy nerkowej

Zapobieganie kamicy nerkowej jest dość trudne, ponieważ ciężko jest określić konkretne przyczyny występowania tego schorzenia. Przede wszystkim zaleca się picie odpowiedniej ilości płynów. Kamica nerkowa może się wiązać także z pewnymi dodatkowymi problemami, wśród których można wskazać na przykład nietrzymanie moczu. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie takich produktów jak wkładki na nietrzymanie moczu, które z całą pewnością wpłyną na zwiększenie komfortu życia.

Jakie wkładki higieniczne wybrać, kiedy mamy problem z nietrzymaniem moczu? https://mjrmedical.com/jakie-wkladki-higieniczne-wybrac-kiedy-mamy-problem-z-nietrzymaniem-moczu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *