Dieta przy zapaleniu pęcherza i nietrzymaniu moczu

Zarówno nietrzymanie moczu, jak i częste zapalenia pęcherza moczowego, dla wielu osób są tematem wstydliwym. Natomiast warto wiedzieć, że można sobie z nim poradzić, między innymi poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest bardzo niekomfortową przypadłością, która może utrudnić, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. I chociaż problem ten najczęściej dotyczy kobiet, to jednak zmagają się z nim obie płcie. Nietrzymanie moczu może dawać się we znaki o każdej porze dnia i nocy, a na samym początku problem bywa często lekceważony. Dysfunkcja ma jednak tendencję do nasilania się z czasem, co może prowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Dieta na nietrzymanie moczu

Walcząc z nietrzymaniem moczu, przede wszystkim warto umówić się na wizytę u lekarza. Zastosowanie się do jego zaleceń, a także utrzymywanie odpowiedniej diety, pozwoli zminimalizować nieprzyjemne objawy. Dieta na nietrzymanie moczu powinna opierać się na kilku zasadach.

Przede wszystkim, pacjent musi spożywać duże ilości błonnika. Znaleźć go można nie tylko w produktach wykonanych z pełnoziarnistej mąki, ale także w świeżych warzywach i owocach. Stawiając na duże spożycie warzyw, przede wszystkim trzeba jeść duże ilości ogórków. Wszystko dlatego, że wykazują ona działanie przeciwzapalne, wzmacniają odporność, a przy okazji, posiadają właściwości regeneracyjne, jeśli chodzi o ścianki błon śluzowych. Na uelastycznienie tkanek, a co za tym idzie – poprawę kondycji pęcherza moczowego – wpływa duże spożycie witaminy c. Dlatego w diecie koniecznie trzeba sięgnąć po nać pietruszki, czarną porzeczkę oraz czerwoną paprykę. W grupie polecanych produktów znajduje się również szpinak, brokuły i kapusta. Są one bogate w magnez, który wspomaga pacjenta w walce z nietrzymaniem moczu.

Dieta na nietrzymanie moczu nie jest bardzo rygorystyczna. Niemniej jednak, istnieją produkty, które lepiej wyeliminować. Mowa tutaj między innymi o tłustych, wysoko przetworzonych, ciężkostrawnych potrawach. Dodatkowo warto wstrzymać spożycie moczopędnych napojów, takich jak kawa i herbata. Dobrze jest także wykluczyć z diety napoje energetyczne, sok z grejpfruta, a także alkohol. Jeśli chodzi o kondycję pęcherza moczowego, drażniące działanie mogą wykazywać również pomidory, mleko bądź też czekolada. Nie trzeba ich całkiem eliminować z diety, jednak warto ograniczyć ich spożycie.

Zapalenie pęcherza co jeść i pić?

Zapalenie pęcherza to dolegliwość, która najczęściej dotyka kobiety. Z racji tego, że wiąże się ona z ogromnym dyskomfortem i bólem, warto wiedzieć, jak przy pomocy diety można przynieść sobie ulgę. Dieta przy zapaleniu pęcherza skupia się przede wszystkim na jedzeniu kojących pokarmów, a wyeliminowaniu tych, które mogą wykazywać drażniące działanie.

Do produktów, których najlepiej unikać przy częstych zapaleniach dróg moczowych, należą ostre potrawy. Dlatego lepiej zrezygnować z dań kuchni meksykańskiej czy też indyjskiej. Dobrze jest ograniczyć spożycie kwaśnych owoców – a więc dieta przy zapaleniu pęcherza nie powinna być bogata w cytrusy. Niekorzystne działanie wykazują również wszelkie napoje o działaniu moczopędnym. Mowa tutaj o alkoholu, a w szczególności piwie.

Odpowiedź na pytanie: zapalenie pęcherza co jeść i pić, wcale nie jest taka prosta. Natomiast z pewnością warto posiąść wiedzę, jakie produkty wykazują działanie kojące i łagodzą stany zapalne.

Jaka dieta przy zapaleniu pęcherza moczowego? Przede wszystkim, powinna być jak najświeższa. Badania wykazały, że przy częstych zapaleniach pęcherza najlepsza jest dieta niskohistaminowa. Zawartość histaminy jest niska, jeśli chodzi o świeże produkty, natomiast rośnie w miarę psucia się jedzenia. Dlatego też koniecznie trzeba ograniczyć spożywanie wielokrotnie odgrzewanych.l potraw.

W diecie nie może natomiast zabraknąć nabiału i jajek, a także świeżych, chudych mięs. Bez ograniczeń można jeść świeże warzywa – uważając jedynie na pomidory, które mogą wykazywać drażniące działanie. Owoce, jakie można spożywać bez żadnych obaw to jagody, banany czy też porzeczki.

Osoby, które cierpią z powodu częstych zapaleń pęcherza mogą śmiało sięgać po dostępne w aptekach ziołowe herbatki, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.

Podsumowując, zarówno dieta na nietrzymanie moczu jak i dieta przy zapaleniu pęcherza znacznie mogą pomóc uporać się z przykrymi dolegliwościami. A biorąc pod uwagę fakt, że przypadłości te mogą znacznie utrudnić codzienne życie, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie – z pewnością warto wiedzieć, jak te diety powinny wyglądać.

Zobacz również https://mjrmedical.com/zapalenie-pecherza-domowe-sposoby-na-wyleczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *